Ilustračné foto: Freepik.com

Psychológovia žiadajú spravodlivé ohodnotenie. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že s nimi pravidelne komunikuje

Slovenská komora psychológov (SKP) vyjadrila hlboké znepokojenie nad dlhodobo pretrvávajúcou situáciou nízkeho finančného ohodnotenia psychológov pracujúcich v zdravotníctve. „Napriek rastúcim požiadavkám na kvalitu poskytovaných služieb a neustále narastajúcemu počtu pacientov, ich ohodnotenie zostáva nedostatočné a nezodpovedá dôležitosti a náročnosti ich práce,“ konštatovala komora v tlačovej správe. Ministerstvo zdravotníctva pre Zdravotnícky denník potvrdilo, že otázka týkajúca sa finančného ohodnotenia psychológov je opakovane otváraná spolu s otázkou platov ostatných zdravotníckych pracovníkov. „Zmeny týkajúce sa tejto oblasti sú však priamo naviazané na finančné a rozpočtové limity verejného zdravotného poistenia,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva.

Podľa SKP sú psychológovia neoddeliteľnou súčasťou zdravotného systému a systému starostlivosti o duševné zdravie, v zdravotníctve poskytujú odbornú pomoc nielen pacientom s psychickými poruchami, ale aj tým, ktorí prechádzajú náročnými životnými situáciami pri chronických chorobách, úrazoch či strate blízkej osoby.

Odliv odborníkov po skončení štúdia

„Podľa prieskumov neustále narastá dopyt po psychologických službách bez nárastu počtu psychológov v zdravotníckych zariadeniach,“ informovali psychológovia. Komora dodala, že v časoch, keď významne narastá prevalencia duševných porúch, tie sa stávajú najčastejšou príčinou práceneschopnosti a sú jednou z najčastejších príčin invalidity, zdravotnícky systém nereaguje tak, aby naplnil potreby pacientov, stabilizoval psychológov a poskytol im adekvátne pracovné podmienky, vrátane odmeňovania. „Dôsledkom dlhodobo nízkych príjmov psychológov v ústavných zariadeniach je odliv psychológov krátko po ukončení špecializačného štúdia, čím sa znižuje dostupnosť špecializovanej starostlivosti práve v týchto zariadeniach. Nedostatok psychológov sa prejavuje i v ostatných rezortoch, čím je ohrozené zotrvanie psychológov v zdravotníctve,“ priblížila SKP.

Komora preto apeluje na ministra zdravotníctva a vládu, aby bezodkladne začali riešiť túto situáciu, ktorá je dlhodobo opomínaná, i napriek apelom komory. „Je dôležité nastaviť spravodlivé a motivujúce platové podmienky pre psychológov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ktorých aktuálny počet na Slovensku nedosahuje ani 300, čím sa zaraďujeme na posledné miesta v Európskej únii,“ konštatovala SKP.

Duševné zdravie je zanedbávaná oblasť

Ministerstvo zdravotníctva pre Zdravotnícky denník poznamenalo, že pravidelne komunikuje so zástupcami SKP a v rámci implementácie plánu obnovy v úzkej súčinnosti s SPK pripravovalo aj viaceré reformné kroky v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.

„SKP komunikuje ministerstvu v rámci pracovných stretnutí aj problematiku pracovných podmienok a finančného ohodnotenia psychológov pracujúcich v ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ potvrdil rezort zdravotníctva.

Z Programového vyhlásenia vlády podľa neho vyplýva, že duševné zdravie je dlhodobo zanedbávaná a podceňovaná oblasť a vláda má v rokoch 2023 – 2027 za cieľ v tejto oblasti navrhovať riešenia na zvýšenie dostupnosti služieb v oblasti duševného zdravia, integrovaný a nadrezortný prístup, intervencie v oblasti prevencie duševných porúch a podpory duševného blahobytu.

(bre)