Prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód (KRaZM) Piotr Pedowski. Foto: UNLP

Košická nemocnica na urgente využíva umelú inteligenciu. Má pomôcť s diagnostikou zlomenín

Na urgentných príjmoch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) využívajú lekári softvér založený na umelej inteligencii (AI). Cieľom je urýchliť proces diagnostiky zlomenín. Košická nemocnica začala novinku využívať na urgentných pracoviskách ako prvá nemocnica na Slovensku.

Košická nemocnica už niekoľko mesiacov využíva na urgente systém umelej inteligencie, ktorý automaticky analyzuje röntgenové snímky a identifikuje prítomnosť zlomenín. Lekár by mal dostať spätný report za niekoľko sekúnd. Nemocnica tvrdí, že tak môže rýchlejšie oddeliť pacientov, ktorým je potrebné venovať sa prioritne, od tých, ktorí zlomeninu nemajú.

„Na obrazovke vidíme vyznačené miesto, kde je nejaká zlomenina alebo prasklina. Softvér dokonca automaticky hodnotí niekoľko projekcií. Nájde miesta, kde vyhodnotí zlomeninu, ale nájde aj miesta, kde je podozrenie, že ide o léziu,“ vysvetľuje prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód (KRaZM) Piotr Pedowski. Softvér slúži na diagnostiku zlomenín všetkých typov kostí.

Systém by mal minimalizovať chyby

Systém by mal podľa nemocnice znižovať chybovosť pri diagnostike. Tie sa môžu stať hlavne v noci, keď je kvôli únave zvýšené riziko omylu. Podľa odborných štúdií môže chybovosť v diagnostike fraktúr na základe ľudského faktora dosahovať až 24 percent, pričom najvýraznejšie odchýlky v meraní sa udejú medzi treťou a piatou hodinou rannou najmä pre únavu. Presnosť AI systému je podľa UNLP na úrovni 97 percent a proces diagnostiky môže skrátiť o takmer 30 percent.

Podľa námestníka Úseku medicínskych stratégií Štefana Štolfu, ktorý je ortopédom na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva, je však dôležité, aby lekár závery AI skontroloval. Podľa jeho slov sú však prípady, kde je to nejednoznačné. „AI indikuje, že na danom mieste môže byť zlomenina, a vtedy sa na to detailne pozrie rádiológ. Môže však ísť o starší úraz, prípadne zavedený katéter. Umelá inteligencia si to všimne a upozorní lekára, pomáha to pri diagnostike najmä mladším kolegom, ktorí ešte nemajú toľko skúseností,“ tvrdí.

Umelá inteligencia v zdravotníctve

Umelá inteligencia v košickej nemocnici bola naprogramovaná na základe mnohých röntgenov končatín, panvy, trupu, driekovej chrbtice a hrudného koša. Lekári UNLP do softvéru pridávajú ďalšie snímky a dáta, AI sa tak postupne učí rozoznávať aj najmenšie detaily a nejasnosti.

Odborníci sa zhodujú, že umelá inteligencia v zdravotníctve bude čoraz využívanejšia. Už v súčasnosti sa využíva napríklad dentálny monitoring, ktorý dokáže nájsť kaz oveľa skôr ako zubár, keďže má k dispozícii obrovské množstvo informácií a dát o prípadoch, z ktorých môže čerpať. Umelá inteligencia dokáže včas zachytiť aj zriedkavé choroby, s ktorými jeden človek objektívne nemôže mať skúsenosti. Okrem diagnostiky sa využíva pri personalizácii liečby aj výučby. Znižuje aj zaťaženie lekárskeho personálu.

Jej rozvoj však prináša aj hrozby. Šéf Interpolu Jürgen Stock v januári tohto roka povedal, že v dôsledku rapídneho rozvoja AI už nestíhajú riešiť kybenetické incidenty. Umelá inteligencia totiž dokáže manipulovať s vlastnými modelmi, útočiť na datasety alebo generovať kódy pre hackerov. Môže to viesť k zámerne nesprávnej diagnostike, zámerne nesprávne vyvinutým liekom a hrozia aj útoky na nemocničnú infraštruktúru.

(mhl)