Mala by byť obnovená súčasná väčšinová vládna koalícia strán Európskej únie EPP, Socialistov a Renew, alebo by mala byť do väčšiny pribratá nejaká ďalšia politická frakcia? Ktorá? Prečo? Prečo nie? Budúca koalícia strán Európskej únie s najväčšou prioritou vznikne na pôdoryse doterajšej koalície ľudovcov, socialistov a liberálov. Jej súčasťou budú aj poslanci Progresívneho Slovenska (PS), ktorí sú súčasťou frakcie Renew Europe. Mandát chce strana využiť na presadenie širších možností pre regióny, znížiť administratívnu náročnosť a zefektívniť kontrolu eurofondových projektov. V rozhovore pre Zdravotnícky denník to povedala zvolená europoslankyňa za PS Lucia Yar.

Čo budú znamenať výsledky volieb do Európskeho parlamentu pre prioritnú agendu pre ustanovujúcu sa Európsku komisiu? Mala by nejako reagovať na nárast radikálnych a protieurópskych strán? Mala by niektoré svoje témy opustiť a niektoré pridať?

Európska komisia by mala pokračovať v dôležitej agende zelenej a digitálnej transformácie či posilňovať obranyschopnosť Európskej únie (EÚ) voči hrozbám z Ruska alebo Číny. Je to dôležité pre budúcnosť spoločenstva, našu konkurencieschopnosť a prosperitu. Nárast populizmu a radikalizmu môžeme vidieť globálne, a zďaleka sa netýka len EÚ. Nemyslím si, že je dobré ustupovať požiadavkám extrémistov. Znamenalo by to, že ustupujeme od konštruktívnej debaty, a necháme sa umlčať dezinformáciami a klamstvami. Inštitúcie EÚ by sa však mohli výraznejšie venovať komunikácii niektorých tém, pretože si ich často unesú a prekrútia dezinformačné kanály.

Je nárast radikálnych a protieurópskych strán v Európskom parlamente skôr dôsledkom činnosti európskych inštitúcií v minulom volebnom období, alebo viac vysvedčením vlád členských krajín Európskej únie a vnútroštátnej politiky jednotlivých krajín?

Platí, že nárast radikalizácie je celosvetový. V prostredí EÚ to typicky znamená aj protieurópske tendencie. Vieme, kam doviedli Veľkú Britániu. A vidíme ich aj u nás, vláda zo všetkého zlého viní Brusel a opozičných europoslancov. Nie je to ani konštruktívne ani pravdivé. Legislatívu nám nikto nediktuje, ako členský štát ju máme možnosť spolutvoriť. Ak si ale namiesto dohôd vláda vyberá izoláciu a odmietanie všetkého, ubližuje tým celému Slovensku. Navyše pritom naskakujú na propagandu Ruska, ktoré v EÚ vedie hybridnú vojnu a snaží sa ju ničiť zvnútra. Toto všetko sú dôvody, prečo sa na Slovensku darí aj radikálnym a protieurópskym hlasom. Zároveň vidíme, že voľby na Slovensku vyhralo PS, jasne proeurópsky orientované hnutie, ktoré si zakladá na odbornej politike bez klamstiev. Je to signál, že ľudia odmietajú ťahanie krajiny na východ. Chcú moderné a úspešné Slovensko v EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

Mala by byť obnovená súčasná väčšinová vládna koalícia strán Európskej únie EPP, Socialistov a Renew, alebo by mala byť do väčšiny pribratá nejaká ďalšia politická frakcia?

Budúca koalícia s najväčšou prioritou vznikne na pôdoryse doterajšej koalície ľudovcov, socialistov a liberálov. Frakcia Renew Europe, v ktorej je aj PS, tak bude jej dôležitou súčasťou. V PS sme navyše získali veľmi silný mandát, preto aj náš vplyv v liberálnej frakcii narastie.

Zvolená europoslankyňa za PS Lucia Yar a vydavateľ Zdravotníckeho denníku Ivo Hartmann. Foto: Tomáš Bokor

Aké budú priority vašej politickej strany či frakcie v reakcii na výsledky volieb do Európskeho parlamentu?

Naše priority sme predstavili už v programe do európskych volieb. Silný mandát v EP chceme využiť na presadenie širších možností pre regióny získavať európske zdroje tak, aby smerovali priamo do regiónov. Chceme znížiť administratívnu náročnosť, a zefektívniť kontrolu eurofondových projektov. Presadzovať chceme odstránenie zostávajúcich prekážok jednotného trhu či zelenú a digitálnu transformáciu EÚ. Mne osobne je blízka téma európskej bezpečnosti. Tu je dôležité prehĺbiť spoluprácu krajín a investovať do obrany aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Potrebujeme tiež znížiť závislosť našich ekonomík od dodávok energetických surovín z nedemokratických režimov. Rovnako všestranná podpora Ukrajiny vo vojne je v záujme bezpečnosti Slovenska aj EÚ.

Ako ste spokojná s výsledkami vašej politickej strany na Slovensku?

Som veľmi rada, že zvíťazil proeurópsky hlas. Získali sme veľmi silný mandát, volilo nás viac ako 400-tisíc ľudí. To ešte žiadna strana v európskych voľbách na Slovensku nezískala. Šesť europoslancov je takisto historicky najväčší počet mandátov za Slovensko. Toto víťazstvo je dôležitý signál smerom do zahraničia, ale aj dovnútra. Dokázali sme poraziť Smer a dokázali sme to odbornou a slušnou politikou, nie útokmi a klamstvami.

Čo ukázali voľby do Európskeho parlamentu o rozložení politických síl na Slovensku? Aké budú mať dopady na slovenskú politiku? Narušia vládu?

V prvom rade sa potvrdilo, že dokážeme poraziť Smer. Je to povzbudenie do ďalšieho obdobia pre ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, akým smerom nás táto vláda ťahá. Som ale presvedčená, že tým voliči tejto vláde vyslali odkaz, že si skrátka nemôžu dovoliť všetko. Osobne sa teším, že v slovenskom parlamente má táto vláda aktívnu a pozornú opozíciu v podobe Progresívneho Slovenska. Je pozitívne vidieť, že aj na Slovensku sa dá politika robiť odborne a slušne. Verím, že PS bude ďalej rásť, získavať podporu a dokáže zvíťaziť aj v národných voľbách.

Miroslav Homola