Akákoľvek nízka čiastka investovaná do prevencie má potenciál ušetriť vysoké výdavky na liečbu v budúcnosti. Miera, do ktorej môže štát a zdravotnícke inštitúcie občanov osloviť a pomôcť im, je však obmedzená. Ľudia sa preto v prvom rade musia sami starať o svoje zdravie a taktiež si uvedomiť, že svojim správaním dávajú vzor svojmu okoliu, predovšetkým deťom. Zhodli sa na tom účastníci prvého panelu konferencie Zdravotnického deníku Ekonomika prevence. V ňom vystúpili český minister zdravotníctva Vlastimil Válek, štátny tajomník slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník a futbalový reprezentant Jan Koller. Sleduje ZÁZNAM konferencie vysielanej naživo.
„Prevencia je absolútne zásadná vec,“ povedal na úvod svojho príspevku Válek. Ocenil šírku hradených preventívnych programov, ktoré majú českí občania k dispozícii, aj to, že sa darí monitorovať dostupnosť screeningov naprieč regiónmi a okresmi a prípadné nerovnosti naprávať. Jedným dychom si však povzdychol, že Česi – napriek stále sa zlepšujúcej dostupnosti – prevenciu zanedbávajú. „Ľudia pre seba môžu najviac urobiť sami, málo sa to ale zdôrazňuje… Pokiaľ si to neuvedomíme, tak akokoľvek dobrý systém a akokoľvek veľa peňazí nám nepomôže prežiť dlhý a kvalitný život v zdraví,“ apeloval minister.
Jeho slová podporil zástupca slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník. „Človek by mal sám nasávať informácie a každý si musí udržovať svoje zdravie,“ povedal. Navrhol, že za účelom zvýšenia povedomia o základoch prevencie by kampaň s týmto posolstvom mohla byť súčasťou filmov a televíznych seriálov, lebo ich sledujú tisíce ľudí. Zabúdať sa ale nesmie ani na deti a mládež. Slobodník zdôraznil, že s ich zdravotnou edukáciou treba začať čo najskôr. Zdravotné návyky si deti osvojujú prakticky už od počiatku svojho života.
O tom istom je presvedčený aj najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie a víťaz nemeckej i belgickej futbalovej ligy Jan Koller. „Základ je od detstva a najväčšími vzormi pre deti sú rodičia,“ povedal. Aj rodičia by to mali mať na pamäti, zaujímať sa o svoje zdravie a venovať sa športu. Za zlý jav Koller považuje, keď rodiny namiesto aktívne pojatých výletov do prírody trávia voľné dni v nákupných centrách.
Na konferencii vystúpili aj predseda Českej obezitologickej spoločnosti Martin Haluzík, psychiater Martin Hollý či niekdajší národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Hovorili o účinných nástrojoch prevencie zdravotných rizík. Na nich naviazal panel o zdraví populácie a konkurencieschopnosti európskej ekonomiky, v ktorom okrem iných zasadol slovenský minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, riaditeľ českej Všeobecné zdravotní pojišťovně Zdeněk Kabátek či legendárny hokejový útočník Martin Procházka. Na záver konferencie sa početná skupina desiatich panelistov, medzi ktorými boli poslanci českého, slovenského aj Európského parlamentu, minister práce a sociálnych vecí ČR Marian Jurečka či olympijská víťazka v behu na lyžiach Kateřina Neumannová, pozreli na prevenciu zdravotných rizík ako na spoločnú zodpovednosť všetkých.
-fk-
Foto: Radek Čepelák
Poďakovanie za podporu konferencie patrí Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecnej zdravotnej poisťovni SR a spoločnostiam Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a športovému klubu Dukla.