Ilustračné foto: Miroslav Homola

Výpoveď podalo už vyše 3 000 lekárov. Najviac ich je v bratislavskej nemocnici, stovky odchodov hlásia aj ďalšie

Lekári z nemocníc na celom Slovensku začali od utorka podávať výpovede z pracovného pomeru. Dôvodom je hlavne konsolidačný balíček, ktorý začne platiť od budúceho roka. Medzi opatreniami je okrem iného aj transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti či spomalenie valorizácie platov lekárov. Pôvodne sa mal rast mzdy spomaliť aj sestrám, ale minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) s rezortom financií vyrokoval pôvodnú valorizáciu. Pre lekárov zas získal dodatočných sto miliónov eur a ponúka im rast platov o 6,4 percenta namiesto troch percent. Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré hromadné výpovede zastrešuje, však považuje konsolidáciu za porušenie memoranda, ktoré lekári podpísali s vládou pred dvomi rokmi. Zdravotnícky denník zmapoval, v ktorých nemocniciach boli podané výpovede a ako chcú tento problém jednotlivé zariadenia riešiť.

Výpoveď už podalo vyše 3000 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom. Pre portál teraz.sk, ktorý patrí pod TASR, to povedal šéf LOZ Peter Visolajský. Podľa jeho slov to však nemusí byť konečné číslo, keďže niektorí lekári majú len mesačnú výpovednú lehotu a k výpovediam by sa tak mohli pridať v novembri. Vysoký počet výpovedí podľa neho svedčí o tom, že lekárom ide o zmenu systému a nie otázku platov. Šéf odborárov zdôraznil, že pre lekárov je dôležité hlavne plnenie memoranda podpísaného s vládou pred dvoma rokmi.

Najviac výpovedí je v Bratislave

Čo sa týka počtu výpovedí, najviac ich je v nemocniciach krajských miest. V Univerzitnej nemocnici Bratislava podľa hovorkyne Evy Kliskej dosiaľ podalo výpovede 513 lekárov spomedzi 1 624 lekárov, ktorí v nej pracujú. Ide teda takmer o tretinu. Národný ústav detských chorôb v Bratislave podľa portálu teraz.sk eviduje 111 výpovedí lekárov z celkového počtu 453.

Hovorkyňa Národného onkologického ústavu v Bratislave Patrícia Kubicová pre Zdravotnícky denník uviedla, že evidujú desiatky výpovedí lekárov. „V súčasnosti mapujeme aktuálnu situáciu, analyzujeme štruktúru výpovedí, teda na akých oddeleniach lekári pracujú,“ konštatovala. Dodala, že po zmapovaní situácie pripravia plán poskytovania zdravotnej starostlivosti, aby minimalizovali dopad výpovedí na pacientov a zabezpečili čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť za daných podmienok.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici podľa jej hovorkyne Ruženy Maťašeje momentálne eviduje 230 výpovedí lekárov z pracovného pomeru. O tom, z ktorých oddelení, ešte nechcela hovoriť. „Štruktúru výpovedi analyzujeme,“ povedala pre Zdravotnícky denník Maťašeje. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne sa zatiaľ rozhodlo podať výpoveď 131 lekárov. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici zase podľa portálu teraz.sk eviduje výpovede od 45 lekárov.

Čísla môžu ešte stúpať

V Fakultnej nemocnici Trnava bolo k 29. októbru podaných 151 výpovedí lekárov. Nemocnica analyzuje štruktúru výpovedí, teda skúma, akí odborníci a z akých kliník či oddelení sú vo výpovednej lehote. Tá trvá dva mesiace, aktuálne sa teda pre nemocnicu podľa hovorcu Mateja Martoviča nič nemení a funguje v bežnej prevádzke. „V prípade, že by lekári svoje výpovede nestiahli, budeme postupovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva a informovať o ďalších krokoch,“ doplnil Martovič pre Zdravotnícky denník.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach k 30. októbru eviduje 263 výpovedí lekárov. Medzi výpoveďami nie sú žiadne výpovede sestier. Štruktúru výpovedí košická nemocnica analyzuje podľa odbornosti a jednotlivých pracovísk. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove eviduje k stredajšiemu poludniu celkovo 184 výpovedí lekárov z pracovného pomeru.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina aktuálne eviduje 160 výpovedí lekárov a nie je možné vylúčiť, že pribudnú ďalšie. „Výpovede podali zamestnanci z nosných oddelení zdravotníckeho zariadenia – oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, rádiológie, pediatrie, ale aj oddelenie urológie, ortopédie, úrazovej chirurgie, neurológie, vnútorného lekárstva a podobne. Pokiaľ by výpovede nadobudli platnosť, žiaľ, ani žilinská nemocnica nebude schopná zabezpečiť plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla pre Zdravotnícky denník hovorkyňa žilinskej nemocnice Zuzana Fialová.

Fakultná nemocnica v Nitre podľa portálu teraz.sk eviduje výpovede 123 lekárov. Celkovo ich je v nemocnici 315. V Špecializovanej nemocnici sv. Svorada Zobor v Nitre dalo k 31. októbru výpoveď z pracovného pomeru 11 lekárov.

Lekári odchádzajú aj z menších nemocníc

V Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici momentálne evidujú 57 výpovedí lekárov. Ako pre Zdravotnícky denník povedal riaditeľ nemocnice Igor Steiner, sú to lekári z chirurgie, ortopédie, anestéziologicko-resuscitačného oddelenia, neurológie, interného či gynekologického oddelenia. Priznal, že ak sa naplní najhorší scenár, tak hrozí, že niektoré oddelenia budú musieť zatvoriť. „Žiadny krízový plán neexistuje,“ dodal riaditeľ považskobystrickej nemocnice.

V Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) podalo výpovede z pracovného pomeru zatiaľ 25 lekárov. „Momentálne nehrozí zatváranie oddelení a prebiehajú rokovania s predstaviteľmi odborového zväzu lekárov,“ konštatovala pre Zdravotnícky denník Renáta Rejková, vedúca personálno-právneho oddelenia SÚSCCH.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch podalo výpoveď zatiaľ 83 lekárov. Z toho je 55 atestovaných lekárov a 28 neatestovaných. Výpovede sú zaevidované a skontrolované. Všetkým plynie dvojmesačná výpovedná doba s koncom pracovného pomeru ku dňu 31. decembra 2024,“ priblížil pre Zdravotnícky denník Ján Baček, hovorca novozámockej nemocnice. Najviac lekárov, po desať, podalo z rádiologického oddelenia a z kliniky AIM-anestézy. Nasledujú lekári z chirurgickej kliniky, oddelenia úrazovej chirurgie, kliniky AIM či pediatrickej kliniky.

Aj v akciovkách

Riaditeľ Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch Miroslav Jaššo konštatoval, že k 30. októbru v nemocnici podalo výpovede 28 lekárov. „Momentálne by bolo výrazne až úplne ochromené oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny, ktoré je kľúčové pre poskytovanie akútnej aj plánovanej zdravotnej starostlivosti. Momentálne nemá ale žiaden význam riešiť krízový scenár, pretože vôbec nevieme, ako sa situácia bude naďalej vyvíjať,“ zhodnotil pre Zdravotnícky denník Jaššo. Verí, že odborári a ministerstvo zdravotníctva situáciu za dva mesiace vyriešia. „Samozrejme, máme pripravené plány ako by sme postupovali ale bližšie ich špecifikovať by bolo zbytočné,“ tvrdí.

Aj Nemocnica Poprad, ktorá funguje ako akciová spoločnosť, eviduje výpovede lekárov. „Vedenie Nemocnice Poprad je v intenzívnom kontakte s rezortom zdravotníctva a robí všetko pre to, aby vzniknutá situácia nemala vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zdravie pacienta je pre nás prvoradé, preto popri aktuálne realizovanej náročnej rekonštrukcii nášho zdravotníckeho zariadenia sústredíme všetky sily na zvládnutie tejto úlohy bez dopadu na pacientov,“ uviedla pre Zdravotnícky denník hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda. Počet výpovedí nekomentovala.

To neurobil ani Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy, ktorý tiež eviduje doručené výpovede lekárov. „Ďalší postup bude koordinovaný v úzkej súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva ako zriaďovateľom,“ uviedol sekretariát ústavu pre Zdravotnícky denník.

V Hornooravskej nemocnici v Trstenej podľa portálu teraz.sk podalo výpovede 15 lekárov, v Dolnokubínskej nemocnici 45 lekárov a v Liptovskej nemocnici evidujú výpovede 58 lekárov.

Nie všade je problém

Riaditelia Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch a Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku v Bratislave zareagovali pre Zdravotnícky denník stručne, že lekári od nich výpovede nepodali. Aj Janette Hrbálová, riaditeľka Nemocnice s poliklinikou v Revúcej, potvrdila, že v zariadení momentálne neevidujú žiadnu lekársku výpoveď.

To isté platí pre Kysuckú nemocnicu s poliklinikou Čadca aj Univerzitnú nemocnicu v Martine. Žiadne výpovede neeviduje ani Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove.

Ani v nemocniciach v súkromnej sieti nemocníc Agel neevidujú podávanie výpovedí v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa dotýkajú aj platov zdravotníkov. „Pacientov a širokú verejnosť preto ubezpečujeme, že personálna situácia v našich zdravotníckych zariadeniach nijako neobmedzuje ich plynulý chod,“ vysvetlila pre Zdravotnícky denník hovorkyňa Agelu Jarmila Ševčíková.

Na otázku, či je sieť nemocníc Agel pripravená prijať lekárov zo štátnych nemocníc, odpovedala: „Neustále sa snažíme zvyšovať kapacity a vytvárať atraktívne pracovné podmienky, aby sme mohli poskytnúť kvalitnú zdravotnú starostlivosť našim pacientom.“

(bre, luh, mhl)