Zľava Roman Karlubík, Igor Pramuk (Foto: AZZZ SR)

Diskusia o financovaní zdravotníctva musí byť konštruktívna a medzi všetkými aktérmi

Aby zdravotnícky sektor dokázal poskytnúť pacientovi maximum, jeho rozpočet sa musí tvoriť transparentne a treba diskutovať so všetkými stakeholdermi.

„Z diskusie sa nesmú vytrhávať partikulárne otázky ako platy lekárov, ale prihovárame sa za to, aby sa veci riešili systémovo a rozdelili na krátkodobé a dlhodobé,“ povedal prvý viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík po utorkovom rokovaní zdravotníckej sekcie AZZZ s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD).

Minister súhlasí, že sú potrebné systémové zmeny v záujme rozvoja celého sektora. „Od svojho nástupu do funkcie informujem tých, ktorí dokážu tieto systémové zmeny nastaviť a riadiť ich proces,“ hovorí a upresnil, že sa stretáva s rôznymi aktérmi. Okrem zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré na protest proti konsolidačným opatreniam v zdravotníctve a nedodržiavaniu memoranda z roku 2022 iniciovalo výpovede lekárov z pracovného pomeru, už rokoval aj so samosprávami, zamestnávateľmi či Konfederáciou odborových zväzov SR, v ktorej LOZ nie je členom. „Predstavil som im jasné plány toho, čo idem robiť,“ povedal Šaško.

Doplnil, že budúci týždeň jeho rezort začne rokovania s ďalšími zástupcami samospráv a odbornými komorami po celom Slovensku. „Potrebujeme konkrétne kroky na systémové zmeny v celom sektore zdravotníctva. Teda nielen v nemocniciach, ale aj ambulanciách, záchrannej službe a poisťovniach“ tvrdí s tým, že o týchto zmenách bude komunikovať so predstavím všetkými relevantnými zástupcami sektora.

Viceprezident AZZZ SR, ktorý je zároveň viceprezidentom Asociácie nemocníc Slovenska Igor Pramuk súhlasí s niektorými bodmi memoranda podpísaného medzi vládou a LOZ. „Peňazí v zdravotníctve by malo byť minimálne toľko, ako je v okolitých krajinách,“ vyhlásil. Avšak ak sa niečo navýši bez primeranej diskusie, ako to podľa neho bolo aj v prípade platov nemocničných lekárov, vyvolá to reťazovú reakciu.

„Dostali sme od ministra prísľub, že o rozpočte budeme diskutovať priebežne. Okrem toho sme diskutovali aj o potrebe upraviť transakčnú daň a DPH v sektore, keďže tie vyvolávajú ďalšie náklady pre zdravotníctvo. Sme v regulovanom prostredí a ceny si nevieme zmeniť,“ upozornil Pramuk. Ocenil konštruktívnu diskusiu s ministrom Šaškom.

 „Samotní lekári hovoria, že to nie je o platoch ale o systémových zmenách, preto pozývam do diskusie všetkých zo zdravotníckeho sektora,“ deklaroval minister. Verí, že keď predstaví jasné opatrenia pre skvalitnenie sektora, aj lekári stiahnu výpovede.

„Chceme transparentnosť, adresnosť, konkurencieschopnosť, motiváciu v odmeňovaní a chceme, aby sa riešili veci komplexne a konštruktívne, nie pod nátlakom,“ zhrnul Roman Karlubík. „Každý sektor má problémy, ale nikto okrem LOZ nehrozí výpoveďami,“ uzavrel. Výpovede už podalo vyše 3000 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom.

(luh)