Odborníci odhadujú sa, že do roku 2035 bude na Slovensku trpieť obezitou 31 percent dospelej populácie. Obezita navyše ovplyvňuje nielen dospelých, ale tiež detskú populáciu. Viac než 383-tisíc detí vo veku 5 – 19 rokov trpí obezitou, čo vedie k zvýšenému riziku chronických ochorení, ako je vysoký krvný tlak alebo hyperglykémia. „Detská obezita je obzvlášť znepokojivá, pretože má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy,” hovorí Ľubomíra Fábryová, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie.
Zásadným problémom, s ktorým vo svojom každodennom živote bojujú ľudia s obezitou, je takzvaná hmotnostná stigma. Nesprávne predstavy a zakorenené stereotypy o obezite často vedú k predsudkom a diskriminácii. „Na obezitu je nevyhnutne potrebné prestať nazerať ako len na estetický problém, problém slabej vôle, lenivosti a osobnej zodpovednosti. Hmotnosť a obezita sú citlivé a veľmi osobné témy. Empatický a prijímajúci prístup zo strany nás odborníkov by mal byť samozrejmosťou. Pacienti môžu zažívať intenzívne pocity zlyhania, hanby a obáv z toho, že ich i samotní zdravotnícki pracovníci budú súdiť a kritizovať,“ konštatuje psychiatrička Kamila Ivanová z Centra pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Vysvetľuje, že stigma je silným a významným faktorom a kontribútorom zlého psychického stavu ľudí žijúcich s obezitou. „Stigma v súvislosti s obezitou a duševným zdravím vykazuje veľmi silnú koreláciu. Prevalencia duševných porúch je v tejto skupine pacientov významne vyššia. Ľudia žijúci s obezitou majú v porovnaní s rovesníkmi so zdravou hmotnosťou o 30 až 70 percenta vyššie riziko rozvoja duševných porúch a až o 32 percent vyššie riziko rozvoja depresie,“ pokračuje psychiatrička Ivanová.
Neurobehaviorálny model tiež zdôrazňuje úlohu návykov, emočného jedenia a psychologických faktorov pri rozvoji a udržiavaní obezity. „Stres, úzkosť a depresia samé môžu prispieť k nezdravým vzorcom stravovania, viesť k nárastu hmotnosti a ešte viac zhoršovať už i tak nepriaznivý duševný stav. Z problému sa stáva začarovaný kruh,“ uzatvára psychiatrička.
Podľa prehľadu World Obesity Atlas 2024 sa v roku 2019 náklady spojené s obezitou na Slovensku vyšplhali až na 2,7 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje 2,6 percenta slovenského HDP. Odhaduje, sa, že do roku 2060 by tieto náklady mohli dosiahnuť až 19,53 miliardy dolárov, čo bude zhruba 4,7 percenta slovenského HDP. Tieto náklady zahŕňajú nielen priame výdavky na liečbu obezity, ale tiež nepriame straty spôsobené zníženou produktivitou a predčasnými úmrtiami obyvateľov.
Mohlo by vás zajímat
(bre)