Zaočkovanosť detí proti HPV stúpa, Slovensko však stále zaostáva

Od mája 2022 majú deti vo veku 12 rokov nárok na bezplatné očkovanie deväťvalentnou vakcínou proti HPV. Od tohto obdobia sa miera zaočkovanosti 12-ročných detí na Slovensku výrazne zvýšila. Za rok 2023 bolo v SR zaočkovaných proti HPV najmenej jednou dávkou 34,5 percent 12-ročných detí. Dievčatá dosiahli zaočkovanosť 44,7 percent a chlapci 24,7 percent. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Výrazný nárast zaočkovanosti bol zaznamenaný práve v roku 2022. Medziročne sa podiel zaočkovaných 12- ročných detí najmenej jednou dávkou zvýšil z 13,7 percent v roku 2021 na 30,8 percent v roku 2022. V roku 2023 zaočkovanosť 12-ročných detí opäť stúpla na 34,5 percent, pričom výraznejší nárast bol u chlapcov.

Na úrovni krajov, v roku 2023 dosiahli najvyššiu zaočkovanosť 12-ročné deti v Bratislavskom kraji a to 44 percent, pričom dievčat bolo zaočkovaných 53,7 percent a chlapcov bolozaočkovaných dievčat a 34,7 percent chlapcov. V rebríčku okresov mal najvyššiu mieru zaočkovanosti okres Žiar nad Hronom, bolo to až 71,5 percent. „Nielen že bol vysoký podiel zaočkovaných dievčat na úrovni 76,2 percent, ale aj chlapcov, ktorých bolo 67,1 percent,“ uvádza NCZI.

V decembri 2023 bola plná úhrada vakcíny proti HPV z verejného zdravotného poistenia rozšírená aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov. Miera zaočkovanosti 13- a 14-ročných detí vakcínou hradenou z verejného poistenia dosahovala v sledovanom období rokov 2018-2023 nízke hodnoty. „V akej miere sa prejaví záujem o bezplatné očkovanie v roku 2024 bude zrejmé po ďalšej ročnej aktualizácii výstupov,“ uzatvára NCZI.

Ako už Zdravotnícky denník upozornil, faktom však zostáva, že v porovnaní s inými krajinami, je Slovensko jednou z najhoršie zaočkovaných krajín. Petra Ištokovičová z Inštitútu zdravotných analýz uviedla, že v roku 2022 boli najlepšie zaočkovanými krajinami spomedzi dostupných dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Portugalsko, Španielsko a Nórsko.

Očkovanie proti HPV má významný vplyv na zníženie výskytu niektorých typov rakoviny spojených s týmto vírusom. Slovenské ministerstvo zdravotníctva konštatuje že vďaka očkovaniu napríklad v Austrálii, Veľkej Británii či Švédsku klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 percent. Z dlhodobého hľadiska je zavedenie očkovania proti HPV aj úsporným opatrením, ktoré prinesie budúce úspory výdavkov z verejného zdravotného poistenia predchádzaním onkologickým ochoreniam, ktoré vírus spôsobuje.

HPV je vírus, ktorý sa šíri nielen pohlavným stykom, ale aj kontaktom slizníc. Hrá úlohu pri vzniku viacerých druhov rakoviny, ochorení slizníc či kožných chorôb u mužov aj žien. Očkovanie ale dokáže efektívne znížiť tieto riziká.

(bre)