Nemocnica s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci. Foto: NsP v Kráľovskom Chlmci

Nemocnica v Kráľovskom Chlmci bude ekologickejšia, na projekt je určených 1,5 milióna eur

Partnerské nemocnice – Nemocnica s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci na Slovensku a Gréckokatolícka nemocnica Szent Damján z Kisvárdy v Maďarsku sa rozhodli spojiť svoje sily s cieľom zvýšiť adaptačnú kapacitu zdravotníckych zariadení na zmenu klímy. Adaptáciu na zmenu klímy plánujú dosiahnuť realizáciou opatrení na dvoch úrovniach. Na projekt s názvom Zelené nemocnice pre zdravšiu budúcnosť je vyčlenených 1,5 milióna eur z programu Interreg Maďarsko-Slovensko.

Prvou úrovňou je implementácia ekologických opatrení v oboch partnerských nemocniciach. Vedenie nemocnice v Kráľovskom Chlmci pripravilo riešenie ekologických opatrení, ktoré zabezpečia trvalo udržateľný rozvoj územia, lepšiu funkciu ekosystému, zlepšenie kvality zdravia, posilnenie miestnych komunít. „V rámci areálu nemocnice bude realizovaná zelená strecha na hlavnej budove, revitalizácia parku, realizácia náučného chodníka, realizácia bezzásahovej lúky so včelími úľmi, realizácia zachytávania dažďovej vody do retenčných nádrží a realizácia závlahového systému,“ píše sa na webe nemocnice v Kráľovskom Chlmci.

Gréckokatolícka nemocnica Szent Damján zase plánuje realizovať zatrávnenie na ploche takmer 17-tisíc štvorcových metrov, vybudovanie vertikálnej zelenej steny, vytvorenie kŕmidiel pre vtáky, vtáčích búdok, hotela pre hmyz a včelej farmy. Taktiež kvetinových záhonov, vytvorenie záhonov lákajúcich motýle a bylinkových záhonov, 3 236 vždyzelených a listnatých kríkov, výsadbu 62 stromov a okresných drevín, inštaláciu zberných nádrží na dažďovú vodu, vybudovanie závlahového systému.

Druhá úroveň zahŕňa činnosti zamerané na zvyšovanie povedomia o potrebe prispôsobiť sa zmene klímy. „Partnerské nemocnice z oboch krajín sa preto chcú zapojiť do zvyšovania povedomia o uvedených rizikách a zdôrazňovať potrebu realizácie zmien v sektore zdravotníctva,“ vysvetľuje nemocnica v Kráľovskom Chlmci. V rámci tejto úrovne bude vytvorená pracovná skupina zložená z členov oboch nemocníc, ktorá sa bude zaoberať vplyvom zmeny klímy na zdravie občanov, ako aj navrhovať opatrenia na včasné prispôsobenie systému poskytovania zdravotníckych služieb zmene klímy.

Hlavnou cieľovou skupinou na slovenskej strane sú potenciálni pacienti nemocnice v Kráľovskom Chlmci. Nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre približne 45-tisíc obyvateľov spádovej oblasti Kráľovského Chlmca a približne 15-tisíc obyvateľov z okresu Veľké Kapušany. Celkovo 60-tisíc obyvateľov získa vďaka projektu lepšie bioklimatické prostredie a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť v podobe zvýšenej adaptability systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ďalšou cieľovou skupinou sú zamestnanci nemocnice, je ich 229, ktorí tak získajú lepšie bioklimatické prostredie pre svoju prácu.

Dôvodom ekologických opatrení sú podľa oboch nemocníc predovšetkým výkyvy počasia, ktoré budú častejšie a extrémnejšie a ich dôsledky pre prírodu vrátane ľudí budú dramatickejšie. Tvrdia, že včasná reakcia a pripravenosť na hroziace katastrofy môže zachrániť mnoho životov, zmierniť ľudské utrpenie a zabrániť alebo aspoň zmierniť hospodárske škody, ktoré ich zvyčajne sprevádzajú. „Najzávažnejšie dôsledky zmeny klímy pocítia najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria starší ľudia, deti, ľudia s nízkymi príjmami a osoby so zdravotným postihnutím. Úlohou verejného zdravotníctva v tejto oblasti je predovšetkým zaviesť opatrenia na prevenciu a reakciu na zdravotné hrozby vyplývajúce zo zmeny klímy,“ uzatvára nemocnica v Kráľovskom Chlmci.

(bre)