Vďaka novému prerozdeleniu bezglutenovych potravín do dvoch podskupín „potraviny“ a „suroviny“ budú mať celiatici jednoduchší spôsob výberu týchto druhov dietetických potravín. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, ktoré tým chce zabezpečiť bezpečný a terapeuticky účinný prístup k liečbe pre túto skupinu pacientov.
Celiatici si novom budú môcť zvoliť ľubovoľnú kombináciu surovín a potravín v rámci dvoch limitov, v porovnaní s doterajšími piatimi. Kým doteraz mal pacient mesačne nárok na desať kilogramov dietetických surovín a potravín, po novom mu zdravotná poisťovňa uhradí desať kilogramov dietetických surovín a zhruba 1,9 kilogramu potravín.
„V novej kategorizácii dietetických potravín platnej od 1. októbra sme prerozdelili množstvový limit L2 pre bezgluténové suroviny (múka, strúhanka, krupica) a limit L3 pre bezgluténové potraviny (chleby, cestoviny). Pacientovi v lekárni po novom postačia dva lekárske predpisy namiesto piatich, ktoré musel lekárnikovi predložiť doteraz, aby mu bol pokrytý sortiment uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia. Menší počet receptov uľahčí aj prácu poskytovateľom lekárskej a lekárenskej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva totiž zaevidovalo niekoľko pacientskych podnetov, ktoré upozorňovali na nedostatočnú kvalitu balených trvanlivých chlebov, ktoré obsahovali napríklad pleseň. „Pre pacienta je najbezpečnejšie, ak si potraviny pripravuje z čerstvých surovín v domácom prostredí, čo je aj ekonomicky efektívnejšie,“ myslí si ministerstvo.
Podľa aktuálne platnej legislatívy do zoznamu kategorizovaných dietetických potravín možno zaradiť dietetickú potravinu v pevnej dávkovanej forme, okrem prášku a granulátu. V zozname kategorizovaných dietetických potravín sú zaradené chleby a cestoviny, ktoré tam vstúpili pred rokom 2018, pričom pri niektorých, ako sú napríklad cestoviny, výrobcovia už nedokážu pokryť potreby pacientov celiatikov, a to z dôvodu ukončenia výroby, čiže ich len dopredáva.
(bre)