Ilustračné foto: Pixabay

mRNA vakcíny sú bezpečné, účinné a dôkladne kontrolované, zdôrazňuje ŠÚKL

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zdôrazňuje, že mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 prešli dôkladným vedeckým hodnotením a spĺňajú všetky prísne regulačné štandardy Európskej únie a ich prínosy výrazne prevažujú nad možnými rizikami. Reaguje tak na verejne položené otázky týkajúce sa mRNA vakcín.

Vakcíny sú jedným z najúčinnejších nástrojov na ochranu zdravia a prevenciu závažných ochorení, aké poznáme. „Úlohou štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je zabezpečiť, aby všetky vakcíny, ktoré sa dostanú k slovenským pacientom, boli bezpečné, účinné a kvalitné,“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík. Zároveň zdôraznil, že ŠÚKL pristupuje k povinnosti poskytovať jasné a vedecky podložené informácie zodpovedne a s maximálnou transparentnosťou.

„Biológia a medicína sú oblasti, kde jednoduché a čierno-biele odpovede často nestačia. Procesy, ktoré v ľudskom tele prebiehajú po užití liekov, sú komplikované a vyžadujú si dôkladné skúmanie,“ vysvetľuje R. Dorčík. Na posudzovaní liekov vrátane vakcín sa podieľajú medzinárodné tímy odborníkov – vedcov, lekárov, farmaceutov, biológov a mnohých iných.

Očkovať mRNA vakcínami sa začalo pred vyše štyrmi rokmi a len do marca 2023 bolo celosvetovo podaných viac ako 13 miliárd dávok. „Dnes už máme k dispozícii veľké množstvo údajov, ktoré jednoznačne ukazujú, že prínosy mRNA vakcín výrazne prevyšujú nad možnými rizikami,“ dodáva R. Dorčík.

Európska únia patrí medzi regióny s najprísnejšími liekovými reguláciami na svete. Štátny ústav sa v tejto veci obrátil aj na Európsku liekovú agentúru (EMA). „Na základe dát dodaných pri registrácii vakcín môžeme zhrnúť, že v štúdiách na zvieratách, v ktorých sa používali oveľa vyššie dávky vakcín ako tie, ktoré sú používané u ľudí, zostávala mRNA a lipidové nanočastice najmä v mieste podania injekcie a v lymfatických uzlinách. Ich koncentrácia sa rýchlo znižovala v priebehu 9 dní, čo potvrdzuje ich rýchle odbúravanie. Iba malé množstvo látky sa dostalo do iných tkanív, a to najmä do pečene,“ konštatuje EMA. Pečeň má v ľudskom tele funkciu čistenia a filtrácie krvi, to znamená, že práve prostredníctvom pečene sa látky z tela metabolizujú a odbúravajú. V pečeni dochádza k odbúravaniu mnohých bežne používaných liekov a tiež iných látok, medzi ktoré patrí napríklad aj alkohol.

Všetky lieky vrátane vakcín môžu vyvolať nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia prejaviť u každého. Verejnosť už dlhodobo informujeme, že každé očkovanie je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná zdravotnú anamnézu pacienta. „Cieľom štátneho ústavu nie je diskusiu o možných rizikách skrývať. V súvislosti s vakcínami ich verejnosti jasne a zrozumiteľne vysvetľujeme už od začiatku pandémie,“ uzatvára R. Dorčík.

(bre)