Politická strana Sloboda a solidarita (SaS) iniciuje poslanecký prieskum vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Zároveň vyzvala ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby urýchlene riešil situáciu s odloženými operácii na klinikách jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Podľa vyjadrenia VšZP je politický cieľ SaS jasný. „A to predať najväčšiu zdravotnú poisťovňu s takmer troma miliónmi poistencov do súkromných rúk. Predstavitelia SaS používajú o to agresívnejší tón, o čo viac sa predstavenstvo poisťovne snaží racionalizovať a zefektívňovať nákup zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje VšZP.
„VšZP redukuje o 30 percent rozsah zmluvných vzťahov s klinikami jednodňovej medicíny. Sú to kliniky, kde sa robia jednoduchšie operácie, na ktoré človek nemusí byť hospitalizovaný. Pre pacientov, poistencov VšZP, to znamená, že kto čakal na zdravotnú starostlivosť, bude čakať dlhšie,“ povedal poslanec Národnej rady SR Tomáš Szalay.
Pre časť pacientov to podľa Szalaya to bude mať aj ďalší dôsledok. Zaplatia vyššie doplatky. „Prípadne si celú starostlivosť na jednodňovke zaplatia sami, ak si chcú vyriešiť zdravotný problém. Zrejme to bude viesť aj k vyššiemu počtu odvrátiteľných úmrtí. VšZP sa zahráva so životmi občanov. Nemôžu nám zomierať ľudia, len preto, že zdravotníctvo je v chaose a rúti sa do apokalypsy,“ dodal poslanec.
Podľa SaS je úlohou nového ministerstva zdravotníctva Kamila Šaška, aby sa s tým čo najskôr vysporiadal. „Vieme, že od augusta VšZP nemá šéfa. Nemá člena predstavenstva. Ide o najväčšiu inštitúciu, ktorú v zdravotníctve máme. Pracuje s miliardami verejných zdrojov. Nemá kompletné vedenie. Na toto sme v strane Sloboda a solidarita dlhodobo upozorňovali,“ poznamenal Szalay. Dodal, že budú iniciovať poslanecký prieskum, aby videli, čo sa deje s financiami, ktoré majú ísť na liečbu pacientov.
VšZP vo svojom stanovisku uviedla, že jej úlohou je spravovať verejné zdroje efektívne a racionálne, a každá štátna inštitúcia, ktorá narába s verejnými zdrojmi, by mala konať rovnako. „Optimalizáciou výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti nie sú práva pacientov na zdravotnú starostlivosť nijako dotknuté. Tieto výkony sú realizované v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú má najväčšia zdravotná poisťovňa plne zazmluvnenú v každom regióne Slovenska tak, aby bola zabezpečená dostupnosť pacientov k zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela VšZP.
(bre)