Ľudský papilomavírus (HPV) je bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou a najmä pohlavným stykom. Do svojich 50 rokov sa s ním opakovane stretne až 80 percent populácie. Týka sa to žien, ale aj mužov. U približne 20 percent infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia, u žien predovšetkým do rakoviny krčka maternice. Informovala o tom pacientska organizácia Nie rakovine.
Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Do tejto oblasti sa môžu dostať napríklad pri pôrode alebo pri orálnom sexe. Rizikové môže byť aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka.
Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV. Z niektorými si organizmus poradí sám, no iné môžu spôsobiť zdravotné problémy, ako sú nepríjemné genitálne bradavice a rakovina. Vedecky potvrdená je súvislosť medzi HPV a rakovinou krčka maternice, ale často sa vyskytuje aj pri rakovine iných orgánov pokrytých sliznicou, napríklad rakovine úst, nosohltana, penisu, či análneho otvoru. Stúpajúce množstvo prípadov karcinómu v oblasti hlavy a krku podľa Nie rakovine úzko súvisí s obľubou orálneho sexu a striedaním sexuálnych partnerov.
Účinné očkovanie
Proti infekcii sa možno účinne chrániť očkovaním, ktoré je na Slovensku plne hradené pre 12- a už aj 13- a 14-ročné dievčatá aj chlapcov. Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha v rozhovore pre Zdravotnícky denník vysvetlil, že v tomto veku je imunitný systém veľmi aktívny a vytvára sa veľmi účinná hladina protilátok. Má však zmysel očkovať aj staršie deti a dospelých, hladiny protilátok, schopné ochrániť pred infekciou HPV, pri vakcinácii vznikajú aj u podstatne starších ľudí.
Potvrdzujú to zástupcovia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL): „Očkovanie proti HPV je pre dievčatá a chlapcov od 9 rokov. Ideálne je vo veku 12 až 14 rokov, kedy je hradené z verejného zdravotného poistenia. Na očkovanie proti HPV nie je nikdy neskoro.“ ŠÚKL ďalej priblížil, že pre deti vo veku od 9 do 14 rokov platí 2-dávková očkovacia schéma. Druhá dávka sa má podať v rozmedzí 5 až 13 mesiacov po prvej dávke. Osoby od 15 rokov majú 3-dávkovú očkovaciu schému.
Podľa Martina Redechu má profit z vakcinácie aj človek, ktorý už je HPV pozitívny, avšak vírus ešte nespôsobil dysplastické zmeny sliznice. Pretože z infekcie, ktorú už má, s veľkou pravdepodobnosťou vyzdravie a vďaka vakcíne ju už nabudúce nedostane. Prekonaná infekcia nezanechá imunitu, takže pokiaľ očkovaný nie je, môže sa infikovať znova. Ak už došlo k dysplastickým zmenám sliznice, vakcinácia je zbytočná, pretože očkovacia látka nedokáže zvrátiť priebeh rozvíjajúceho sa ochorenia.
Mohlo by vás zaujímať
Na Slovensku sa však proti HPV stále necháva očkovať málo ľudí. Prezident gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti upozornil, že preto máme približne 650 nových prípadov rakoviny krčka maternice ročne a asi tretina týchto žien jej podľahne. Choroba najviac postihuje ženy vo veku okolo 45 až 50 rokov.
Na dedičnosti nezáleží
Vysokorizikové typy HPV vírusu sú zodpovedné za približne 99,7 percenta prípadov rakoviny krčka maternice.Ak cytologické vyšetrenie odhalí bunkové zmeny na krčku maternice alebo má žena pozitívny výsledok HPV DNA testu, ešte to neznamená, že má rakovinu. Ide o varovný signál, že v budúcnosti sa rakovina môže vyvinúť. Asi u 10 percent žien sú HPV infekcie, ktoré ich vystavujú tomuto riziku, dlhotrvajúce.
ŠÚKL vyvrátil najčastejšie mýty o infekcii HPV a objasnil, aká je pravda. To, že v rodine sa rakovina krčka maternice nikdy nevyskytla, nezaručuje, že žena na ňu neochorie. „Niektoré druhy rakoviny nie sú dedičné a táto patrí medzi ne. Nezáleží na rodinnej anamnéze, iba na prítomnosti vírusu HPV,“ pripomína liekový ústav. Tiež nie je pravda, že keď sa človek nesťažuje na problémy, HPV infekciu mať nemôže. Rakovina krčka maternice totiž nemá v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Nebolí, nesvrbí, nie je vidieť a môže sa prejaviť aj o 15 rokov.
Na druhej strane sa infekcia môže prejaviť genitálnymi bradavicami, ktoré by človek nemal ignorovať. Genitálne bradavice nie sú trvalé, možno ich liečiť napríklad krémami a v niektorých prípadoch je možné ich odstrániť. Vyzerajú ako ploché lézie, hrbolčeky alebo výčnelky a u žien sa môžu sa objaviť na vulve, krčku maternice, vagíne alebo blízko konečníka. Asi 30 percent genitálnych bradavíc zmizne do štyroch mesiacov od ich počiatočného výskytu. Väčšina z nich sa ale podľa expertov zo ŠÚKL zvykne vrátiť do troch mesiacov od ukončenia počiatočnej liečby, aj keď bol použitý správny liečebný postup. Taktiež sa bradavice spôsobené HPV neobjavujú iba v genitálnej oblasti. Tie na rukách a nohách môžu byť tiež výsledkom infekcie HPV. Približne 30 z viac ako 200 typov ľudských papilomavírusov postihuje oblasť genitálií, zatiaľ čo iné typy môžu postihnúť iné časti tela.
Genitálne bradavice sa môžu vyskytnúť u oboch pohlaví, u mužov však vo väčšine prípadov infekcia zostáva bez povšimnutia a môžu byť jej prenášačmi.
Očkovacie dni
V súvislosti s očkovaním proti rôznym chorobám sa pravidelne objavujú výroky, že očkovanie spôsobuje autizmus alebo oslabenie imunity. Tieto tvrdenia odborníci niekoľkokrát vyvrátili a dokonca sa zistilo, že očkovanie obranyschopnosť organizmu naopak posilňuje.
Vakcíny proti HPV neobsahujú oslabené ani mŕtve vírusy, ale iba ich napodobeniny, v ktorých sú len povrchové častice HPV vírusov, nie ich gény. Vakcíny teda nemôžu spôsobiť HPV asociované ochorenie. Tieto vakcíny majú za sebou viac ako 20 rokov klinického vývoja a skúseností. Na základe výsledkov klinických štúdií i všetkých doterajších skúseností sú považované za dostatočne preskúmané. ŠÚKL doplnil, že vo svete bolo podaných už viac ako 270 miliónov dávok vakcín proti HPV. Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili svetové zdravotnícke organizácie a organizácie vykonávajúce dozor nad bezpečnosťou liekov.
V rôznych mestách na Slovensku sú pravidelne organizované očkovacie dni. Proti HPV sa môžu dať zaočkovať deti aj dospelí. Tento mesiac sa očkovacie dni konajú 8. júna v Trnave, 11. júna v Košiciach a 21. júna v Bratislave a Malackách. V Banskej Bystrici je očkovací deň každý štvrtok.
(luh)