Zdravotné poisťovne sú otvorené diskusii so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou o možných zmenách v úhradách endoskopických vyšetrení, avšak zatiaľ nechcú vydávať jasné stanoviská a musia brať do úvahy svoje aktuálne finančné možnosti. Uviedli to pre Zdravotnícky denník v reakcii na výzvu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS).

V utorok sme avizovali, že gastroenterológovia požiadali všetky tri zdravotné poisťovne o stretnutie, v rámci ktorého chcú otvoriť otázku efektivity výkonov kolonoskopie a gastrofibroskopie u detí. Tie sa musia robiť v celkovej anestézii a dieťa je preto hospitalizované v nemocnici. Chcú hovoriť o tom, ako by sa mohli robiť v rámci jednodňovej starostlivosti a tak šetriť prostriedky v systéme. Tiež žiadajú, aby bola anestézia pre deti poisťovňami plne hradená.

„V ústavnom zdravotníckom zariadení je úhradový mechanizmus nastavený na tzv. DRG. Koncová úhrada za výkon je nastavená na základe vykázanej hlavnej diagnózy a sadzby pre tú-ktorú nemocnicu. V prípade kolonoskopie pri celkovej anestézii je táto úhrada vo výške 1733 eur,“ skonštatovali predstavitelia SGS. Poukázali na to, že hospitalizácia dieťaťa pri takomto výkone nie je nevyhnutná a mohol by sa robiť v rámci jednodňovej starostlivosti. Anestéziu musia platiť rodičia, hoci podľa Katalógu zdravotných výkonov má byť uhrádzaná celková anestézia nad 30 minút výkonu bez ohľadu na to, v akom zdravotníckom zariadení sa realizuje „Navyše je drahšia v porovnaní s rovnakým výkonom v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti,“ dodali lekári. V takýchto zariadeniach stojí analgosedácia okolo 200 eur.

Predstavitelia SGS tvrdia, že zdravotné poisťovne doteraz na výzvu na stretnutie nereagovali. „Žiadosť Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti evidujeme a intenzívne sa ňou vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) zaoberáme. Zároveň sme otvorení následnej diskusii so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou. Budeme brať do úvahy aj aktuálne legislatívne nastavenie výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia a finančné možnosti poisťovne,“ zareagovala Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP.

„Stanovisko k požiadavkám SGS je v procese prípravy. Skôr ako toto stanovisko bude oznámené SGS, nebudeme verejne oznamovať náš postoj k ich jednotlivým požiadavkám,“ povedala hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Mohlo by vás zaujímať

Zdravotná poisťovňa Dôvera tiež tvrdí, že najskôr chce otázku riešiť v odbornej rovine so SGS. „Slovenská gastroenterologická spoločnosť nás oslovila listom s problematikou totálnej intravenóznej anestézie. Naši odborníci pripravujú odpoveď, ktorú odošleme zástupcom SGS v priebehu najbližších dní. Máme záujem dosiahnuť spoločné stanovisko s SGS a informovať o ňom verejnosť,“ tvrdí PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.

Žiadna z poisťovní nekonkretizovala, či a kedy sa s gastroenterológmi plánujú stretnúť. Predstavitelia SGS sú presvedčení, že pokiaľ by boli tieto endoskopické výkony uhrádzané aj mimo hospitalizácie dieťaťa, významne by sa skvalitnila zdravotná starostlivosť, skrátili by sa čakacie lehoty a znížili by sa náklady zdravotnej starostlivosti, ktoré podľa nich dnes zbytočne odčerpávajú zdroje z verejného zdravotného poistenia.

„Z našich analýz jednoznačne vyplýva, že tieto výkony realizované v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sú lacnejšie a efektívnejšie. Racionalizácia a efektivita sú tie atribúty, ktoré dnes potrebuje slovenské zdravotníctvo. Aj preto nie celkom chápeme, prečo doteraz zdravotné poisťovne na našu urgenciu v tejto veci nereagovali. Naším cieľom je, aby bola anestézia pri endoskopických výkonoch detí hradená z verejného zdravotného poistenia. Mimo anestézie sa tento výkon u detí ani nedá realizovať,“ povedal prezident SGS profesor Tibor Hlavatý.

Lucia Hakszer