Foto: Union, Dôvera, VšZP (Facebook)

Sociálna poisťovňa dostala pri transakčnej dani výnimku, zdravotné poisťovne nie. Peniaze im môžu chýbať pri zdravotných službách

Nová transakčná daň, ktorá začne platiť od budúceho roka, zasiahne aj zdravotníctvo. Kým však Sociálna poisťovňa pri nej dostala výnimku, zdravotné poisťovne sa jej nedočkali. Všetky tieto inštitúcie pritom spravujú povinné odvody, ktoré platí ekonomicky aktívne obyvateľstvo. Asociácia zdravotných poisťovní na mnohých fórach žiadala o obdobné oslobodenie. Podľa predbežných odhadov poisťovne za novú daň zaplatia milióny eur. Podľa nich to síce bude hradené z prevádzkových nákladov, no odborníci varujú, že tieto peniaze môžu chýbať v zdravotnej starostlivosti a pri rozvoji zdravotných služieb.

Transakčná daň bude povinná najmä pre firmy, no týka sa to aj zdravotných poisťovní. Z každého prevodu z bankového účtu zaplatia daň vo výške 0,4 percenta. Maximálna daň pri jednej transakcii bude 40 eur. Za výber hotovosti by mali platiť 0,8 percenta. V tomto prípade nebude stanovený žiaden maximálny limit a firmy zaplatia daň podľa reálneho výberu. 

Vzhľadom na to, že zdravotná poisťovňa uhrádza poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo veľkých objemoch aj počtoch transakcií a nie je oslobodená od platby tejto dane, dopad na prevádzkové náklady bude veľmi výrazný.

Odhad poisťovne Union sa pohybuje na úrovni 1,6 milióna eur ročne. Dôvera odhaduje dopad na viac ako tri milióny eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vypočítala dopad transakčnej dane na úrovni približne šesť miliónov eur.

Sociálna poisťovňa dostala výnimku

Paradoxom je, že výnimku z platenia transakčnej dane dostala Sociálna poisťovňa. Zdravotné poisťovne preto žiadajú, aby sa výnimka týkala aj ich. Hovorkyňa VšZP Zuzana Žiaková Zdravotníckemu denníku potvrdila, že Asociácia zdravotných poisťovní na mnohých fórach žiadala o obdobné oslobodenie ako má Sociálna poisťovňa, keďže zdravotné poisťovne podobne ako Sociálna poisťovňa spravujú odvody.

Hovorkyňa poisťovne Union Kristína Baluchová pre Zdravotnícky denník hovorí, že návrh zákona o dani z finančných transakcií zaraďuje zdravotné poisťovne medzi daňovníkov, i keď hospodária prevažne s verejnými zdrojmi, podobne ako Sociálna poisťovňa, rozpočtové a príspevkové organizácie, alebo mestá a obce, pričom všetky tieto subjekty sú v návrhu zákona z daňovej povinnosti vyňaté.

Odborníci však hovoria, že cestou nie je zavedenie ďalšej výnimky. „Problém s výnimkami je ten, že vyrobia chaos a byrokraciu. Prečo by nemali byť oslobodené aj nemocnice, ambulancie, domovy dôchodcov, zvieracie útulky, škôlky či verejná doprava? Transakčná daň je tak zlý nástroj, že neviem odporučiť žiaden kompromis, len jej úplné zrušenie,“ uvádza pre Zdravotnícky denník zdravotný analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Podobný názor má aj riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Ten pre Zdravotnícky denník hovorí, že transakčná daň je od podstaty nespravodlivá.

Novú daň zastrešuje ministerstvo financií. Zdravotnícky denník sa na rezort obrátil s otázkou, či zdravotné poisťovne dostanú výnimku z platenia transakčnej dane. Na otázku do zverejnenia článku však ministerstvo nereagovalo. Zákon o dani z finančných transakcií však už podpísal aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Daň budú firmy platiť od apríla budúceho roka.

Menej peňazí na zdravotné služby?

Zdravotným poisťovniam tak podľa všetkého pribudnú nové miliónové náklady na prevádzku. Ak by ich chceli kompenzovať, majú na to podľa Zachara mnoho možností. „Všeobecne povedané, môžu alikvótne znížiť svoje výdavky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ tvrdí však s tým, že negatívny dopad nebude až taký veľký, aby to samo o sebe viedlo k neplateniu faktúr zo strany poisťovní. „Akurát sa však môže stať, že tá suma na faktúre, ktorú bude treba zaplatiť, bude o vplyv transakčnej dane menšia a zo strany poskytovateľa zas vyššia. Tak to bude v každom segmente hospodárstva. Čiže pacient dostane menej, respektíve zaplatí viac,“ uvádza.

Zdravotný analytik Vlachynský vysvetľuje, že transakčná daň bude ďalšia nákladová položka a poisťovne budú musieť hľadať zdroje tak, ako ich hľadajú na všetky ďalšie náklady. „Neviem však dopredu povedať, kde tieto zdroje nájdu. Ono sa to ani povedať nedá, finančné plánovanie nefunguje tak, že kúrenie zaplatím z tohto a transakčnú daň z tamtoho. Poisťovne budú pracovať s balíkom nákladov ako celkom. Pointa ale ostáva – zdroje na platbu transakčnej dane sú zdroje, ktoré nebudú použité na rozvoj zdravotných služieb,“ upozorňuje s tým, že transakčná daň povedie aj ku zmene správania účastníkov trhu.

Štátna VšZP napríklad nepredpokladá priamy dopad na poistencov. „Transakčná daň totiž bude hradená z prevádzkových nákladov zdravotnej poisťovne. Avšak zdravotná poisťovňa hospodári len so zdrojmi, ktoré sú k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia,“ objasňuje Žiaková. Na druhej strane Union hovorí, že ak budú zdravotné poisťovne platiť transakčnú daň, tak na jej úhradu použijú zdroje, ktoré by mohli použiť na nákup zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov. „Zdravotná poisťovňa má príjmy určené zákonom a nedokáže výdavky na transakčnú daň premietnuť do svojich príjmov. To znamená, že výdavky na transakčnú daň budú zdravotné poisťovne musieť preniesť na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Baluchová. Dôvera odhaduje dopad na viac ako tri milióny eur. „Benefity nebudeme obmedzovať z tohto dôvodu, skôr sa očakáva, že sa výdavky na benefity zarámcujú, čiže sa do toho budeme musieť zmestiťi,“ uviedol pre Zdravotnícky denník hovorca Dôvera Matej Štepiansky.

Na druhej strane od budúceho roka klesne daň z pridanej hodnoty (DPH) na lieky a zdravotnícke pomôcky zo súčasných desať percent na päť percent. Poisťovne však v ankete Zdravotníckeho denníka ešte na konci septembra tohto roka uviedli, že zníženie sadzby DPH na lieky spomalí rast nákladov v tejto kategórii, no zároveň im prudko stúpnu prevádzkové náklady vplyvom vyššej základnej sadzby DPH a zavedením novej transakčnej dane. Zníženie sadzby DPH by sa však podľa nich malo prejaviť na znížení jednotkových cien liekov.

Miroslav Homola