V slovenských kúpeľoch sa v minulom roku liečilo vyše 167-tisíc osôb. Z celkového počtu 145-tisíc domácich klientov tvorili 59 percent samoplatcovia, 41 percentám klientov preplatili pobyt zdravotné poisťovne. Medzi návštevníkmi zo zahraničia výrazne dominovali Česi, nasledovali Izraelčania a Nemci. Dospelí pacienti sa liečili najčastejšie s chorobami pohybového ústrojenstva, deti a mladiství s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Počet odliečených pacientov v kúpeľoch vlani zaznamenal nárast o 3,1 percenta oproti roku 2022, čím sa priblížil k úrovni návštevnosti spred pandémie ochorenia covid-19, kedy sa ročne liečilo v kúpeľoch priemerne 170-tisíc. Podľa NCZI ide o priemer rokov 2015 – 2019.
Zdravotné poisťovne uhradili liečebný pobyt 41 percentám pacientov, takmer 60-tisíc ľuďom, s trvalým pobytom na Slovensku. Necelých 86-tisíc osôb si pobyt platilo samo. „Počet pobytov samoplatcov sa oproti roku 2022 takmer nezmenil. Počet pacientov, ktorým pobyt hradila poisťovňa, medziročne narástol o 1,7 percenta,“ priblížilo NCZI.
Dospelým Slovákom bola kúpeľná liečba najčastejšie indikovaná pre choroby pohybového ústrojenstva, liečili sa ich 102-tisíc návštevníkov, čo predstavuje 73,7 percenta. Nasledovali netuberkulózne choroby dýchacích ciest, ktoré trápili 13,1 percenta, teda 18-tisíc osôb. Na treťom mieste sa umiestnili choroby obehového ústrojenstva s piatimi percentami kúpeľných hostí, resp. siedmimi tisíckami ľudí.
Detskí pacienti s trvalým pobytom na Slovensku boli najčastejšie liečení s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Bolo ich 46 percent, čo predstavuje 2 723 detí. Nasledovali choroby pohybového ústrojenstva s tretinovým podielom detských pacientov a na treťom mieste boli nervové ochorenia, s desiatimi percentami, teda 556 deťmi.
Najviac klientov, takmer 40 percent, strávilo v kúpeľnej starostlivosti 4 – 7 dní a väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom na Slovensku. Pobyty s dĺžkou trvania 22 – 28 dní boli druhé najčastejšie, absolvovalo ich 16 percent pacientov. Za nimi nasledovali pobyty trvajúce 15 – 21 dní. Tie si vybralo vyše 12 percent návštevníkov kúpeľov.
Mohlo by vás zaujímať
„Slovenské kúpele zaznamenali v roku 2023 nárast počtu zahraničných klientov oproti predchádzajúcemu roku o 22,2 percent, avšak pri porovnaní s 5-ročným priemerom obdobia rokov 2015 – 2019 pred pandémiou ide ešte stále o výrazný pokles o 36 percent,“ konštatovalo NCZI. Z celkového počtu 22-tisíc zahraničných klientov ich najviac pochádzalo z Česka, bola ich viac ako polovica. Z Izraela prišlo 11 percent návštevníkov a takmer desatina bola z Nemecka.
(bre)