Zdravotníctvo stojí každý rok pred rovnakou výzvou. Roztvárajú sa totiž nožnice medzi tým, čo systém verejného zdravotníctva chce poskytnúť a medzi tým, čo poskytnúť dokáže. Alebo inak, vytvára sa priepasť medzi ponukou a dopytom. Tú je možné prekonať len zvýšenou efektivitou. V ankete, v rámci ktorej odborníci, zdravotný sektor a politici pre Zdravotnícky denník hodnotia uplynulý rok a výzvy v tom budúcom, to povedal analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský.
Čo najlepšie a najhoršie sa podľa vás stalo v zdravotníctve tento rok?
Jasným negatívom je súboj vlády a odborárov. Bez ohľadu na výsledok nebude mať skutočných víťazov. Za pozitívum považujem, že sa aspoň spomenula téma transformácie nemocníc a to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa aspoň nateraz podarilo vyhnúť katastrofe a zlepšiť hospodárenie.
Čo očakávate od budúceho roka v rámci zdravotníctva?
Neustále sa opakuje tá istá výzva. Roztvárajú sa nožnice medzi tým, čo systém verejného zdravotníctva chce poskytnúť a medzi tým, čo poskytnúť dokáže. Alebo inak, vytvára sa priepasť medzi ponukou a dopytom. Tú je možné prekonať len zvýšenou efektivitou.
Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť budúci rok, by prospeli slovenskému zdravotníctvu?
Pohnúť s otázkou spoluúčasti pacienta, rozbehnúť transformáciu nemocníc, zrušiť platový automat, otvoriť regulačný priestor technológiám, najmä telemedicíne, viac otvoriť kompetencie, najmä smerom k lekárňam a všeobecným lekárom, zrýchliť zmeny vo vzdelávaní, otvoriť sa viac zahraničným zdravotníkom, dokončiť katalóg výkonov, DRG, nejako doklepať optimalizáciu siete nemocníc, pokračovať v budovaní čakacích lehôt, pohnúť s e-zdravotníctvom, a tak ďalej.
Považujete schválený rozpočet pre zdravotníctvo za dostatočný a čo by ste na ňom zmenili?
Výdavky verejného zdravotného poistenia nenarastú ani o očakávanú infláciu, je tam 150 miliónov eur neznámych úspor a nie je jasné, z čoho sa zaplatia prípadné novokategorizované lieky. Z tohto je jasné, že aj v roku 2025 sa rýchlo začnú tvoriť diery. Zároveň však platí, že verejné financie sú v katastrofálnom stave a zdravotníctvo nemôže v najbližších rokoch očakávať nadproporčný prílev verejných prostriedkov. Hľadať zdroje zvyšovaním efektivity bolo dôležité vždy, ale teraz sa to stáva už nevyhnutným.
Aké sú vaše profesijné plány v novom roku?
Tento rok sme v INESS vydali viacero zdravotníckych publikácií a niekoľko ich máme ešte pripravených na vydanie. Chceme sa preto viac zamerať na rozvíjanie diskusie o témach, ktorými sa zaoberajú – efektivita nemocníc a ich transformácia, pripoistenie a spoluúčasť pacient, rozširovanie maloobchodného predaja liekov a kompetencií lekární, ale chceme viac hovoriť aj o ďalších nástrojoch, ktoré zvyšujú dostupnosť starostlivosti, najmä telemedicíne.
(mhl)