Členovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa na konci mája tohto roka stretnú na výročnom sneme. Hodnotiť sa bude činnosť združenia za uplynulý rok, ale okrem iného aj plnenie jeho strategických priorít v oblasti zdravotníctva. Snem by mal mať aj pracovnú časť programu, no rokovanie s ministerstvom zdravotníctva nie je v pláne. Ešte začiatkom mája ZMOS s rezortom riešil detské ambulantné pohotovosti.
Zástupcovia členských miest a obcí ZMOS sa stretnú na výročnom sneme 28. a 29. mája tohto roka v Bratislave. Za účasti viac ako tisícky členských miest a obcí a pozvaných hostí zhodnotia ročné plnenie jedenástich strategických priorít, prediskutujú aktuálne potreby a požiadavky územia, a tie najpálčivejšie pretavia do uznesenia snemu.
„Rokovanie snemu sa dotýka všetkých oblastí fungovania samospráv, ku ktorým sa môžu delegáti snemu vyjadrovať. Plnenie priorít a uznesení snemu sú rozpracované a predložené na rokovanie Rady ZMOS, z čoho vzíde, čo a s kým bude ZMOS rokovať,“ vysvetľuje Zdravotníckemu denníku ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.
Na sneme sa podľa jej slov vyhodnotí aj plnenie celkovej strategickej priority pre oblasť zdravotníctva z pozície združenia. „Z pozície pani ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), pokiaľ sa zúčastní, odznie oficiálny príhovor delegátom snemu,“ uvádza Špačeková.
Dôležitou časťou snemu bude diskusia, počas ktorej prítomní členovia z jednotlivých 62 regionálnych združení ZMOS prediskutujú aktuálne požiadavky a výzvy, ale poskytnú aj spätnú väzbu na aktivity združenia.
Mohlo by vás zaujímať
Rokovanie nie je v pláne
ZMOS a ministerstvo ešte začiatkom mája tohto roka rokovali o konsolidácii ambulantných pohotovostí pre deti. Zo záverov rokovania vyplynulo, že tému ešte nemajú uzatvorenú. Počas snemu však nebude ďalšie rokovanie s rezortom zdravotníctva. Podľa Špačekovej ale môže byť téma spomenutá v príhovore ministerky ako jedna z viacerých tém vo vzťahu k ZMOS. „Pokiaľ vzíde niečo konkrétne k tejto téme, bude to známe až po rokovaní ZMOS,“ dodáva ústredná riaditeľka kancelárie združenia.
V júli a septembri tohto roka budú postupne konsolidované pevné body ambulantnej pohotovostnej služby. „Považujem za dôležité lídrom samospráv vysvetliť, prečo je konsolidácia nutná. Kľúčovým dôvodom je zachovanie dennej ambulantnej starostlivosti o deti a dorast, pretože personálna situácia medzi pediatrami nedostačuje na to, aby boli zachované niektoré pevné ambulantné pohotovostné služby. Mrzí ma, že väčšina primátorov počula väčšinu argumentov, prečo tak ministerstvo zdravotníctva postupuje, prvýkrát až od nás,“ uviedla po rokovaní so ZMOS Dolinková ešte začiatkom mája.
Ide pritom o niekoľko rokov pripravovanú reformu siete aj za predchádzajúcich vlád. Výsledkom diskusie bol aj pozmeňujúci návrh, ktorý schválil parlament. Podľa neho sa skrátia ordinačné hodiny detských ambulantných pohotovostí z 22. hodiny na 20. hodinu. V prvej fáze sa skrátia od júla tohto roka. Legislatíva zároveň upravuje ordinačné hodiny pediatrov v bežných ambulanciách. Pacientom budú k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 18. hodiny.
ZMOS: Zachraňuje sa kolabujúci systém
Predseda ZMOS Jozef Božik po rokovaní uviedol, že konsolidáciou nesúhlasí ani jeden primátor, ale ZMOS chápe, že sa zachraňuje kolabujúci systém ambulantných pohotovostí pre deti. V súčasnej sieti podľa neho chýba 20 percent ambulantných lekárov pre deti a takmer polovica primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku.
Dohodli sa aj dodatočné podmienky. „Všade tam, kde je minimálne päť pediatrov, bude zdravotná starostlivosť poskytovaná až do 18. hodiny každý deň v pracovnom týždni, ale nemôže to prekročiť 35 hodín týždenne na jedného pediatra,“ povedal predseda ZMOS. Vo väčšine miest sú aj nemocnice s detskými oddeleniami, kde počas pracovného týždňa bude k dispozícii starostlivosť medzi 18. a 22. hodinou v nemocnici. Počas víkendov musia rodiny s deťmi vyhľadať pevný ambulantný bod.
Rokovania o tejto téme mali podľa Božika prebiehať aj v minulosti, preto bolo podľa neho stretnutie s Dolinkovou dôležité. „Spoločným cieľom je, aby ambulantné služby fungovali,“ dodal. V súčasnosti sa o zhruba 1,1 milióna detí stará 930 pediatrov a ich priemerný vek je 60 rokov. Výchova nového pediatra trvá zhruba desať rokov a v slovenskom zdravotníctve ich chýba približne 250.
(mhl)