Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňuje, že štát aj naďalej nie je schopný uhrádzať svoje záväzky voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok. Dlh stále narastá a aktuálna suma pohľadávok sa vyšplhala už na viac ako 120 miliónov eur. Mnohé firmy preto zvažujú odchod zo slovenského trhu, čo môže paralyzovať operačné výkony v nemocniciach. Členovia SK+MED volajú po systémových zmenách, no tvrdia, že situácia sa napriek viacerým rokovaniam s rezortom zdravotníctva nijako nezlepšila. Ministerstvo tvrdí, že ide o problém hospodárenia zdravotníckych zariadení.

„V rámci úhradového mechanizmu, čo sa splatnosti pohľadávok týka, sú dodávatelia zdravotníckych pomôcok pre štát na konci jeho priorít. Zdravotnícke pomôcky sú však nevyhnutné pri bežnej operatíve a ich nedostupnosť na trhu môže úplne paralyzovať operačné výkony v nemocniciach,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka asociácie SK+MED Katarína Danková. Dodala, že mimoriadnu situáciu sleduje aj Európska komisia, ktorá v tejto veci podala na Slovensko žalobu a na 19. septembra je avizované vynesenie rozsudku.

Rezort zdravotníctva pre Zdravotnícky denník potvrdil, že s predstaviteľmi asociácie na tému pohľadávok rokovali niekoľkokrát. Tvrdí, že ide o dlhodobý problém, ktorého primárnou príčinou je hospodárenie jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a konštrukcia zmlúv so zdravotnými poisťovňami, teda faktory, na ktoré ministerstvo nemá vplyv.

Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory v súvislosti s finančnými problémami v zdravotníctve povedali, že nejde o problém hospodárenia individuálnych poskytovateľov, ale nedostatočného rozpočtu, keďže najmä univerzitné nemocnice, ktoré ošetrujú tie najťažšie a najnákladnejšie prípady, nedokážu pokryť svoje výdavky príjmami zo zdravotných odvodov. Preto sa stále zadlžujú.

Rovnakého názoru je aj riaditeľka SK+MED Katarína Danková. „Dlh každým dňom narastá a zo strany rezortu zdravotníctva nie je žiadna snaha o jeho splatenie voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok. Neevidujeme ani žiadny návrh na systémovú zmenu tak, aby nemocnice dlhy nevytvárali. Práve naopak, vnímame zhoršenie platobnej schopnosti nemocníc aj vďaka významnej strate Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorej fungovanie môže byť do konca roka ohrozené,“ hovorí s tým, že oddlženie nemocníc nie je riešenie. Členovia asociácie volajú po systémových zmenách a koncepčnom riešení financovania zdravotníctva s jasnou víziou. Ak sa nič nezmení, v konečnom dôsledku utrpí pacient. Následkom nedostatku pomôcok totiž môže byť odkladanie plánovaných operácií a čakacie lehoty sa môžu ešte viac predĺžiť.

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšiu neschopnosť splácať svoje pohľadávky voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok majú štátne nemocnice. Niektorým už hrozí exekúcia. Firmy združené v asociácii SK+MED zvažujú svoj odchod zo slovenského trhu. „Ešte pred letom sme mali avízo od niektorých dodávateľov, že prehodnocujú svoje zotrvanie na Slovensku. Situácia sa z ich pohľadu nijako nezmenila a naše spoločnosti sa ocitajú na pokraji platobnej neschopnosti vinou štátu,“ tvrdí Danková.

 „Máme za sebou mnohé stretnutia s rezortom zdravotníctva, prísľuby o oddlžení a dohodnutí časového rámca na úhradu nezaplatených pohľadávok, urgovali sme parlamentný výbor pre zdravotníctvo aj poslancov Národnej rady. Situácia sa však nijako nerieši. Rezort zdravotníctva tlačí pred sebou problém, ktorý je z dlhodobého hľadiska neudržateľný,“uzavrela výkonná riaditeľka SK+MED.

Ministerstvo uviedlo, že v rámci procesu kategorizácie zdravotníckych pomôcok vrátane stanovovania ich úhrad z verejného zdravotného poistenia urobilo viacero ústretových krokov. „Zvýšili sme úradne určené ceny a úhrady zdravotných poisťovní pre celý segment lokomočných pomôcok, upravili sme aj úhrady za inkontinenčné pomôcky tak, aby bolo zachované zásobovanie nášho trhu uvedeným sortimentom. Dôsledným referencovaním cien pravidelne dosahujeme úspory na nákladoch na zdravotníckych pomôckach, čím znižujeme náklady zdravotných poisťovní na tento sortiment,“ tvrdí komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. Tento krok podľa nich môže viesť k zlepšeniu platobnej disciplíny nemocníc dodávateľom.

Lucia Hakszer