Lekárske odborové združenie (LOZ) víta kroky rezortu zdravotníctva pod vedením Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) ohľadom zmeny niektorých podmienok absolvovania atestačného vzdelávania pre lekárov. Skrátenie atestačného vzdelávania v oblasti otorinolaryngológie je podľa odborárov impulzom k tomu, že sa o tento odbor bude zaujímať viac začínajúcich lekárov a do budúcnosti to napomôže riešiť problém s nedostatkom týchto špecialistov na Slovensku. LOZ o tom informovalo v tlačovej správe.

LOZ tvrdí, že už dlhodobo poukazuje na neprimeranú dĺžku a podmienky absolvovania atestačného štúdia. Ako vyplýva z prieskumu medzi mladými lekármi v Českej republike a na Slovensku, komplikovanosť atestačného vzdelávania je hlavným dôvodom, prečo mladí slovenskí lekári po skončení lekárskej fakulty odchádzajú do zahraničia. „Z vyše 40 atestestačných a špecializačných programov, ktoré na Slovensku máme, až 35 z nich má nároky vyššie ako sú v Európskej únii, čo zbytočne odrádza mladých lekárov zostať na Slovensku,“ tvrdí LOZ.

Vláda sa k reforme v oblasti atestačného vzdelávania písomne zaviazala spolu s ďalšími bodmi v memorande, ktoré ešte v roku 2022 podpísala s LOZ. Prijaté zmeny by napomohli aj tomu, aby sa do zdravotníctva časom vracalo viac lekárov zo zahraničia, pretože tieto zmeny im uľahčia ich profesionalizáciu. Zároveň reforma vzdelávania mladých lekárov môže podľa LOZ priniesť viac špecialistov do ambulancií a regiónov.

„Sme preto radi, že aj keď po tak dlhej dobe, a až po zásahu pána premiéra, ministerstvo zdravotníctva naše návrhy akceptovalo a niektoré z nich schválilo. Je však nevyhnutné, aby boli opravené i ďalšie veci,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Odborári v januári tohto roka spolu so zástupcami mladých lekárov v oblasti otorinolaryngológie vyzvali ministerstvo zdravotníctva na skrátenie praxe na koncovom pracovisku z 24 mesiacov na 12 mesiacov. Ministerstvo túto požiadavku napokon akceptovalo.

(mhl)

Mohlo by vás zaujímať