Zdravotné poisťovne sa musia viac zamerať na prevenciu a všetko, čo môžu spraviť skôr, než pacienti už reálne potrebujú finančne náročné lieky. Na sympóziu Zdravotníckeho denníka pod názvom Lieková politika to povedala riaditeľka odboru zdravotnej politiky vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) Alica Súkupová. Vo svojej samostatnej prednáške tiež uviedla, že prioritou štátnej poisťovne sú bezpečné lieky v potrebnom množstve a za primerané ceny, aby sa pacienti dostali k efektívnej liečbe. Najväčšia poisťovňa si podľa jej slov robí aj interné analýzy o priebehu liečby niektorých chorôb.
Zdravotné poisťovne trápi hodnota za peniaze. To znamená, že hľadajú efektívne lieky za férové ceny. Súkupová vo svojej samostatnej prednáške na sympóziu uviedla, že VšZP sa zameriava na zabezpečenie dostupnosti účinných a bezpečných liekov v potrebnom množstve a za primerané ceny, aby sa pacienti dostali k medicínsky opodstatnenej a efektívnej liečbe. To všetko v intenciách našich legislatívnych možností.
V diskusii o dostupnosti drahších liekov pripomenula, že sa treba viac zamerať na prevenciu a všetko, čo môže poisťovňa spraviť predtým, než už pacient reálne potrebuje finančne náročné lieky. „Mali by sme sa viac zamerať na jednotlivca a jeho zdravie,“ uviedla Súkupová s tým, že zdôraznila potrebu a význam prevencie. Práve vďaka dôslednému absolvovaniu preventívnych prehliadok a skríningových vyšetrení je možné včas odhaliť alebo úplne predísť mnohým závažným ochoreniam.
Taktiež pripomenula, že Slovensko potrebuje kontinuitu v posudzovaní a treba sa pozrieť aj na to, ktoré lieky čo prinášajú a za aké peniaze. Súkupová sa zapojila aj do debaty o zdravotníckych dátach, ktorých tok a spracovanie je podľa nej na Slovensku problematické. Ako uviedla, zdravotné poisťovne poskytujú dáta Národnému centru zdravotníckych informácií. „Čo sa s nimi už ďalej deje, nevieme. Bolo by dobre začať lepšie zbierať a spracovávať dáta,“ uviedla Súkupová s tým, že VšZP si robí aj interné analýzy dát napríklad pri rakovine obličiek.
VšZP sa podľa Súkupovej snaží aktívne pristupovať aj k úhrade liekov na výnimku, aby pre svojich poistencov, ktorí vyčerpali dostupné možnosti liečby, zabezpečila lieky za výhodnejších cenových podmienok. Hoci sa požiadavky na dostupnosť nemusia obmedzovať len na finančný dopad, je zrejmé, že rozsah prístupu k liekom závisí od reálnych zdrojov a teda otázka ceny lieku je pre trvalé zabezpečenie financovania celej liečby pacienta mimoriadne dôležitá. Preto VšZP už dlhodobo, z vlastnej iniciatívy, vstupuje s držiteľmi registrácie liekov do diskusií, aby sa dohodla na lepších podmienkach úhrady.
Hlavným cieľom týchto dohôd je, aby sa pacientom sprístupnili nové, spravidla finančne mimoriadne nákladné lieky a súčasne sa zmiernili riziká pre platcu. Najčastejšie sa využívajú dohody o dôvernej zľave z ceny lieku alebo dohody limitácii nákladov, pri ktorých po dosiahnutí finančného limitu, ďalšie náklady na lieky uhrádza výrobca formou spätnej platby na účet VšZP. Avšak ani rozšírené využívanie rôznych typov dohôd s výrobcom, nemusí postačovať na zaistenie neobmedzeného prístupu k liečbe, akou je napríklad génová terapia, ktorá vyžaduje extrémne vysokú investíciu do jednorazovo podanej liečby.
Zdravotné prínosy, ktoré liek prináša, sa vždy musia vyhodnotiť s ohľadom na celú cieľovú skupinu pacientov, ktorí by z liečby mohli profitovať. Zároveň, aj pri ochoreniach, kde nie je dostupná žiadna účinná liečba, zdravotná poisťovňa musí vždy prihliadať na to, aký dopad bude mať úhrada novej liečby na rozpočet, pretože je zodpovedná za efektívne využívanie zdrojov a udržateľnosť financovania zdravotnej starostlivosti pre väčšinovú populáciu. Treba preto pripomenúť, že držitelia registrácie taktiež nesú zodpovednosť za sprístupnenie lieku a záleží na ich obchodnej a cenovej politike, aby inovatívna liečba bola v SR dostupná.
„Z celkového počtu žiadostí o úhradu liekov na výnimku bolo v roku 2023 schválených takmer 91 percent, teraz sa však musíme zaoberať otázkou, či to v budúcich rokoch bude možné v uhradiť v takomto rozsahu,“ obáva sa riaditeľka.
Riaditeľka odboru zdravotnej politiky vo VšZP sa zapojila aj do debaty o dostupnosti generík na trhu. Aj keď generiká tvoria väčšinu predpísaných liekov v Európskej únii (EÚ), ich prístup slovenský trh je sťažený. Generiká sú liečivá s rovnakou účinnou látkou, ale iným obchodným názvom a zväčša iným výrobcom ako originálny liek, ktoré nie sú patentovo chránené.
Z hľadiska účinku sú generiká rovnako účinné ako originálne lieky, sú však lacnejšie. Podľa nej je potrebné aj to, aby boli lieky správne preskribované, čiže aby lekár nepredpisoval len originálne lieky. „Treba na to hľadať nástroje,“ uviedla v poslednom paneli diskusie sympózia.
(mhl)