Verejná sieť gynekológov bude definovaná po novom. Stáť to bude milióny eur

Zavedenie nového spôsobu definovania verejnej optimálnej siete poskytovateľov primárnej špecializovanej gynekologickej ambulantnej starostlivosti je cieľom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú schválila slovenská vláda na svojom rokovaní. Nová sieť by mala fungovať od začiatku roku 2025. V prvom roku jej zavedenie bude stáť 594-tisíc eur, o rok neskôr necelých 10 miliónov eur, v roku 2027 viac ako 22 miliónov eur a v roku 2028 až 41,5 milióna eur.

Súčasná úprava verejnej minimálnej siete poskytovateľov špecializovanej gynekologickej ambulantnej starostlivosti podľa ministerstva zdravotníctva nesignalizuje problém dostupnosti špecializovanej ambulantnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách na Slovensku. „Jej aktuálne nastavenie nedáva možnosť problém nedostatku lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov v špecializovaných ambulanciách identifikovať, predvídať, kvantifikovať ani lokalizovať,“ konštatuje ministerstvo.

Spolupráca s odborníkmi i samosprávami

Podľa rezortu zdravotníctva je potrebné zvýšiť odolnosť a pripravenosť ambulantného sektora a jeho posilnenie vzhľadom na očakávaný dopad starnutia populácie a následne rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách.

„Na rozdiel od predošlého stavu návrh zákona upravuje dynamické definovanie siete na základe určených parametrov s každoročným prehodnocovaním verejnej optimálnej siete a vyhodnocovaním jej naplnenia zo strany zdravotných poisťovní Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ vysvetľuje ministerstvo. Novelou zákona sa zároveň posilňuje úloha samosprávnych krajov pri tvorbe verejnej optimálnej siete. Tie podľa návrhu majú nielen právomoci ako napríklad vydávanie povolení alebo schvaľovanie ordinačných hodín, ale môžu vziať na seba úlohu priamej koordinácie siete, úlohu aktívnej súčinnosti s obcami pri hľadaní možností zabezpečenia siete, lebo sú tým prvým kontaktným miestom pre nového lekára so záujmom o zriadenie ambulantnej praxe. „Posilňuje sa aj výmena údajov o poskytovateľoch medzi orgánmi verejnej moci a ostatnými zúčastnenými subjektmi s cieľom jednotnosti údajov v databázach,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.

Rezort návrh pripravoval v spolupráci so zástupcami ambulantných poskytovateľov, samosprávnych krajov, hlavných odborníkov ministerstva zdravotníctva a zástupcov odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Analýza stavu a základných ukazovateľov

Navrhovanej právnej úprave podľa ministerstva zdravotníctva predchádzala analýza stavu a základných ukazovateľov špecializovanej gynekologickej ambulantnej starostlivosti a inej špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zdrojové údaje poskytli samosprávne kraje, zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Údaje o poskytovateľoch a personálnom zabezpečení špecializovaných ambulancií boli analyzované k 1. júnu 2022.

Pri ostatných ukazovateľoch bol sledovaným obdobím rok 2019, keďže v rokoch 2020 a 2021 bolo poskytovanie zdravotnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách ovplyvnené pandémiou covid-19.

„Z poskytnutých údajov bolo identifikovaných celkovo 143 odborností v segmente špecializovanej ambulantnej starostlivosti poskytovanej v špecializovaných ambulanciách. Predmetom analýzy bolo 72 odborností, kde 34 najvýznamnejších odborností z pohľadu počtu návštev a výšky úhrad tvorilo spolu 87 percent z celkových úhrad v segmente špecializovanej ambulantnej starostlivosti poskytovanej v špecializovaných ambulanciách v roku 2019,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.

Súčasný stav starostlivosti poskytovanej v špecializovaných ambulanciách v Slovensku možno podľa neho zhrnúť do súboru problémov, ktoré sú zároveň výzvami na nasledujúce obdobie s akcentom na starnutie populácie a následný rastúci dopyt aj po zdravotnej starostlivosti v špecializovaných ambulanciách. Medzi základné vlastnosti tohto segmentu patrí najmä statická verejná minimálna sieť, ktorá nereaguje na meniace sa potreby v čase, nízky stupeň medzigeneračnej obmeny a absencia motivačných nástrojov, vysoký priemerný vek lekárov vo vybraných odbornostiach či vysoký stupeň administratívnej záťaže a zastaraný zoznam zdravotných výkonov.

„Sieť definovaná v roku 2008 pre 42 odborností je statická, formálne naplnená v 36 odbornostiach, bez každoročného prehodnocovania, vyjadrená výlučne na úrovni kraja, definovaná na odbor a nie na úroveň poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti poskytovanej v špecializovaných ambulanciách podľa zákonného zoznamu špecializovaných ambulancií,“ uzatvára rezort zdravotníctva.

(bre)