Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) žiada vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby na nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nebola aplikovaná transakčná daň, podobne ako je to v prípade sociálnych služieb. „V opačnom prípade plánujeme podať antidiskriminačnú žalobu na Slovenskú republiku a informovať o situácii Európsku komisiu,“ vyhlásil prezident asociácie Marián Petko.
Upozornila, že pripravovaný konsolidačný balíček a zavedenie transakčnej dane budú mať výrazne negatívny dosah na nemocnice združené v ANS, pričom veľké nemocnice, ktoré sú štátnymi príspevkovými organizáciami sa tejto dani vyhnú.
Asociácia nemocníc žiada, aby bola súčasťou komisie, ktorá sa bude podieľať na tvorbe nových úhradových mechanizmov od zdravotných poisťovní pre nemocnice. Petko odmietol tvrdenia, že menšie regionálne nemocnice dostávajú vyššie úhrady ako veľké štátne nemocnice.
V súvislosti s výpoveďami nemocničných lekárov vyzval vládu i Lekárske odborové združenie (LOZ), aby sa dohodli a spravili kompromis, predovšetkým kvôli zabezpečeniu akútnej zdravotnej starostlivosti. Podotkol, že situáciu treba riešiť bez zbytočného odkladu, nie koncom decembra. „Ak nedôjde k dohode včas, od januára môže dôjsť k tomu, že ani akútna zdravotná starostlivosť nebude riadne zabezpečená. Alternatíva, že by túto starostlivosť následne pokryli nemocnice ANS, nie je možná, pretože nemajú kapacity ani odbornú špecializáciu, aby dokázali pokryť výkony ako ťažká traumatológia, neurochirurgia či onkochirurgia,“ upozornil prezident Petko po štvrtkovom rokovaní Rady ANS.
Na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve už podalo výpovede vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovensko. Podľa Petka ide o lekárov na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgov, operačných chirurgov, gynekológov a operačných gynekológov – teda o špecialistov, ktorých nie je možné jednoducho nahradiť.
Mohlo by vás zaujímať
Lekári trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s LOZ podpísal vtedajší vládny kabinet.
(luh)