Slovenská vláda schválila návrh realizácie nadstavby a stavebných úprav v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice. Financovanie tohto projektu bude realizované z kapitálových výdavkov zo štátneho rozpočtu z kapitoly rezortu zdravotníctva a predpokladané náklady na výstavbu budú vo výške takmer 36 miliónov eur.

Súčasné priestory DFN Košice je nevyhnutné modernizovať a rozšíriť. „Našim cieľom je poskytovať modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre detských pacientov a sprevádzajúce osoby, zvýšiť kvalitu a efektivitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zároveň vytvárať podmienky, ktoré budú motiváciou pre zdravotnícky personál pôsobiť v našich nemocniciach,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Najviac peňazí pôjde na stavebné úpravy

Z celkovej investície na stavebné úpravy pôjde 20,8 milióna eur, technologické vybavenie bude stáť 8,2 milióna eur a tzv. zelené riešenia, ktoré zahŕňajú zateplenie, LED osvetlenie či fotovoltiku, vyjdú na takmer 890-tisíc eur. Ďalšie náklady, ako napríklad príprava staveniska, projektová dokumentácia či rozpočtová rezerva, predstavujú približne 6 miliónov eur.

Financovanie stavby bude zabezpečené poskytnutím kapitálového transferu zo štátneho rozpočtu, z kapitoly ministerstva zdravotníctva. Predpoklad čerpania zdrojov je v roku 2025 na úrovni 351-tisíc eur, v roku 2026 to bude 8,4 milióna eur, v nasledujúcom roku takmer 18,9 milióna eur a v roku 2028 suma presiahne 7,6 milióna eur. „Budeme sa uchádzať aj o možnosť refundácie investičných výdavkov z mimorozpočtových zdrojov ako sú napríklad eurofondy. Predpokladaný termín vyhlásenia predmetného verejného obstarávania je v prvom polroku 2025,“ informuje rezort zdravotníctva.

Do objektov sa neinvestovalo 40 rokov

Detská fakultná nemocnica Košice je špecializovanou koncovou nemocnicou pre detských pacientov. Jej spádovou oblasťou je východné Slovensko, cieľovou skupinou sú obyvatelia Košického a Prešovského samosprávneho kraja s počtom 1,63 milióna obyvateľov. Nemocnica disponuje kapacitou 240 pevných lôžok pre poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktoré sú prerozdelené na dvoch klinikách a siedmich oddeleniach. Zároveň prevádzkuje Centrálny operačný trakt a aj 32 odborných ambulancií, v rámci nemocnice pôsobí sedem špecializovaných centier. DFN je navyše výučbovou nemocnicou, spolupracuje s viacerými vzdelávacími inštitúciami, napríklad s Lekárskou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, poskytujúcou pregraduálne a postgraduálne vzdelávanie lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom. Jej zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva.

„Musíme konštatovať, že súčasné priestory sú priestorovo aj kvalitatívne nevyhovujúce a zastaralé. Výstavba budovy, v ktorej dnes DFN Košice sídli, prebiehala v období rokov 1974-76 ako súčasť výstavby košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP). V rokoch 2003 až 2006 prešla DFN etapami transformácie, bez uskutočnenia pôvodne plánovaných stavebných úprav,“ informuje rezort zdravotníctva. V rokoch 2012 až 2015 bola časť objektov DFN zrekonštruovaná v rámci projektu zo štrukturálnych fondov Európskej únie. „Do časti objektov však investované nebolo takmer 40 rokov, sú v podstate v pôvodnom stave. Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny sídli v prenajatých priestoroch UNLP,“ dodáva ministerstvo zdravotníctva.

Nedôstojné pracovné prostredie

Dôvodov na realizáciu projektu DFN Košice je teda podľa ministerstva viacero. Priestory Oddelenia detskej onkológie a hematológie (ODOH) sú priestorovo nepostačujúce a logisticky a hygienicky nevyhovujúce pre neustále sa zvyšujúci počet onkologických pacientov. „Je nedostatok priestranných izieb, ktoré by poskytovali možnosť hospitalizácie sprievodcov spolu s detskými pacientmi. Na jednej izbe je umiestnených na nemocničných posteliach viac detských pacientov a na rozkladacích posteliach sú v stiesnených podmienkach aj ich sprievodcovia,“ konštatuje rezort. Významným dôvodom je aj fakt, že

Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny je už 20 rokov na 16. poschodí UNLP. Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že pre závažne chorých novorodencov predstavuje táto poloha významné požiarnobezpečnostné riziko.

Mohlo by vás zaujímať

DFN v Košiciach navyše ako jediné koncové zdravotnícke zariadenie pre spádovú oblasť celého východného Slovenska nemá vlastné zobrazovacie systémy ako CT, magnetickú rezonanciu či RTG, čo výrazne komplikuje až obmedzuje poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti detským pacientom. „Z týchto dôvodov vyplývajú nedôstojné pracovné prostredie pre zdravotnícky personál a pacientov,“ približuje rezort zdravotníctva.

Magnetická rezonancia doteraz chýbala

V rámci stavebných úprav je naplánované vytvorenie priestorov pre Oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód, teda pracovisko magnetickej rezonancie (MR), ktorá v DFN doteraz chýbala. „Magnetická rezonancia tvorí nevyhnutnú súčasť vybavenia modernej detskej nemocnice. Vysokokvalitné MR špecifické pre detský vek vrátane špeciálneho anestéziologického vybavenia je nevyhnutné a výsostne preferované pri diagnostike detských pacientov od novorodeneckého až do adolescentného veku,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Taktiež budú vytvorené priestory pre Urgent druhého typu pre deti a dorast a Oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód, kde bude CT, statický RTG a USG.

V nadstavbe vzniknú nové priestory pre Oddelenie neonatologickej a intenzívnej medicíny i Oddelenie detskej onkológie a hematológie (ODOH). „Od roku 2001 významne narástol počet onkologických pacientov, čím sa súčasné podmienky stali nepostačujúcimi. ODOH, ako jediné pracovisko pre deti so závažnými malígnymi poruchami krvotvorby a solídnymi tumormi pre spádovú oblasť východného Slovenska má v súčasnosti nevyhovujúce a nedostatočné dispozičné riešenie priestorov, jednak pre pacientov a ich sprevádzajúce osoby, ako aj pre zdravotnícky personál,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Nedostatočné sú aj priestory onkologickej ambulancie vrátane čakárne s miestom na sedenie, ktoré vylučujú, dnes už v zahraničí bežný spôsob liečby, ambulantné podávanie cytostatickej liečby. Nepostačujúce sú aj priestory detskej herne a oddychovej zóny pre deti. Chýba návštevná miestnosť i seminárna miestnosť na rozhovory s rodičmi a poskytovanie psychologickej pomoci. Nedostatočné priestory majú podľa ministerstva aj lekári a sestry, chýba priestor pre podporný tím, sociálneho pracovníka a miestnosť pre dokumentátorku.

Detská fakultná nemocnica Košice plánuje rozšírenie portfólia poskytovaných služieb o ďalšie rehabilitačné činnosti, poskytované nemocnicou IV. úrovne vrátane robotiky, o ktoré je obrovský záujem. V regióne chýba rehabilitácia špeciálne pre detského pacienta, hlavne ako následná starostlivosť po operáciách a po úrazoch, pre ortopedických, neurologických a onkologických pacientov. Nové priestory dostane tiež Klinika detí a dorastu a Oddelenie detskej neurológie, ktoré ako jediné lôžkové pracovisko na východnom Slovensku historicky zamerané na liečbu refraktérnej epilepsie u detí.

Jozef Brezovský