Na Slovensku každý deň zomrú na rakovinu prostaty až dvaja pacienti. Denne je v krajine diagnostikovaná takmer šiestim mužom. Celosvetovo zomiera na karcinóm prostaty každých 80 sekúnd jeden muž. Odborníci pritom upozorňujú, že ak sa táto rakovina zachytí včas, je liečiteľná s 97-percentnou úspešnosťou.

Odborníci spustili iniciatívu Movember, ktorá každý rok v novembri upriamuje pozornosť na mužské zdravie a prevenciu rakoviny prostaty. Vyzývajú mužov, aby mysleli na svoje zdravie a absolvovali preventívnu prehliadku u urológa. Táto prehliadka je základným predpokladom pre včasný záchyt rakoviny prostaty, ale na Slovensku ju absolvuje len 6 až 12 percent mužov ročne. Zaraďujeme sa tak na posledné priečky v rámci krajín Európskej únie.

Mnohých mužov brzdí strach

Podľa vedúceho lekára Urologického centra Polikliniky Bezručova z Bratislave Mareka Zvancigera mnohí muži prichádzajú neskoro, pretože ich brzdí strach z vyšetrenia. „Urológa by mali muži navštevovať preventívne, úplne nevyhnutné je však prísť aj vtedy, ak už cítia bolesť, pálenie pri močení, majú príznaky ako prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronickú bolesť v dolnej časti chrbta. To už môžu byť príznaky pokročilejšieho štádia choroby,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek a hormonálna nerovnováha. Patria medzi ne ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita.

Jedným z prvých príznakov, ktoré môžu poukazovať na problém so zväčšenou prostatou sú ťažkosti s močením. „Zvýšená denná frekvencia močenia, budenie sa zo spánku kvôli močeniu, naliehavý pocit nutkania na močenie, slabý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia sa po vymočení sú najčastejšími príznakmi zväčšenej prostaty, ktoré si vyžadujú odborné posúdenie,“uviedol urológ Martin Romančík. Aby nezhubne zväčšená prostata nespôsobovala ešte väčšie problémy, je dôležité zasiahnuť včas. „Po uistení sa o benígnom charaktere tohto ochorenia máme v posledným rokoch k dispozícii aj novú liečebnú modalitu, ktorá spočíva v aplikácii vodnej pary do tkaniva prostaty, tzv. REZUM,“uviedol lekár.

Metóda liečby REZUM je unikátna práve v tom, že ide o minimálne invazívny ambulantný zákrok, ktorý možno realizovať aj v lokálnej anestézii, teda bez uspatia pacienta. Výkon trvá 5 až 10 minút a približne 30 minút po ňom môže pacient odísť domov. Nie je spojený s narušením sexuálnych funkcií, ako to býva u tradičných operácií prostaty. Prvé príznaky zlepšenia podľa Romančíka prichádzajú už po dvoch týždňoch od zákroku. Využíva sa v USA, vo Veľkej Británii, Nemecku, Belgicku či v Českej republike. „V tomto roku sme v Urologickom centre Bezručova vykonali už takmer 150 urologických operačných výkonov, 50 z nich predstavovala práve metóda liečby REZUM,“ doplnil Romančík. Na Slovensku sa metóda využíva od roku 2021, ale momentálne nie je hradená z verejného zdravotného poistenia.

Movember pozýva mužov na preventívnu prehliadku

„Preventívne prehliadky u urológa sa štandardne odporúčajú po 40. roku života a najmä rizikovým pacientom, ktorí majú napríklad nádor prostaty v rodine. Po 50. roku života by už mala byť takáto prevencia absolútne nevyhnutná,“ zdôraznila urologička Lívia Lachkovičová. Podľa nej u mužov prevencia až takým štandardom nie je, avšak iniciatíva ako Movember má potenciál toto povedomie postupne meniť. K iniciatíve, ktorá upriamuje pozornosť na mužské zdravie, sa pridalo po celom svete veľa známych ľudí. „Muži, nerobte podobnú chybu ako ja. Poučte sa z môjho príbehu a choďte na preventívnu prehliadku k urológovi. Ja som mal veľké šťastie, keď ma k tomu motivovala moja dcéra. No len na šťastie by sme sa spoliehať nemali. Istotou je predovšetkým prevencia,“ vyzýva Anton Puškár, otec moderátorky Zlatice Puškárovej. V minulosti úspešne zdolal zdravotný problém s prostatou, ktorého si zo začiatku nebol vedomý a vďaka preventívnej prehliadke mu včas diagnostikovali zväčšenú prostatu

Preventívna urologická prehliadka pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník. Vyšetrenie je komplexné a okrem prostaty sa venuje aj obličkám, močovému mechúru, semenníkom a dokáže vylúčiť alebo potvrdiť rakovinu aj v týchto orgánoch. Preventívna prehliadka však vie odhaliť aj iné ochorenia prostaty ako je napríklad jej zväčšenie či zápal.

Mohlo by vás zajímat

(luh)