Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada, aby vláda verejne deklarovala zastavenie debaty o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Požaduje aj plán plnenia memoranda uzavretého v roku 2022 a plnenie dohôd s odborármi, ktoré vláda medzičasom zrušila. Týkali sa nielen valorizácie miezd zdravotníkov, ale aj ich vzdelávania. Šéf LOZ Peter Visolajský deklaroval, že lekári sú ochotní ďalej rokovať. Informoval o tom po piatkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD), ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s avizovanými výpoveďami približne 2500 lekárov. Minister sa po rokovaní vyjadril, že téma transformácie nemocníc uňho momentálne nie je na stole, ale treba hľadať mechanizmy na zabránenie ďalšiemu zadlžovaniu. Tvrdí, že je ochotný s odborármi rokovať aj cez víkend a verí, že kompromis sa nakoniec podarí nájsť.

„Dlhodobo žiadame o stretnutie s celou vládou, keďže tá navrhla aj zmeny v rámci konsolidácie v zdravotníctve,“ povedal Peter Visolajský. Poukázal na to, že pravidelná valorizácia podľa vedení nemocníc pomáha zmierniť stav chýbajúcich zdravotníkov. „Vláda toto jediné opatrenie na stabilizáciu personálu ide teraz pokaziť a s tým nemôžeme súhlasiť,“ tvrdí. Zákon o valorizácii existuje aj v iných profesiách, nielen u zdravotníkov. Predseda LOZ vysvetľuje, že lekárom nejde o platy, ale k výpovediam sa vracajú preto, lebo chcú, aby vláda riešila zlý celkový stav zdravotníctva. Počet výpovedí z pracovného pomeru stále narastá, do konca mesiaca by ich mali podať okolo 2500. „Poprosili sme ministra, aby sme sa dovtedy dohodli za rokovacím stolom a výpovede by neboli potrebné. Zopakovali sme mu naše návrhy,“ hovorí Visolajský.

Najdôležitejšie je pre lekárskych odborárov práve to, aby vláda verejne deklarovala, že zastavuje debatu o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, aby v istom čase splnila memorandum z roku 2022 a tiež im ide o návrat zrušených dohôd do pôvodného stavu. „Na tlačovkách je memorandum prezentované ako nejaký papier, ktorý podpísal pán Heger (vtedajší premiér, dnes člen strany Demokrati, poznámka redakcie), ale keď sme riešili jednotlivé body memoranda, súčasný minister nám nepovedal, že by s nejakým bodom memoranda mal problém, okrem miezd,“ konštatoval Visolajský po stretnutí s Kamilom Šaškom.

Minister je pripravený zabrániť privatizácii nemocníc

Minister zdravotníctva odborárom zopakoval svoju ponuku na kompromis vo valorizácii platov. Podľa Šaška odborári nateraz odmietajú argument, že štát si aktuálne nemôže dovoliť vyššie výdavky na mzdy. Súčasťou tohto kompromisu je, že valorizácia platov sestier a záchranárov, teda najviac nedostatkových zdravotníckych profesií, by zostala zachovaná bez zmeny a všetkým ostatným zdravotníckym profesiám by sa dočasne znížila. Podľa Petra Visolajského to okrem lekárov znamená aj psychológov, laborantov, logopédov a všetky ostatné profesie, ktoré zarábajú horšie ako lekári.

Kamil Šaško memorandum podpísané v roku 2022 označil za bianko šek, ktorého cieľom bolo len zahasenie aktuálnej situácie, ale takto nastavený platový automat si vyžiada celkovú sumu na navýšenie zhruba 400 miliónov eur. Podľa neho je legitímne sa pýtať, či to slovenský pacient pociťuje zlepšením dostupnosti zdravotníckych služieb.

Jedným z bodov memoranda je urobenie poriadku vo financovaní nemocníc a odborári súhlasia s tým, že minister chce v zdravotníctve robiť centrálne nákupy liekov a zdravotníckeho materiálu. Tiež s centrálnym riadením, z ktorého môžu prísť potenciálne oveľa vyššie finančné úspory, ako sa dá ušetriť na mzdách lekárov. „Budeme kroky ministra sledovať. Jasne nám nepovedal, či zastaví transformáciu nemocníc a tomuto návrhu konsolidácie nerozumieme, pretože legitímnou požiadavkou obchodných spoločností je dosahovať zisk a tak to určite nebude stáť menej ako v súčasnosti. Považujeme to za snahu o skrytú privatizáciu posledných štátnych nemocníc alebo možnosť, ako budú finančné skupiny, vlastniace súkromné nemocnice, tlačiť na konkurenciu cez zmluvy s poisťovňami,“ myslí si šéf LOZ.

Mohlo by vás zaujímať

Vláda argumentuje najmä efektívnejším hospodárením. „Pre mňa transformácia nemocníc momentálne nie je na stole, ale každoročné zadlžovanie je systémový problém a musíme hľadať spôsoby, ako ho riešiť. Ide o to, aby hospodárenie nemocníc bolo merateľné, porovnateľné a transparentné. Aby sa zastavil rast dlhov, výkazy podliehali apolitickému auditu a nemocnice mali funkčné štatutárne orgány a manažérske procesy,“ povedal Kamil Šaško, „Štátne nemocnice len tento rok dostali navyše 191 miliónov eur nad rámec štandardného zvýšenia platieb a aj tak vygenerujú vysokú stratu a ich nesplatené záväzky presiahnu jednu miliardu eur.“

Minister vyhlásil, že ak existujú obavy zo skrytej privatizácie, je pripravený hľadať 90 hlasov poslancov na prijatie ústavného zákona, ktorý by vylúčil akúkoľvek formu privatizácie štátnych nemocníc. Odborári tvrdia, že vidia aj veľký priestor pre ministerstvo financií, aby zasiahlo do problémov ako je zadlžovanie nemocníc či finančné podvody pri nákupe nemocníc súkromnými spoločnosťami, napríklad kupčenie s dlhom nemocníc.

Ťahanice s bratislavskou nemocnicou

Na piatkovom rokovaní sa otvorila aj otázka národnej nemocnice v Bratislave. Aj poslanci koaličných strán v uplynulých dňoch priznali, že jej presunutie z Rázsoch do Ružinova je nereálne. „Hovoríme to od začiatku, no na presídlenie projektu už ministerstvo minulo 84-tisíc eur z peňazí daňových poplatníkov,“ kritizuje Peter Visolajský. Dodal, že vláda o presunutí projektu rozhodla na základe analýzy, za ktorú podľa medializovaných informácií platila finančná skupina Penta. Tá vlastní nemocnicu Bory neďaleko lokality Rázsochy. „Minister povedal, že sa rozhodne na základe ďalšej analýzy, na ktorú chce ministerstvo teraz míňať peniaze, hoci už niekoľko analýz potvrdilo Rázsochy ako najvhodnejšiu lokalitu. Kto to zasa zaplatí?“ pýtajú sa odborári.

Minister Šaško na brífingu povedal, že sa oboznamuje so situáciou a všetkými analýzami. Aktuálne sú už v procese ďalšie, o ktorých vláda rozhodla svojím uznesením a nedajú sa tak ľahko odvolať. Týkajú sa zhodnotenia realizovateľnosti projektov Národnej nemocnice v Ružinove a Národného ústavu detských chorôb na Rázsochách. Minister hovorí, že výstupy z nich budú dostupné budúci týždeň.

Odborári pripomenuli, že súčasťou memoranda bolo aj plnenie právnych predpisov o mzde sestier a personálnej stabilizácii lekárov v nemocniciach. Za tieto zákony hlasovala v minulom volebnom období aj väčšina predstaviteľov súčasnej vlády. „Nežiadame nič navyše oproti pôvodne dohodnutým veciam. Nejde nám o platy, ale musíme sa pozrieť, kam tečie tých 9 miliárd v zdravotníctve. Nepomáhajú pacientom, ale plnia vačky finančných skupín,“ vyhlásil Peter Visolajský. Kamil Šaško zdôraznil potrebu úprimnej otvorenej diskusie, na ktorú je podľa svojich slov pripravený.

Plynú posledné dni na zvrátenie lekárskych výpovedí, no odborári sa s rezortom zdravotníctva zatiaľ nedohodli. „Sme ochotní prísť na ďalšie rokovania a požiadali sme ministra, aby tieto veci tlmočil aj vláde a premiérovi,“ povedal predseda LOZ.

Lucia Hakszer