Úsporu vo výške 111 miliónov eur priniesol vlani Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) za 46 svojich hodnotení. Hlavná úloha NIHO spočíva v hodnotení liekov žiadajúcich o vstup do kategorizácie s vysokým dopadom na rozpočet. Ide o lieky, u ktorých sa čistý dopad na rozpočet tretí rok po zaradení do Zoznamu kategorizovaných liekov odhaduje nad 1 634 850 eur. Táto hranica bola stanovená hranica pre rok 2023. Ďalšie lieky NIHO hodnotilo na základe dohody s ministerstvom zdravotníctva. Uviedol to inštitút vo svojej výročnej správe za rok 2023.
Na základe dohody s ministerstvom hodnotilo NIHO lieky, ktorých vplyv bol síce menší, ako vyššie uvedených takmer 1,6 milióna eur, ale podľa žiadosti mali veľmi vysoký hrubý dopad na rozpočet verejného zdravotného poistenia. Celkový odhad čistého ročného dopadu liekov zo žiadostí o kategorizáciu, ktoré NIHO posudzovalo v roku 2023 bol asi 330 miliónov eur.
„Pre každú hodnotenú technológiu pripraví NIHO najprv projektový protokol, ktorý definuje výskumnú otázku predmetného odborného hodnotenia, metódu jej riešenia a časové rámce. Za rok 2023 NIHO vydal 58 hodnotení a 4 aktualizácie. Z konca roku 2023 zostalo rozpracovaných 15 hodnotení, konkrétne ide o 12 liekov v 15 indikáciách,“ vysvetľuje Michal Staňák, riaditeľ NIHO.
V roku 2022 vydal inštitút 15 hodnotení a 6 aktualizácií, v roku 2023 bolo hodnotení 58 a aktualizácie 4, čo predstavuje až 386-percentný medziročný nárast. Počet hodnotených liekov stúpol z 11 na 40, čo predstavuje nárast o 36 percent. „Dôvodom je fakt, že rok 2022 bol pre NIHO nábehovým a preto zvýšený počet 58 hodnotení a aktualizácií v roku 2023 skôr reflektuje štandardné vyťaženie NIHO, ktoré je možné očakávať aj do budúcna,“ konštatuje Staňák.
Odhadovaná suma úspory v roku 2023 dosiahnutá pri 46 hodnoteniach NIHO – pre 26 liekov a liečebných kombinácií, pre ktoré ministerstvo zdravotníctva vydalo v roku 2023 právoplatné rozhodnutie – predstavovala 111 miliónov eur. Táto úspora bola dosiahnutá spojeným úsilím rezortu zdravotníctva a NIHO, pričom hodnotenia NIHO slúžia ako podklad pre ministerstvo vo vyjednávaniach s držiteľom registrácie lieku o úhrade. Ide o úsporu, ktorá zostáva v rozpočte verejného zdravotného poistenia a môže byť využitá na zlepšovanie zdravia pacientov na Slovensku. „V praxi to znamená, že sa v roku 2023 dostali do kategorizácie aj nákladnejšie lieky, ktoré prinesú zlepšenie zdravia pacientom na Slovensku. Tie vďaka hodnoteniu NIHO poskytli vo vyjednávaní s ministerstvom zdravotníctva dostatočnú zľavu na to, aby sa splnili podmienky nákladovej efektívnosti,“ uzavrel riaditeľ NIHO.
Mohlo by vás zaujímať
(bre)