Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava v stredu slávnostné otvorila nové Vzdelávacie tréningové centrum. Na viac ako 500 metroch štvorcových ponúkne široké spektrum inovatívnych a praktických školení, prioritne určených pre svojich zamestnancov – lekárov, záchranárov, vodičov a administratívny personál, ale aj pre laickú a odbornú verejnosť. Vzdelávacie tréningové centrum je jediným svojho druhu v Bratislavskom kraji.

„Vznik Vzdelávacieho tréningového centra vnímame pre našu záchranku ako významný krok vpred. Vybudovanie centra na mieste bývalých, dlhodobo nevyužitých garáží prinieslo nový život do týchto priestorov a premenilo ich na zázemie pre vzdelávanie a rozvoj. Bude to jedinečné miesto, kde si budú môcť naši zdravotnícki zamestnanci zlepšovať svoje odborné zručnosti, a zároveň bude slúžiť aj laickej verejnosti, ktorá sa tu môže naučiť základné princípy prvej pomoci. Sme hrdí na to, že vzniklo centrum, ktoré podporí pripravenosť a bezpečnosť nás všetkých,“ povedal riaditeľ bratislavskej záchranky Slavomír Gruška.

Tréningové centrum poskytne školenia na rôzne témy v spolupráci so zložkami Integrovaného záchranného systému, vrátane taktickej a civilnej medicíny. Školenia budú zahŕňať špecializované kurzy na konkrétne oblasti medicíny a simulácie bežných aj krízových situácií. Pozornosť sa bude venovať aj školeniam prizvaných odborníkov, ako sú kardiológovia, gynekológovia, anestéziológovia a špecialisti na SONO vyšetrenia, ktorí budú pripravovať zamestnancov na aktuálne témy a odborné postupy.

Vybavené na modelové situácie

Centrum disponuje vybavením na pokročilé simulácie traumatických situácií, dopravných nehôd a rôznych život ohrozujúcich udalostí. Tréningové priestory zahŕňajú ambulantné časti, simulácie pre urgentné situácie, simulácie v detskej izbe prispôsobené detskému veku, ako aj obývaciu časť s rôznymi modelovými scenármi na riešenie krízových situácií v domácom prostredí. K dispozícii sú aj priestory na modelové situácie vo výškach či lezecká stena pre tréning trauma situácií.

Foto: FB František Majerský

„Je to veľký priestor rozdelený na niekoľko častí, kde si pracovníci záchrannej služby budú precvičovať simulované zásahy od autonehody, cez interné stavy až po ošetrovanie najmenších pacientov, a to všetko pod dohľadom inštruktorov a starších kolegov,“ uviedol prezident komory záchranárov a poslanec Národnej rady SR František Majerský (KDH). Poďakoval súčasnému aj bývalému riaditeľovi ZZS Bratislava, ktorí sa počas vyše roka postarali o to, že toto centrum vzniklo.

ZZS Bratislava uviedla, že na podporu angažovanosti a rozvoja zamestnancov budú organizované interné súťaže, kde si účastníci vyskúšajú svoje zručnosti v praxi. Nakoľko sú stanice bratislavskej štátnej záchranky rozmiestnené naprieč viacerými regiónmi, budú sa v centre vzdelávať aj záchranári z Oravy, Žiliny či okolia Banskej Bystrice. Centrum bude tiež otvorené pre exkurzie škôl a škôlok, aby sa aj tí najmladší mohli oboznámiť s prvkami prvej pomoci a významom zdravotnej starostlivosti.

Najväčšia záchranka

Doterajšia realizácia projektu stála Záchrannú zdravotnú službu Bratislava viac ako 400 tisíc eur, pričom celá suma bola financovaná z vlastných zdrojov organizácie a z kapitálových príjmov od Ministerstva zdravotníctva SR. Z toho približne 230 tisíc eur tvorili výdavky na stavebné práce a zvyšok bol určený na nákup mobiliáru a zdravotníckej techniky, vrátane figurín.

Na vzniku Vzdelávacieho tréningového centra sa podieľala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). „V najväčšej zdravotnej poisťovni na Slovensku si uvedomujeme kľúčovú a nenahraditeľnú úlohu záchranárov a urgentnej medicíny v zdravotníckom systéme. Preto nás teší, že môžeme byť partnermi tohto výnimočného projektu a veríme, že bude prínosom nielen pre zdravotníkov, ale aj laickú verejnosť,“ povedal podpredseda predstavenstva VšZP Matej Fekete.

Mohlo by vás zaujímať

ZZS Bratislava je najväčším štátnym poskytovateľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V rámci Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Trnavského a Žilinského kraja prevádzkuje 94 staníc, prevažne rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a rýchlej lekárskej pomoci (RLP). Denne zasahujú jej posádky priemerne pri 500 prípadoch. Okrem primárnych výjazdov uskutočňuje aj transporty pacientov medzi nemocničnými zariadeniami. Za rok spravia posádky ZZS Bratislava približne 170 tisíc výjazdov.

(luh)

Simulácia traumatickej situácie (Foto: FB František Majerský)