Konsolidačný balík, ktorý schválil slovenský parlament, no prezident ho zatiaľ nepodpísal, od januára budúceho roka prináša aj zmeny v dani z pridanej hodnoty (DPH) na zdravotnícke pomôcky. Kým u niektorých, ktoré majú určenú zníženú sadzbu DPH, sa daň zníži z 10 na 5 percent, u tých, ktoré podliehali 20-percennej základnej sadzbe, táto bude po novom 23 percent a pacienti aj zdravotnícke zariadenia si priplatia. Týka sa to napríklad glukomerov pre diabetikov, antidekubitných pomôcok, ktoré bránia vytváraniu preležanín, ortopedických vložiek, podporných palíc a ďalších. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED od štátu žiada zmeny.
Na zdravotnícke pomôcky, ktoré sú zaradené do 20-percentnej sadzby DPH, sa má od januára vzťahovať až 23-percentná DPH. Vyplýva to zo schváleného vládneho návrhu zákona, ktorý je súčasťou balíka opatrení na konsolidáciu verejných financií. Asociácia SK+MED apelovala na ministerstvo financií, aby úpravu ešte prehodnotilo a celý segment zdravotníckych pomôcok, nielen vybrané druhy, bol zaradený do jednotnej 5-percentnej sadzby DPH. Dodávatelia pomôcok tvrdia, že ich cieľom je kontinuálne komunikovať aj s ministerstvom zdravotníctva.
Rezort zdravotníctva pre Zdravotnícky denník zareagoval, že obdržal list od SK+MED a je pripravený sa touto problematikou zaoberať v úzkej súčinnosti s ministerstvom financií. Rezort financií však neodpovedal sa otázku, ako bude ďalej postupovať. Vysvetlil, že upravoval iba výšku sadzby a do zoznamu zdravotníckych pomôcok, pri ktorých sa uplatňuje znížená sadzba DPH, nezasahoval.
„Ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému sme zaslali list, v ktorom vyjadrujeme svoje obavy v súvislosti s konsolidačnými opatreniami. Sme presvedčení, že jednotná 5-percentná sadzba DPH na celý segment zdravotníckych pomôcok by významným spôsobom uľahčila prístup sociálne znevýhodnených skupín obyvateľov, pacientov a seniorov k zdravotníckym pomôckam,“ informovala výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková. „Pacientov sa zvýšenie dotkne vo forme doplatkov k predpísaným zdravotníckym pomôckam, akými sú napríklad pomôcky pre autokatetrizáciu, glukomery, senzory pre diabetikov, antidekubitné pomôcky, ortopedické vložky, ortézy, podporné palice a aj niektoré stomické pomôcky. Ide o celú škálu zdravotníckych pomôcok, ktoré pacienti využívajú denne a sú odkázaní na ich používanie vzhľadom na zdravotný hendikep, či už dočasný alebo väčšinou sprevádzajúci počas celého života,“ uviedla Danková v liste adresovanom obom ministerstvám.
DPH 5 percent na všetky zdravotnícke pomôcky by podľa nej zároveň uľahčila situáciu nemocniciam, ktoré sú aj tak finančne zaťažené dlhom voči dodávateľom pomôcok. Dlh už dosiahol výšku 120 miliónov eur. Súdny dvor Európskej únie v danej veci ešte v septembri rozhodol o porušení Smernice o oneskorených platbách, za čo hrozí Slovensku pokuta vo výške 800-tisíc eur a následne 50-tisíc eur za každý deň až do odstránenia nezhody so smernicou. „Zníženie DPH na zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál na 5 percent možno v tomto kontexte vnímať aj ako určité nápravné opatrenie smerom k spomínanej žalobe,“ myslí si Danková. Dodala, že znížená sadzba DPH na všetky zdravotnícke pomôcky sa aplikuje aj v zahraničí, napríklad v Českej republike.
Mohlo by vás zaujímať
Lucia Hakszer