Združenie HIV/AIDS Slovensko minulý týždeň spustilo novú kampaň s názvom Antistigmavir. Snaží sa na zvyšovať povedomie o tom, čo nákaza vírusom HIV skutočne znamená a ako je možné žiť s ňou plnohodnotný a zdravý život. Jej cieľom je podporiť vzdelávanie verejnosti prostredníctvom pravdivých a overených informácií a empatického prístupu a bojovať tak proti pretrvávajúcim predsudkom, stigme a diskriminácií. „Najmä nevzdelaná a netolerantná spoločnosť predstavuje jeden z najväčších problémov pre ľudí žijúcich s HIV,“ konštatujú zástupcovia združenia.
Na Slovensku je podľa nich HIV stále obklopené množstvom mýtov a nepravdivých informácií, ktoré vedú k stigmatizácii a diskriminácii ľudí žijúcich s ochorením. Jednou z ciest, ako to zmeniť, je podpora informovanosti v tejto stále tabuizovanej téme, ktorá jediná môže viesť k porozumeniu a tolerancii verejnosti voči osobám, ktoré žijú s HIV. Kampaň preto predstavuje symbolický „liek“ Antistigmavir 2024 mg forte v podobe vzdelávacích a informačných materiálov. Pomyselný liek sa teda nezakladá na farmaceutických vlastnostiach, ale na sile informácií a edukácie, ktoré sú podľa združenia HIV/AIDS Slovensko najsilnejším „liekom“. Môžu zmeniť pohľad a vnímanie HIV zo strany verejnosti a prispieť k vzájomnej tolerancii a porozumeniu, bez ktorých sa nedá vytvoriť skutočne inkluzívna spoločnosť. Základnou informáciou je, že HIV pozitívny človek, ktorý je na liečbe, vírus neprenáša.
„HIV je ochorenie, nie charakterová vlastnosť. Každý z nás môže zmeniť spoločenské vnímanie tohto ochorenia. Stačí malý krok – informovať sa, byť tolerantný a empatický voči ľuďom žijúcim s HIV. Je našou spoločnou zodpovednosťou vytvoriť prostredie, kde sa každý bude cítiť bezpečne a prijatý, bez ohľadu na svoju diagnózu,“ hovorí Ján Koller, riaditeľ a zakladateľ HIV/AIDS Slovensko. Stigma je podľa neho ako múr, ktorý oddeľuje ľudí. „Zapojte sa do našej kampane, staňte sa súčasťou zmeny a pomôžte nám vytvoriť spoločnosť, kde sa nikto nemusí cítiť odsúdený kvôli svojej diagnóze. HIV sa netýka len tých, ktorí s ním žijú. Týka sa nás všetkých, pretože nikdy nevieš…“ dodal.
O osvetu a prevenciu šírenia HIV/AIDS a ďalších sexuálne prenosných chorôb, ale aj o odstránenie stigmatizácie ľudí žijúcich s týmito ochoreniami sa usiluje napríklad aj združenie Dom Svetla Slovensko, ktoré otvorilo v Bratislave nový HIV testovací Checkpoint.
(luh)