Především těhotným ženám a maminkám s epilepsií je věnován nový web zenyaepilepsie.org. Foto: Pixabay

Počet potratov na Slovensku klesá. Vlani ich bolo najviac v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji

Umelé prerušenie tehotenstva vlani podstúpilo na Slovensku 5 201 žien, čo predstavovalo 1,6-percentný medziročný pokles. Najviac ich zaznamenali v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji. Pre interrupciu sa najčastejšie rozhodli ženy, ktoré už majú dve deti.

Zdravotnícke zariadenia na Slovensku vlani nahlásili 11 241 potratov. Oproti predchádzajúcemu roku klesol ich počet o 2,5 percenta. Z celkového počtu potratov tvorili 48,2 percenta umelé prerušenia tehotenstva, nasledovali spontánne potraty (45,4 %), mimomaternicové tehotenstvá (4,1 %) a iné potraty (2,2 %). Z celkového počtu potratov sa 254 týkalo žien, ktoré nemali trvalý pobyt na Slovensku.

Ešte väčší pokles je vidieť pri porovnaní s rokom 1997. Vtedy bolo zaznamenaných až 27 798 potratov, čo je viac o 60,5 percenta. Všeobecná miera potratovosti vlani klesla na hodnotu deväť potratov na tisíc žien v reprodukčnom veku, čo je zároveň najnižšia hodnota od roku 1997.

U žien s trvalým pobytom na Slovensku tiež bolo vlani hlásených 5 077 spontánnych potratov. Najviac ich pripadlo na ženy vo veku 25 až 29 rokov a 30 až 34 rokov. Takmer 41 percent spontánnych potratov bolo hlásených u bezdetných žien. Spontánne potraty u žien s jedným dieťaťom predstavovali 31,6 percenta z týchto potratov.

Vlani bolo vykonaných 5 201 umelých prerušení tehotenstva u žien s trvalým pobytom na Slovensku, čo bolo o 1,6 percenta menej ako rok predtým. Najviac umelých prerušení tehotenstva na tisíc žien v danom veku podstúpili ženy vo veku 25 až 29 rokov a 20 až 24 rokov. Z celkového počtu umelých prerušení tehotenstva bolo vykonaných 530 interrupcií, ktoré boli indikované zo zdravotných dôvodov týkajúcich sa matky alebo plodu.

Podľa územia trvalého pobytu ženy bolo najviac umelých prerušení tehotenstva vykonaných v zdravotníckych zariadeniach Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. Najmenej ich bolo v Prešovskom kraji. Interrupciu najčastejšie podstúpili ženy s dvomi deťmi (31,3 %), nasledovali interrupcie u žien s jedným dieťaťom (25,6 %) a u bezdetných žien (23,5 %).

(mhl)