Na Slovensku sa ročne predajú lieky za viac ako dve miliardy eur, čo predstavuje 160 miliónov škatuliek. Ide o obrovské množstvo tovaru, ktoré predtým, ako sa dostane k spotrebiteľovi, treba vyrobiť, uskladniť, previezť, prípadne zabaliť a opatriť príbalovými letákmi. Výrobcovia a distribútori farmaceutických výrobkov musia dodržiavať prísne predpisy, čo sťažuje logistiku liekov a vytvára vysoký tlak na optimalizáciu nákladov.
„Distribúcia liekov je špecifická činnosť, ktorá zahŕňa ich včasné objednanie, dodanie, správne skladovanie a ich následnú distribúciu do lekární a zdravotníckych zariadení. Medzi špecifiká určite patrí zaobstaranie liekov pre slovenských pacientov,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Ján Zošák z odboru komunikácie distribučnej spoločnosti Unipharma, ktorá na Slovensku disponuje tromi skladmi. Keďže na Slovensku máme nastavené ceny liekov ako priemer troch najlacnejších krajín v Európe, mnohým výrobcom sa neoplatí dodávať lieky na náš trh. „Z toho vyplýva nedostupnosť niektorých liekov na slovenskom trhu. Samozrejme, špecifikom sú aj skladovacie požiadavky a regulácia zo strany štátu. Lieky nie sú bežný tovar, pri ich distribúcii musí byť zachovaná správna teplota a tzv. bezpečná cesta lieku,“ pripomína Zošák.
Dôležité je dodržať predpísaný teplotný reťazec
Najvýraznejšie špecifikum pre väčšinu liekov je dodržanie stanovených skladovacích a prepravných teplôt, tzv. teplotného reťazca, počas celej doby uskladnenia a prepravy. „Teplotné podmienky pre zachovanie bezpečnosti a účinnosti liekov dodržiavame vďaka permanentnému monitoringu teploty v našich skladových priestoroch, ako aj vo vozidlách. Rozlišujeme teplotné podmienky pre bežný tovar (ambient) 15 – 25 °C, termiolabilný tovar (chladnička) 2 – 8 °C a mrazničkový tovar menej ako -20 °C,“ približuje Ján Zošák z Unipharmy. Dodáva, že dohľad nad dodržiavaním správnych teplotných podmienok vykonávajú odborní zástupcovia.
V lekárňach siete Dr.Max zabezpečujú skladovanie liekov v súlade s požiadavkami držiteľa registrácie lieku a platnou legislatívou. „Lieky, ktoré nevyžadujú skladovanie v chladničke, sú uložené v klimatizovaných skladovacích priestoroch, kde je zabezpečené udržiavanie primeranej teploty. Táto teplota je pravidelne monitorovaná a zaznamenávaná s cieľom garantovať správne skladovacie podmienky,“ hovorí Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa siete lekární Dr.Max pre Zdravotnícky denník.
Termolabilné lieky, ktoré vyžadujú teplotu v rozmedzí od 2 °C do 8 °C, sú skladované v špecializovaných chladničkách. „Teplota v týchto chladničkách je kontinuálne monitorovaná a zaznamenávaná pomocou monitorovacích systémov, čo nám umožňuje zabezpečiť stálu kontrolu nad skladovacími podmienkami a zaručiť kvalitu a bezpečnosť skladovaných liekov,“ konštatuje Kirchnerová.
Cena lieku nie je skladovacím kritériom
Preprava liekov má tiež svoje špecifiká, potrebné je totiž udržiavať teplotný reťazec aj počas nej. „Všetky naše vozidlá sú vybavené špeciálnymi izotermickými zariadeniami, ktoré monitorujú teplotu. Tieto zariadenia hlásia výchylky teploty priamo vodičovi, resp. obchodnému zástupcovi, ktorý, ak by sa tak udialo, okamžite vykoná nápravu navrátením teplotných podmienok na požadovanú úroveň,“ informuje Zošák. Všetky lieky od Unipharmy sú navyše prepravované v špeciálnych boxoch, v ktorých sú chránené pred poškodením. Na distribúciu liekov spoločnosť využíva motorové vozidlá – dodávky a veľké nákladné autá.
Mnohá lieky sú veľmi drahé, ale ako vysvetľuje hovorkyňa D.Max, cena lieku nie je skladovacím kritériom, skladovacie podmienky liekov sa riadia predpismi stanovenými držiteľom registrácie lieku a platnou legislatívou, bez ohľadu na ich cenu.
„Čo sa týka omamných a psychotropných látok, tie sú skladované v osobitnom režime, taktiež v súlade s príslušnou legislatívou, konkrétne v trezoroch. V súvislosti s týmito liekmi je vedená prísna evidencia a všetky nastavené procesy zabezpečujú maximálnu kontrolu a bezpečnosť pri ich skladovaní a manipulácii,“ pripomína Kirchnerová.
V Unipharme opiáty skladujú v špeciálnych oddelených priestoroch od iných tovarov. „Prístup k nim majú iba vyškolení zamestnanci a každý vstup do týchto priestorov je dôkladne monitorovaný a evidovaný,“ tvrdí Zošák.
Emergentný systém pomáha pri dostupnosti
Objednávky zasielajú v lekárňach Dr.Max automaticky a aj manuálne. Automatické objednávky sa generujú na dennej báze, manuálne objednávky sa týkajú predovšetkým produktov na objednávku, emergency produktov a drahých liekov, kde je potrebný individuálny zásah farmaceuta. „Našou prioritou je postupne maximalizovať automatizáciu, aby sme minimalizovali manuálnu prácu a zabezpečili plynulý proces,“ približuje hovorkyňa Dr.Max. Automatickú objednávku odosielajú za lekárne skoro ráno a distribučná spoločnosť zabezpečí doručenie tovaru v priebehu dňa objednania. „Tento proces nám umožňuje udržiavať vysokú úroveň servisu a rýchle zásobovanie lekární,“ dodáva Kirchnerová.
V Unipharme objednávky prichádzajú elektronicky, priamo cez lekárenský informačný systém alebo cez Moja Unipharma portál či telefonicky prostredníctvom referentiek predaja v call centre. „Distribúcia liekov je nastavená na základe distribučných trás a dohôd s lekárňami. Väčšie lekárne vyžadujú častejšie dodávanie liekov 2 – 3-krát denne, preto k nim pristupujeme individuálne,“ konštatuje Ján Zošák.
Ďalším špecifikom v logistike liekov je emergentný systém, teda legislatívna požiadavka na držiteľa registrácie humánnych liekov na zabezpečenie dostupnosti humánnych kategorizovaných liekov v prípade, ak ich lekáreň nedokáže objednať štandardnou formou u veľkodistribútorov liekov. Lieky takto objednané cez emergentný systém držiteľ registrácie liekov dodáva cez určeného distribútora liekov do lekárne. „V prípade vytvorenia emergentnej objednávky je Unipharma súčinná s držiteľom registrácie lieku tak, aby bol nedostatkový liek dodaný v zákonom určených lehotách,“ tvrdí Zošák.
Podľa Kvetoslavy Kirchnerovej tento systém predstavuje dôležitý mechanizmus na zabezpečenie liekov, ktoré nie sú dostupné v distribúcii a slúži pre pacientov v prípade nedostatkových liekov. „Samozrejme, všetci, a predovšetkým pacienti, by určite privítali, keby takýto systém nebol potrebný a lieky boli vždy dostupné bez akýchkoľvek obmedzení,“ uzatvára hovorkyňa Dr.Max.
Jozef Brezovský