Zamestnanci regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) nesúhlasia s 10-percentnou viazanosťou finančných prostriedkov na platy a následným krátením štátnozamestnaneckých miest a miest pri výkone prác vo verejnom záujme o 182 miest, čím dôjde k reálnemu prepúšťaniu zamestnancov. Uvádzajú to v otvorenom liste ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD), ktorý mu doručili prostredníctvom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS).
„Vedenie SOZ ZaSS odovzdalo v podateľni ministerstva financií tento otvorený list, v ktorom chceme ministrovi financií pripomenúť jeho verejné vyjadrenie, že plánované 10-percentné znižovanie pracovných miest sa nedotkne zdravotníckych pracovníkov. V úradoch verejného zdravotníctva pracujú odborníci ako lekári, verejní zdravotníci, sestry, laboratórni diagnostici či fyzici, ktorí sú pre fungovanie zdravotného systému nenahraditeľní,“ vysvetľuje Anton Szalay, predseda SOZ ZaSS. Dodáva, že odborový zväz je pripravený na osobné stretnutie s ministrom financií, aby vzniknutú situáciu prediskutovali a hľadali riešenie v prospech zamestnancov i verejného zdravia. Szalay pripomína, že pod otvorený list proti znižovaniu stavov sa podpísalo viac ako 1200 z 2000 zamestnancov RÚVZ.
Verejné zdravotníctvo sa zameriava na primárnu prevenciu
V otvorenom liste sa zdôrazňuje, že zdravie sa radí medzi základné ľudské hodnoty a verejné zdravotníctvo je multidisciplinárny vedný odbor postavený na zdravotníckom vzdelaní. Úloha verejného zdravotníctva v ochrane a podpore zdravia všetkých obyvateľov Slovenska je nenahraditeľná. „Pracovníci úradov verejného zdravotníctva vykonávajú zdravotnícke povolanie – čo je súbor pracovných činností, ktoré vykonáva zdravotnícky pracovník pri ochrane zdravia ľudí. Sú to pracovníci v profesii lekár, verejný zdravotník, sestra, laboratórny diagnostik, laborant či iný pracovník s vysokoškolským vzdelaním so špecializáciou v zdravotníckom povolaní. Tieto činnosti teda plnia vysoko kvalifikovaní špecializovaní pracovníci, spĺňajúci náročné požiadavky na vzdelanie,“ konštatujú pracovníci RÚVZ.
Primárna prevencia vzniku poškodení zdravia, vzniku akútnych a chronických ochorení je podľa nich prioritou všetkých vyspelých štátov sveta, pretože okrem zabránenia vzniku samotných ochorení, a s tým súvisiacich negatívnych dopadov na konkrétnych obyvateľov, šetrí aj podstatnú časť nákladov na následnú zdravotnú starostlivosť, sekundárnu a terciárnu prevenciu. „Nikto nespochybňuje dôležitosť reformy a akútnych riešení zásadných problémov ambulantného sektora prierezovo vo všetkých odboroch, takisto nemocničnej zdravotnej starostlivosti. Tú ale potrebujú obyvatelia až v čase, kedy vznikne ochorenie, respektíve sa rozvinie do štádia, ktorého diagnostika, liečenie spojené s následnou starostlivosťou je náročné, nákladné a neúmerne zaťažuje zdravotné poisťovne, alebo štátny rozpočet,“ píše sa v otvorenom liste ministrovi financií.
Pripomína, že verejné zdravotníctvo robí diagnostiku zdravotných rizík a terapiu pre zachovanie zdravia obyvateľstva, je zamerané primárne na skupinové riešenie otázok zdravia a na podporu zdravia, prevenciu zdravotných rizík a ochorení.
Prepracovaný systém kontroly
Zdravie ako najvyššia hodnota a priorita by podľa podpísaných zamestnancov RÚVZ nemalo byť predmetom vyjednávania a kupčenia. „Máme jeden z najlepšie prepracovaných systémov kontroly pod jednou strechou – hlásna služba, spolupráca, aktívne vyhľadávanie v teréne – likvidácia nebezpečenstiev a rizík na začiatku, rýchle zistenie rizík – rýchle a efektívne riešenia a opatrenia. Efektivita a zmysel verejného zdravotníctva je v tom, že má komplexný prístup ku všetkým rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim zdravie obyvateľstva,“ zdôrazňujú v otvorenom liste.
Výsledky práce verejného zdravotníctva v kvalite zdravia sa podľa nich dajú merať na roky a nedajú sa dosiahnuť bez verejného zdravotníctva a zdravotníckych pracovníkov v ňom. „Vieme, že problém je vo finančných prostriedkoch, ale urobil niekto analýzu – čo verejné zdravotníctvo prinieslo, akú úsporu financií získal štát vzhľadom k preventívnej starostlivosti, ktorú vykonáva verejné zdravotníctvo a aké sú skutočné náklady naň?“ pýtajú sa v otvorenom liste.
Podpísaní zamestnanci RÚVZ si myslia, že po nekonečných optimalizáciách, reformách či reštrukturalizáciách, by bolo treba začať normálne pracovať, pretože neustály boj o záchranu verejného zdravotníctva neskutočne odoberá energiu a čas, ktorý sa dá využiť oveľa lepšie pre prospech všetkých v tomto štáte.
„Stretávame sa s nedocenením významu a postavenia verejného zdravotníctva, permanentným zasahovaním do rozsahu a obsahu činností a kompetencií, siete, štruktúry. Deje sa to pri každých voľbách, zmenách na postoch – zasahuje politika. Pre chod RÚVZ je nutné nie znižovať, ale naopak navyšovať personálne obsadenie. Pri pandémii covid-19 sa ukázalo, že nám na úradoch chýba 20 percent pracovníkov a teraz sa má počet ešte krátiť. Je to nepochopiteľné,“ uzatvára otvorený list ministrovi financií.
(bre)