Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove má od decembra minulého roka nového riaditeľa. Je ním Juraj Smatana, ktorého funkciou riaditeľa poverila ministerka práce Zuzana Dolinková (Hlas-SD) len dočasne. Už v druhej polovici apríla tohto roka totiž bolo vyhlásené výberové konanie na nového šéfa prešovskej nemocnice. Smatana v rozhovore pre Zdravotnícky denník prezradil, že sa do neho zapojí. Nemocnica sa v poslednom období dostala do popredia záujmu exekúciou a tým, žeby mala prejsť pod správu ministerstva obrany.

Na základe čoho si vás ministerka zdravotníctva vybrala do dočasného vedenia nemocnice ešte v decembri?

Predpokladám, že najdôležitejším kritériom bola moja odbornosť, skúsenosti tak lekárske ako aj manažérske v medicíne a veľmi dobrá znalosť prešovskej nemocnice, kde som pôsobil takmer 20 rokov. Ale na presné dôvody sa musíte spýtať pani ministerky zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva už vyhlásilo výberové konanie na riaditeľa prešovskej nemocnice. Zapojíte sa do výberového konania?

Áno, po dôkladnom zvážení sa budem uchádzať o post riaditeľa FNsP Prešov.

Mohlo by vás zaujímať

Máte informácie, či sa ešte niekto bude prihlasovať do výberového konania?

Bližšie informácie o ďalších uchádzačoch nemám.

Aké nedostatky v rámci fungovania nemocnice ste objavili po svojom nástupe?

Snažil som sa hneď od prvých dní sa v nemocnici so všetkými procesmi, mechanizmami, kladmi, ale aj problémami a nedostatkami oboznámiť a musím povedať, že tej agendy je extrémne veľa. Ale je to dané obrovským medicínskym a odborným záberom, čo je zase skvelé pre pacienta, že vie, že sa na nás môže obrátiť naozaj s celou škálou zdravotných problémov. Takže sme riešili celkový systém fungovania, obstarávanie, procesy, ľudské zdroje, technické a technologické zázemie, ale napríklad aj komunikáciu s pacientom. Veľa toho bolo daného historicky, ale bolo treba zrevidovať a zmodernizovať nielen teoreticky, ale aj prakticky, a predovšetkým rýchlo i efektívne.

Zmenili ste niečo?

Ako prvé a je to pochopiteľné, to boli personálne otázky. Extrémne dôležité je spolupracovať s ľuďmi, s ktorými si dôverujete tak po odbornej i ľudskej stránke. Osobne ma teší, že nateraz máme stabilnú personálnu situáciu, vieme pokryť zdravotnú starostlivosť, služby, výkony aj keď situácia v celom rezorte je veľmi nepriaznivá. Personálny audit sme urobili v našej vlastnej réžii ako náš interný a vďaka nemu sme preverili, aký je súčasný stav. Ten sme porovnali s legislatívnymi požiadavkami a s personálnymi normatívmi. Zmenili sme, stransparentnili procesy, výrazne sme prehodnotili, čo nemocnica musí, čo môže počkať, čo systematicky chceme a začali sme to riešiť. Medicínsky rozvoj zastať nemôže, takže v tomto smere pokračujeme v tých aktivitách, ktoré nemocnici prinášajú predovšetkým odborný profit.

Významným prínosom je, že sme získali koncom roka 2,8 milióna eur na ďalší rozvoj. Prostriedky pôjdu na rekonštrukciu vzduchotechniky v pediatrickom pavilóne, existujúca je v nevyhovujúcom stave. Zabezpečili sme dve vozidlá na rozvoz stravy pre pacientov, keďže ide o nemocnicu pavilónového typu a strava sa zabezpečuje pre pacientov v desiatich pavilónoch. Pripravujeme nový angiografický systém, ktorý je súčasťou plánovaného rozvoja kardiocentra, zrealizovali sme množstvo školení a workshopov pre vzdelávanie našich lekárov a sestier, máme ambíciu byť súčasťou celoslovenského skríningu rakoviny prostaty, keďže máme jedno z najlepších diagnostických centier na Slovensku.

Prešovská nemocnica prejde pod rezort obrany. Čo to znamená z pohľadu jej fungovania a ako to vo všeobecnosti hodnotíte?

Nemocnica je pripravená poskytnúť plnú súčinnosť pri príprave a realizácii projektu novej nemocnice. Všetky kroky, ktoré môžu prispieť k posilneniu siete zdravotníckych zariadení a zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov v regióne, vnímame pozitívne. Všetko ostatné je v tejto chvíli predčasné.

Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana. Foto: FNsP J. A. Reimana Prešov

Vzniknúť má aj nový nemocničný komplex. Stavať sa bude nová budova alebo ide o dostavbu súčasnej nemocnice? Máte už nejaké informácie?

Disponujeme len informáciami, ktoré poskytla ministerka zdravotníctva a minister obrany po zasadnutí vlády.

Prešovská nemocnica sa kvôli dlhu 76 miliónov eur dostala do exekúcie. V akom stave je v súčasnosti exekučné konanie? Siahol exekútor na nejaký majetok nemocnice?

Exekúcia je fakt, ktorý je v mnohom teraz pre nemocnicu limitujúci. Prebral som ju s relatívne vysokým dlhom, so záväzkami po lehote splatnosti. Nie je to však na Slovensku novinka, ide o mnohoročný a systémový problém, ktorý nemocnica sama nevyrieši. Som osobne veľmi rád, a to je najdôležitejšie, že od začiatku exekúcie to nijak nepocítili ani pacienti, ani zamestnanci. Ale problém a zásadný to je, riešime to v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a financií a pod dohľadom rezortu spravodlivosti. A musím pochváliť našich právnikov, ktorí takto náročný problém dobre právne rozpracovali a riešia.

Keď nemocnica prejde pod ministerstvo obrany, bude dlh vyrovnaný ihneď?

S tým sa musíte obrátiť sa na ministerstvo zdravotníctva alebo obrany.

Slovensko dlhodobo bojuje s nedostatkom zdravotníkov. Vaša nemocnica však nedávno informovala, že na pohovory chodia desiatky uchádzačov. Ako si to vysvetľujete?

Hoci je vo všeobecnosti známy vážny stav, čo sa týka potreby lekárov a ošetrovateľského personálu v rezorte zdravotníctva, nám sa darí dodržať minimálny personálny normatív zamestnancov. Lekársky personálny stav na najvyťaženejších úsekoch je aktuálne dostačujúci. Nemocnica má skvelé meno medzi odborníkmi aj pacientmi, to je najdôležitejší argument a ešte fakt, že sme jedna z najkomplexnejších nemocníc na Slovensku. Je preto pochopiteľné, že si to mladí medici chcú u nás vyskúšať, vedia, že sa dostanú k reálnej medicíne.

Napriek uvedenému nie je personálny stav celkom optimálny v tom zmysle, že riešime pomerne veľkú fluktuáciu personálu, dodržať normatívy na najťažších oddeleniach nás stojí nemalé úsilie, pretože tak ťažkú a zodpovednú prácu mnohí zvažujú vykonávať dlhší čas a odchádzajú už počas skúšobného obdobia. Preto podnikáme systematické kroky na pritiahnutie mladých medikov už počas ich praxe, zameriavame sa na spoluprácu so školami, na motiváciu skúsených zdravotníkov, aby v nemocnici zotrvali a mali možnosť ďalšieho vzdelávania, postupu a rozvoj medicínskych postupov.

Čo ešte plánujete do budúcnosti v rámci nemocnice, ak zostane na poste riaditeľa?

Je skvelé, že môžem skonštatovať, že nemocnica má veľa skvelých odborností ako je kardiocentrum, urológiu, chirurgiu, úrazovú chirurgiu, gynekológiu a pôrodníctvo, interné oddelenie, neurológiu, ako dnes máloktoré zdravotnícke zariadenie psychiatriu vrátane detskej a môžem tak menovať ďalej. To je veľká devíza, kvalitná úroveň, na ktorej sa dá stavať. A máme skvelý tím nosných ľudí špecialistov, ktorí majú aj manažérske a rozhodovacie schopnosti, počúvajú na rozvoj a aj nové riešenia. Chystáme nové ambulancie, mojou ambíciou je vybudovanie urgentu a zrealizovať procesy v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc. A aktuálne riešime celkové smerovanie nemocnice, to dá na veľa plánov odpoveď, ako a kedy by sa mohli zrealizovať.

Miroslav Homola