Akútny nedostatok pracovníkov v zdravotníctve sa slovenská vláda rozhodla riešiť aj zmenou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch, ktorú schválila na svojom zasadnutí. Vláda odobrila i skrátené legislatívne konanie, takže sa právnou normou bude čo najskôr zaoberať aj slovenský parlament.
Zmena zákona umožní výkon odborných pracovných činnosti v zdravotníckych povolaniach praktická sestra – asistent, zubný asistent a sanitár, študentom a žiakom vybraných študijných odborov. To má byť už po ukončení akademického a školského roka 2023/2024, teda už počas tohtoročných letných prázdnin, prostredníctvom pracovnoprávneho vzťahu.
Podporenie motivácie študentov
„V období čerpania letných dovoleniek zdravotníckymi pracovníkmi sa tak umožní posilnenie zabezpečenia poskytovania zdravotnej starostlivosti žiakmi stredných zdravotníckych škôl a študentami vysokých škôl,“ verí rezort zdravotníctva.
Opatrenie podľa neho globálne podporí motiváciu študentov vysokých škôl a stredných zdravotníckych škôl pre zdravotnícke povolanie, ako aj výkon odborných pracovných činností, zlepší ich adaptáciu v zdravotníckych zariadeniach, ako aj formovanie vzájomných vzťahov v multidisciplinárnych tímoch. Zamestnávatelia zase získajú príležitosť pre potenciálne obsadzovanie pracovných miest novými zamestnancami a ich kariérny rast.
Ministerstvo uvádza, že sa tým zjednodušuje a odbyrokratizuje proces zaraďovania zdravotníckych pracovníkov do špecializačného štúdia, vrátane rezidentského štúdia. „Na základe potrieb aplikačnej praxe a v súlade s cieľmi rezidentského štúdia, ako nástroja na doplnenie systému poskytovania zdravotnej starostlivosti príslušnými špecialistami, sa upravujú niektoré ustanovenia týkajúce sa rezidentského štúdia,“ pripomína rezort.
Zákonom sa navyše zavádza spolupráca ministerstva zdravotníctva so samosprávnymi krajmi v oblasti uplatnenia absolventov rezidentského štúdia. „Cieľom je zavedenie systémového opatrenia na plynulejšie, efektívnejšie a adresnejšie dopĺňanie absolventov rezidentského štúdia do ústavnej a ambulantnej praxe so zameraním sa na regióny Slovenska s nedostatkom zdravotníckych špecialistov,“ konštatuje ministerstvo.
Mohlo by vás zaujímať
Má opraviť nesúlad s európskymi smernicami
Úpravou sa tiež umožní, aby bol zamestnávateľom zdravotníckych pracovníkov zaradených do rezidentského štúdia aj poskytovateľ ambulantnej zdravotnej starostlivosti, u ktorého bude môcť absolvent rezidentského štúdia po úspešnom ukončení štúdia poskytovať zdravotnú starostlivosť. Úspešný absolvent sa bude môcť uplatniť aj v ústavnom zdravotníckom zariadení. „Ďalej sa absolventovi rezidentského štúdia umožní v päťročnom období poskytovania zdravotnej starostlivosti získať nadväzujúcu špecializáciu alebo certifikovanú pracovnú činnosť, ktorej získavanie bude započítané do tohto obdobia,“ dodáva rezort zdravotníctva.
Zákon navyše prináša úpravu podmienok na vydávanie a uverejňovanie minimálnych štandardov pre špecializačné študijné programy, minimálnych štandardov pre certifikačné študijné programy, minimálnych štandardov pre študijné programy sústavného vzdelávania z dôvodu možnosti flexibilnejších zmien vo vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov v súlade s vedecko-technickým pokrokom.
Dôvodom zmeny zákona bol aj nesúlad ustanovení slovenského práva s európskymi smernicami. „Zo strany Slovenska bolo potrebné v čo najkratšom čase pristúpiť k potrebným úpravám. V prípade, ak si Slovensko nesplnilo povinnosti vyplývajúce z ustanovení smernice, Európska komisia by pokračovala v konaní, ktoré by mohlo finálne viesť až k rozsudku Súdneho dvora Európskej únie obsahujúcom uloženie finančnej sankcie,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.
(bre)