Momentálne nie je na Slovensku povolený dovoz liekov na predpis domov, takže pacienti si po ne chodia do lekární. Ladislav Pôčik, odborný garant Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku, (APSL) pripomína, že podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach nie sú pravidlá pre doručovanie liekov na predpis priamo domov explicitne upravené. „Na základe nášho výkladu zákona je takéto konanie v rozpore s platnou legislatívou,“ vysvetľuje Pôčik pre Zdravotnícky denník. Ministerstvo zdravotníctva sa vyjadrilo, že zmenu legislatívy neplánuje.

Občianske združenie Medicamentum však napriek tomu ponúka doručovanie predpisových liekov domov priamo k pacientovi. Združenie argumentuje tým, že v zahraničí funguje doručovanie liekov na predpis už niekoľko rokov a je až hanebné, že na Slovensku neexistuje služba, ktorá by pomáhala chorým, zdravotne ťažko postihnutým, ľuďom na dedinách či tým, ktorí majú veľa starostí a málo času.

Potrebná je registrácia a splnomocnenie

„Na to, aby mohol pacient využívať našu službu, je potrebná registrácia do nášho občianskeho združenia. Súčasťou registrácie je aj splnomocnenie, na základe ktorého môžeme za neho predpísané lieky vyzdvihnúť a doručiť priamo na adresu,“ približuje pre Zdravotnícky denník predsedníčka združenia Medicamentum Kristína Chabadová. Systém funguje tak, že keď pacientovi lekár predpíše lieky, kontaktujú ho priamo farmaceuti zo spolupracujúcich lekární, vysvetlia užívanie, dávkovanie a dohodnú sa na termíne doručenia balíka. „Do balíčka zároveň pribalia aj dispenzačné minimum, pre prípad, že by si pacient nezapamätal užívanie liekov. Tu do procesu vstupuje naše občianske združenie, balík z lekárne vyzdvihne a zabezpečí jeho doručenie na požadovanú adresu,“ informuje Chabadová.

Odborný garant APSL ale vysvetľuje, že predpisy stanovujú, že výdaj liekov na predpis sa má uskutočňovať priamo v lekárni, kde prebieha osobná identifikácia pacienta. Tento proces nezahŕňa podľa neho len fyzický výdaj liekov, ale aj poskytovanie odborných informácií o ich užívaní, kontrolu možných liekových interakcií a overenie správnosti predpisu alebo preskripčného záznamu prostredníctvom národného systému eZdravie. „Výdaj liekov v lekárni je preto dôležitou súčasťou zabezpečenia bezpečnosti a efektivity farmakoterapie,“ dodáva Pôčik.

Diskusia s právnikmi i so ŠÚKL

Predsedníčka združenia hovorí, že spustenie služby vopred a dlho diskutovali s právnikmi a rovnako so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. „Spätnú väzbu sme promptne zapracovali a samozrejme naďalej zostávame v komunikácii aktívni. Ale všetko, čo by sme mali spĺňať a dodržiavať, to spĺňame a dodržiavame. Je to dialóg, na problémy sme vyslovene nenarazili,“ približuje Chabadová.

Záujem o službu združenia Medicamentum podľa nej kopíruje demografické rozloženie v krajine, teda najviac sa hlásia ľudia z Bratislavy. „Ale o službu je veľký záujem na dedinách a v malých mestách; skrátka na miestach, kde nie je dostupná, prípadne horšie dostupná, lekáreň. Klientov máme s každým mesiacom viac a viac, pretože sa nám každý deň registrujú noví ľudia. Dnes už je to o tom, že z pôvodných jednotiek a desiatok ľudí už pomáhame niekoľko tisícom,“ hovorí predsedníčka združenia.

Prezident Slovenskej lekárenskej komory Ondrej Sukeľ pre Zdravotnícky denník však pripomína, že viac než polovica obyvateľov Slovenska má lekáreň dostupnú do piatich minút a 98 percent do tridsiatich minút.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa APSL vznikajú rôzne riziká

Garant APSL Pôčik je presvedčený, že lieky na predpis by mali byť vydávané priamo v lekárni. Odborný personál v lekárni podľa neho zabezpečuje nielen samotný výdaj liekov, ale aj kľúčovú interakciu s pacientom, ktorá zahŕňa konzultácie o správnom užívaní liekov, vysvetlenie režimových opatrení, kontrolu možných liekových interakcií a poskytovanie tzv. dispenzačného minima. „Farmaceut pri výdaji liekov zohráva významnú odbornú úlohu, ktorá podporuje bezpečnosť a efektívnosť navrhnutej farmakologickej liečby. Lekárne sú zároveň jedným z najdostupnejších zdravotníckych zariadení, čo zabezpečuje pacientom jednoduchý prístup k liekom aj potrebným odborným informáciám,“ vysvetľuje Pôčik.

Dodáva, že z pohľadu APSL doručovanie liekov na predpis priamo k pacientovi neprináša výrazné benefity pre pacientov, ale skôr otvára potenciálne riziká – či už v oblasti bezpečnosti pacienta, alebo zneužitia tohto procesu na špekulatívne konania. „Pokiaľ dnes niektoré subjekty ponúkajú služby doručovania liekov na predpis, domnievame sa, že ich hlavným cieľom nie je primárne zlepšenie dostupnosti liekov pre pacientov, ale skôr komerčný benefit pre vybrané lekárne, ktoré tieto služby poskytujú,“ hovorí Pôčik.

Chabadová však argumentuje, služba funguje zdarma alebo za dobrovoľný príspevok na dopravu. „Ak si pacient zvolí doručenie zdarma, neplatí nič navyše okrem doplatkov za lieky tak ako by platil v kamennej lekárni. Dobrovoľný príspevok sme zaviedli ako spätnú väzbu od pacientov, služba im veľmi pomáha, preto si niektorí radi na dopravu prispejú sami,“ uzatvára predsedníčka združenia Medicamentum.

Zmena legislatívy sa neplánuje

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis, by mali byť vydávané v lekárni. „Dôležitou súčasťou výdaja lieku odborným personálom lekárne s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v odbore farmácia je priama komunikácia s pacientom, vysvetlenie správneho dávkovania liekov, upozornenie na osobitné varovania pri ich užívaní, skontrolovanie prípadných interakcií medzi vydávanými liekmi a týmito činnosťami zabezpečiť bezpečné a správne užívanie liekov,“ vysvetľuje komunikačný odbor rezortu zdravotníctva pre Zdravotnícky denník. Absencia odbornej konzultácie môže tiež podľa neho viesť k nadmernému užívaniu liekov, problémami so závislosťou a nárastu výskytu nežiaducich účinkov liekov.

„Ďalším potenciálnym problémom internetového výdaja liekov, ktorých výdaj je viazaný na predpis, by bolo dodržiavanie a následná kontrola teplotného režimu a chladového reťazca niektorých liekov so špecifickými podmienkami uchovávania,“ konštatuje komunikačný odbor. V súlade s vyhláškou o požiadavkách na správnu lekárenskú prax sa lieky uchovávajú za podmienok určených držiteľom registrácie lieku, aby sa zabránilo akémukoľvek poškodeniu teplom alebo vlhkom. Teplota a vlhkosť sa denne počas prevádzky verejnej lekárne a pobočky verejnej lekárne zaznamenávajú, kontrolujú a vyhodnocujú. Ministerstvo zdravotníctva zároveň uvádza, že počas prepravy nemusia byť dodržané požiadavky správnej lekárenskej praxe.

„Na základe platnej legislatívy predmetom internetového výdaja, ktorého súčasťou je aj dodanie, môžu byť len registrované humánne lieky a veterinárne lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis a veterinárny lekársky predpis. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne neplánuje legislatívne zmeny v tejto oblasti,“ uzatvára komunikačný odbor.

Jozef Brezovský