Roky strávené v skrčenej polohe pred počítačovou nebo mobilnou obrazovkou zdraviu príliš nesvedčia. A nejde len o návyky detí v mestách, ale o trend prerastajúci do všetkých kútov krajiny. Ani život na vidieku tak nie je týchto návykov ušetrený. Krivka detskej obezity medzitým strmo stúpa a gól celej situácií dávajú ospravedlnenky zo školských hodín telocviku. Ako primäť deti, aby sa viac hýbali? A prispievajú úspechy vrcholových športovcov celkovému zdraviu populácie? Aj o tom diskutovali účastníci prvého panelu konferencie Zdravotnického deníku Ekonomika prevence – český minister zdravotníctva Vlastimil Válek, štátny tajomník slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník a bývalý futbalový reprezentant Jan Koller.
„Je to zlé. Stúpa obezita detí a je to vidieť i na dedinách, kde ľudia inak žijú pokojnejšie a zdravšie. Šport má konkurenciu v počítačoch a mobilných telefónoch,“ zhodnotil vzťah dnešnej mládeže k pohybovým aktivitám tak, jak ho sám vidí, najlepší strelec československej i českej futbalovej reprezentácie Jan Koller. Posťažoval sa aj na to, že radšej ako na výlete do prírody dnes rodiny trávia voľné dni v nákupných centrách. „Základ je od detstva a najväčšími vzormi pre deti sú rodičia,” dodal Koller s tým, že i to je dôvod, prečo by sa rodičia mali sami zaujímať o aktívny šport a zdravý životný štýl všeobecne – ich deti to od nich jednoducho „odkukajú“.
Rovnako to vidí aj zástupca slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník, ktorý zároveň doplnil medicínsky pohľad na túto problematiku. „Deti do šiestich rokov, kým začnú chodiť do školy, sa pohybujú úplne ideálne, teda tak, jak to majú geneticky dané. Potom prichádzajú obdobia, keď trávia stále viac času v sede a tam začínajú problémy s pohybom… Možno by sme sa mali zamerať na deti do desať rokov, kým sa v mieche vytvárajú pohybové vzorce,“ povedal o tom, aký význam majú návyky z detstva na správanie v ďalšom živote.
Že prístup ku zdraviu sa formuje už v útlom detstve, nespochybňuje ani český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. „Pokiaľ v škole nebudú pohybové aktivity alebo dieťa bude mať obavy z pohybu napríklad preto, že dostane štvorku za nejaký cvik, tak ho to prirodzene odradí od toho, aby športovalo,“ naznačil problém s tým, že stúpa počet detí, ktoré sa z nejakého dôvodu vyhýbajú telocviku. Fyzická kondícia populácie tak postupne klesá. Podľa ministra je to o to paradoxnejšie, že stále viac Čechov sleduje športové prenosy a vykazujú tak záujem o šport. Neodráža sa to však v ich reálnej aktivite.
Minister preto che väčšiu podporu dostupnosti športu. „Finančnú podporu si zaslúži aj to, aby sa deti do 15 rokov čo najviac hýbali. Aby mali túto možnosť nielen v školách, ale mali aj voľne dostupné ihriská na rôzne športy. Podporu si nesporne zaslúžia aj turistické oddiely,“ povedal Válek. Pokiaľ ide o profesionálny šport, tam je podľa neho účel podpory trochu odlišný, a to mimo iného aj vo zvyšovaní národného sebavedomia. Dodal, že zahraničné výskumy nepreukázali, že by sa milióny investované do vrcholového športu premietli do zdravia populácie. „Je dôležité, že máme špičkových športovcov, ale zdanlivo jednoduché cesty sa neukazujú ako tie správne,“ zhrnul minister. Spomenul tiež prospešné populárne mobilné aplikácie, ktoré motivujú užívateľov k pohybu.
Pokiaľ ide o konkrétne pohybové aktivity, ktoré môžu deti i dospelí robiť, aby zostali fit, odporučil Válek tie, ktoré zapojujú maximum svalov a nepreťažujú kĺby. Sú to podľa neho najmä jazda na bicykli, plávanie, beh, ale veľmi prospešná je aj bežná chôdza. Na to naviazal slovenský zástupca Slobodník, ktorý varoval pred tým, aby ľudia v zápale premotivovanosti neprehnali svoj vstup do sveta zdravého pohybu: „Nie je nič horšie, ako keď niekto stále leží a potom sa s niekým staví, že ubehne maratón… Treba vždy pomaly. Dôležitá je sústavnosť.“
Svoje o tom vie aj bývalý vrcholový futbalista Koller, ktorý sa podelil o to, že aj po ukončení profesionálnej kariéry a vo veku 51 rokov sa naďalej udržuje v kondícii. „Prospieva mi hokej… Hrám aj padel, čo je nový šport podobný squashu a tenisu. Je to skvelý šport i pre začiatočníkov,“ dodal s tým, že futbalu – teda športu, v ktorom sa preslávil – sa už s ohľadom na jeho fyzické nároky radšej vyhýba.
-fk-
Foto: Radek Čepelák
Poďakovanie za podporu konferencie patrí Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecnej zdravotnej poisťovni SR a spoločnostiam Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a športovému klubu Dukla.