Foto: Nevit Dilmen/ Wikimedia, licence CC BY-SA 3.0

Odborníci očakávajú výrazný nárast zlomenín u pacientov s osteoporózou. Po zlomenine bedra zomiera do roka každý štvrtý

Výskyt osteoporózy dlhodobo rastie a podľa Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) Slovenskej lekárskej spoločnosti sa v najbližších rokoch očakáva výrazný nárast zlomenín u pacientov s osteoporózou. „V prípade pacientov s osteoporózou zomiera napríklad po zlomenine bedra takmer každý štvrtý z nich do jedného roka. Nie je to teda len otázka nižšej kvality života, ale doslova otázka života a smrti,“ upozorňuje profesor Juraj Payer, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LFUK) v Bratislave a zároveň prezident SOMOK.

Očakávaný nárast počtu zlomenín by sa teda nemal brať na ľahkú váhu, dôraz by sa mal klásť nielen na prevenciu a diagnostiku, ale aj na veľmi dôležitý aspekt edukácie toho, ako s osteoporózou žiť. Tento problém sa dotýka aj slovenských pacientov. Medzinárodné štúdie hovoria, že u nás je výrazne vyššie riziko zlomeniny u pacientov s touto diagnózou ako vo väčšine krajín Európskej únie. Vyššie riziko u žien nad 50 rokov je v Dánsku a Švédsku, naopak v susednom Maďarsku je riziko o polovicu nižšie. Oproti roku 2019 sa do roku 2034 očakáva nárast zlomenín približne až o jednu tretinu.

Pacienti so sekundárnou osteoporózou, teda takou, ktorá je spôsobená liečbou s negatívnym účinkom na kostný metabolizmus, by tiež mali byť obozretní. „Do tejto skupiny patrí aj cukrovka, ktorá je jedným z najrozšírenejších civilizačných ochorení aj na Slovensku. Pacientom s cukrovkou navyše, napríklad počas hypoglykémie, hrozí aj vyššie riziko pádov, a teda aj zlomenín kostí,“ vysvetľuje Peter Jackuliak, prodekan LFUK a vedecký sekretár SOMOK. Prevenciou pri osteoporóze je podľa špecialistov pravidelný príjem vitamínu D a vápnika, ale aj cielené včasné denzitometrické vyšetrenia (meranie hustoty kostného tkaniva a obsahu vápnika v kostiach).

Na Slovensku už čelíme v rámci metabolických ochorení kostí nielen osteoporóze, ale aj raritným ochoreniam. Sem patria napríklad hypofosfázia, teda nedostatok fosfátov v krvi, alebo hypoparatyeróza, čo je nedostatočná produkcia paratyroidného hormónu, ktorý zabezpečuje výmenu vápnika medzi krvou a kosťami.

„Hoci ide o raritné ochorenia, teda je tu relatívne malý počet pacientov s týmito ochoreniami, potrebujeme vytvoriť podmienky pre dostupnú modernú liečbu aj týchto ochorení, tak ako je to v prípade osteoporózy,“ upozorňuje Martin Kužma, člen výboru SOMOK a lekár V. internej kliniky LFUK a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

V prípade hypoparatyerózy, čo je vlastne metabolické ochorenie kostí, dlhé roky neexistovala žiadna liečba. Dnes už vo svete síce existuje, a to vo forme umelého hormónu, ktorý ľudské telo neprodukuje, ale na Slovensku nie je dostupná.

(bre)