Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter označuje za kritickú situáciu v dostupnosti pneumologických ambulancií v kraji, ale aj prakticky na celom Slovensku. Tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva spočiatku sľúbilo kroky vpred, napríklad nový katalóg výkonov od 1. júla tohto roka a rovnako aj predĺženie predpisovania liekov vo všeobecných ambulanciách. Rezort zdravotníctva v reakcii pre Zdravotnícky denník odmieta vyjadrenia BBSK, že neplní prísľuby v súvislosti s kritickým nedostatkom pneumologických ambulancií. „Po predchádzajúcich rokovaniach so zástupcami kraja ministerstvo začalo okamžite konať a napĺňať dohodnuté závery,“ vysvetľuje komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
Župan Lunter konštatuje, že namiesto riešenia však prišla nepochopiteľná odpoveď – pilotný katalóg výkonov najskôr od októbra s nejasnými sadzbami a žiadne zmeny predĺženia preskripcie liekov u všeobecných lekárov. „Toto je neprijateľné. Ministerstvo porušuje svoje sľuby, navrhované kroky sú nedostatočné a neriešia krízovú situáciu a úplne chýba logika a zdravý rozum,“ dodáva Lunter.
Župa požaduje bezodkladné kroky ku stabilizácii
Lunter ministerstvu zdravotníctva adresoval verejnú výzvu, v ktorej sa píše, že „v posledných mesiacoch sme svedkami alarmujúceho trendu zániku týchto ambulancií, čo vedie k vážnemu ohrozeniu zdravia a života chronicky chorých pacientov.“ Z dôvodu nedostatku pneumológov a neadekvátneho financovania výkonov ambulancií zo strany zdravotných poisťovní dochádza k masívnemu odlivu lekárov z tejto špecializácie. To má podľa župana za následok stratu dostupnej starostlivosti pre stovky pacientov, a to vrátane tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako astma či chronická obštrukčná choroba pľúc.
„Napriek opakovaným upozorneniam a konštruktívnym návrhom riešenia zo strany odborníkov na krajskej úrovni, ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neprijalo adekvátne kroky na zvrátenie tejto neúnosnej situácie. Namiesto toho boli sľuby o zlepšení financovania výkonov v pneumologických ambulanciách a predĺžení možnosti preskripcie liekov u všeobecných lekárov nečakane zrušené či odložené, čím sa situácia ešte zhoršila,“ uvádza Lunter vo verejnej výzve.
BBSK preto od ministerstva zdravotníctva okrem iného požaduje, aby vykonalo bezodkladné kroky na stabilizáciu siete pneumologických ambulancií, vrátane okamžitých riešení pre aktuálnych pacientov, ktorí bez odborného lekára ostali. Žiada okamžité predĺženie preskripcie liekov pre stabilizovaných chronických pacientov u všeobecného lekára zo 6 na 12 mesiacov. Župan Lunter požaduje aj zavedenie systémových zmien financovania ambulancií a nového katalógu výkonov, ktoré zohľadnia ich špecifické potreby a umožnia im ekonomicky rentabilnú prevádzku či funkčný program podpory vzdelávania a motivácie mladých lekárov k špecializácii v odbore pneumológia.
Proces preskripcie liekov bol spustený
Ministerstvo zdravotníctva pre Zdravotnícky denník upozorňuje, že o uvoľnení preskripcie liekov hneď rokovali zástupcovia všeobecných lekárov a pneumológov na pôde rezortu zdravotníctva aj za účasti zástupcu BBSK. „Hlavné odborníčky pre všeobecné lekárstvo a primárnu pediatriu okamžite požiadali o uvoľnenie preskripcie liekov, aby mohli aj všeobecní lekári predpisovať pneumologické lieky,“ dodáva rezort. Bol podľa neho spustený proces uvoľnenia preskripcie a momentálne v tejto žiadosti bežia zákonné lehoty. Uvedená žiadosť je plánovaná na prerokovanie 6. augusta 2024 a vykonateľnosť od 1. novembra 2024.
„Čo sa týka požiadavky na zmenu dĺžky preskripcie, legislatíva neumožňuje zmeniť dĺžku preskripcie len pre pneumologické lieky. S predĺžením lehôt zo 6 na 12 mesiacov v mnohých prípadoch nesúhlasili ani samotní pneumológovia, nakoľko je potrebné pacienta pri nastavenej liečbe sledovať, čo môže len špecialista,“ približuje ministerstvo zdravotníctva.
Zoznam zdravotných výkonov pre špecializačné odbory pneumoftizeológia a pediatrická pneumoftizeológia, je pripravený pod gesciou ministerstva zdravotníctva so zástupcami odborníkov a zdravotných poisťovní. „Teraz nasleduje jeho implementácia, ktorá zahŕňa úpravu informačných systémov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní, aby bolo možné poskytnuté výkony podľa tohto zoznamu vykázať zdravotným poisťovniam. V rámci implementácie je potrebné upraviť aj zmluvné vzťahy medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami,“ poznamenáva komunikačný odbor.
Jedným z nástrojov riešenia nedostatku pneumológov je podľa ministerstva zdravotníctva aj rezidentské štúdium. „Od 1. októbra 2023 sme program zatraktívnili a otvorili pre celkovo 11 špecializácií, vrátane pneumológie a ftizeológie. Okrem toho v spolupráci s ministerstvom školstva zvyšujeme od tohto roku aj počty medikov. Po novom budú môcť lekárske fakulty už pri najbližších prijímacích skúškach prijať o 150 slovenských študentov viac,“ uzatvára ministerstvo zdravotníctva.
(bre)