Ilustračné foto: Freepik.com

Väzni navštevujú lekára častejšie ako ostatní. Vlani boli výdavky na zdravotnú starostlivosť takmer 15 miliónov eur

V slovenských väzniciach sa momentálne nachádza 8 341 ľudí, z toho 7 258 odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody a ďalších 1 083 obvinených je vo výkone väzby. Za minulý rok boli výdavky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre odsúdených a obvinených vo výške viac ako 14,85 milióna eur.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre tieto osoby sa riadi všeobecne platnými predpismi, patrí medzi nich napríklad zákon o zdravotnej starostlivosti, kde je v niektorých paragrafových zneniach upravený, prípadne modifikovaný, spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti väzneným osobám.

Ide napríklad o právo slobodného výberu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktoré je u týchto osôb obmedzené, o obmedzenia pri darcovstve orgánov a tkanív, obmedzenia v oblasti účasti väznených osôb v biomedicínskom výskume, obmedzenie práva na prítomnosť doprevádzajúcej blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti a podobne.

Väznené osoby sa často na vyšetrenie dostanú rýchlejšie ako „civilné“

„Modifikované sú aj niektoré iné postupy súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ako napríklad spôsob prevozu medzi zdravotníckymi zariadeniami či podávanie žiadosti o zmenu zdravotnej poisťovne,“ vysvetľuje Katarína Bednárová, hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pre Zdravotnícky denník. Ďalšie odlišnosti súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti väzneným osobám sú obsiahnuté aj v samotných všeobecne platných a vykonávajúcich predpisoch, upravujúcich výkon trestu odňatia slobody a výkon väzby. Ide o poskytnutie peňažného príspevku na nákup liekov, liečebnej alebo zdravotníckej pomôcky predpísaných lekárom, ktoré nie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia u nemajetných osôb, postup pri protestnej hladovke či posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu.

V poskytovaní zdravotnej starostlivosti o obvinených a odsúdených rozdiely nie sú. „Výrazný rozdiel môžeme vidieť skôr medzi poskytovaním zdravotnej starostlivosti v ústavoch a v civilnom prostredí. Ide najmä o problematiku obmedzenia osobnej slobody, výberu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, nemožnosť obstarať si lieky a zdravotnícke pomôcky svojpomocne z lekárne a iné obmedzenia. Zároveň ale treba podotknúť, že väznené osoby využívajú zdravotnícke služby oveľa častejšie, ako ľudia v civilných podmienkach,“ približuje Bednárová. Ako príklad uvádza skutočnosť, že napríklad návštevnosť väznených osôb u všeobecného lekára je 20 návštev ročne, pričom v civilných podmienkach to býva okolo sedem návštev ročne. „ZVJS musí navyše za osoby s obmedzenou slobodou zabezpečiť úkony, ktoré by si inak museli zabezpečovať sami,“ konštatuje hovorkyňa. Napríklad sú im cestou zdravotníckych zariadení väzenských zariadení vybavované v prípade potreby odborné lekárske vyšetrenia v odborných ambulanciách, pričom mnohokrát sa dostanú na vyšetrenie skôr, ako by to bolo v civilných podmienkach, v prípade ich nedostupnosti musí zabezpečiť vyšetrenie vo väzenskej nemocnici, pokiaľ tam je takéto vyšetrenie dostupné.

„Ak sa to dá tak povedať, „výhodu“ oproti civilným osobám majú väzni v tom, že v prípade, že im služobný lekár odporučí odborné vyšetrenie a oni sú dlžníkmi voči zdravotnej poisťovni a nemajú finančné prostriedky, na základe platnej legislatívy im zbor, resp. štát, musí poskytnúť peňažný príspevok na nevyhnutné náklady za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a doplatok za lieky, zdravotné pomôcky a dietetické potraviny, ktorý je následne evidovaný ako pohľadávka. Pokiaľ nemá v čase prepustenia z výkonu väzby alebo výkonu trestu väzeň peňažné prostriedky, tento príspevok sa stáva nenávratný,“ informuje Bednárová.

Veľké ústavy disponujú aj zubným lekárom

Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti osobám vo výkone väzby a výkone trestu je Nemocnica pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, ktorá v každom ústave zriaďuje ambulanciu všeobecného lekára, počet lekárov závisí od veľkosti a profilácie ústavu. „V ústavoch s 500 a viac väzňami je vždy zriadená aj ambulancia zubného lekára a vždy je aspoň na čiastočný úväzok alebo na dohodu o pracovnej činnosti mimo hlavného pracovného pomeru zamestnaný potrebný počet odborných lekárov, vždy psychiater, vo väzobných ústavoch vždy pneumológ a gynekológ a podľa potreby konkrétneho ústavu aj internista, neurológ, dermatovenerológ a lekári iných odborností. Taktiež sú v určených ústavoch zriadené liečebne za účelom výkonu súdom nariadenej ústavnej ochrannej liečby,“ tvrdí hovorkyňa ZVJS.

Potrebné lieky predpisuje služobný všeobecný lekár ústavu, lieky viazané na odborných lekárov sú predpisované po vyšetrení priamo odborným lekárom, spravidla civilným, a následne podľa jeho odporučenia sú predpisované povolenú časovú periódu služobným všeobecným lekárom ústavu. Lieky sú po predchádzajúcom písomnom súhlase väznenej osoby vybrané z lekárne. Následne v závislosti od druhu lieku a compliance osoby (podľa toho, ako dodržiava pravidlá – pozn. red.) sú vydané väznenej osobe, alebo v odôvodnených prípadoch sú vydávané denne nadávkované v dávkovačoch liekov.

Väzenská nemocnica má kapacitu 191 lôžok

V závislosti od okolností, diagnózy a akútnosti prípadu je väzeň vyšetrený v civilných zdravotníckych zariadeniach, ako je napríklad civilná odborná ambulancia či centrálny príjem regionálnej nemocnice, pokiaľ jeho zdravotný stav neumožňuje priamy prevoz do väzenskej nemocnice, v opačnom prípade je prevezený priamo do väzenskej nemocnice. „Keď si zdravotný stav vyžaduje hospitalizáciu v civilnom zdravotníckom zariadení, je strážený priamo v tomto civilnom zdravotníckom zariadení. Pri akútnych, život ohrozujúcich stavoch, ktoré sú už mimo kompetencie služobného všeobecného lekára, resp. v mimopracovnej dobe, je k väzňovi volaná rýchla zdravotná pomoc a ak je to potrebné, je za asistencie príslušníkov zboru prevezený do ústavného zdravotníckeho zariadenia,“ pripomína hovorkyňa ZVJS.

Väzenská nemocnica v Trenčíne sa využíva vo všetkých prípadoch, pokiaľ disponuje potrebným odborným personálom a materiálno-technickými prostriedkami pre konkrétny prípad ochorenia. „Pokiaľ je ale riešenie zdravotného stavu väzňa mimo možností väzenskej nemocnice, je zabezpečená jeho hospitalizácia v civilnej nemocnici a je strážený príslušníkmi zboru,“ približuje Bednárová.

Lôžkový fond väzenskej nemocnice v Trenčíne predstavuje 191 lôžok, z toho 12 lôžok je vyčlenených pre pacientov na chirurgickom oddelení, ktoré je súčasťou Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Jednotlivé oddelenia nemocnice podľa hovorkyne ZVJS pozostávajú z oddelenia vnútorného lekárstva, psychiatrického oddelenia, oddelenia pneumológie a ftizeológie, oddelenia neurológie a iných špecializovaných odborov. V rámci oddelenia vnútorného lekárstva sú dve akútne lôžka na JIS a dve izby pre infekčných pacientov.

Psychiatrické oddelenie je členené na akútnu časť a samostatné ochranné liečby žien a samostatné ochranné liečby mužov. Na oddelení neurológie a iných špecializovaných odborov sú hospitalizovaní i pacienti s diagnózami, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť formou konziliárnych vyšetrení vo fakultnej nemocnici.

Vo väzniciach sa myslí aj na osoby s handicapom – sú zriaďované cely, ktoré sú do značnej miery prispôsobené hendikepovaným väzňom. „Zároveň vo väzenskej nemocnici v Trenčíne a v určených ústavoch sú zriadené oddiely pre osoby so zdravotným postihnutím, kde je prispôsobený celý ubytovací priestor pre takéto osoby a je personálne posilnený aj zdravotnícky personál ústavu pre zabezpečovanie primeranej ošetrovateľskej starostlivosti,“ uzatvára Bednárová.

Jozef Brezovský