Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá patrí štátu, má od polovice apríla tohto roka obsadené všetky pozície v predstavenstve. V jeho zložení sa nakoniec veľa nezmenilo. Pribudol v ňom len jeden nový člen. Do výberového konania na šéfa predstavenstva sa v stanovenom termíne prihlásili dvaja uchádzači a na členov predstavenstva šesť uchádzačov.
Štátna zdravotná poisťovňa má od 16. apríla tohto roka obsadené všetky pozície v predstavenstve. Na základe výberového konania a následného schválenia Úradom pre dohľad pre zdravotnú starostlivosťou (ÚDZS) je tretím členom predstavenstva poisťovne Matúš Jurových.
Na zvyšných dvoch pozíciách sa nič nezmenilo. Vo funkcii predsedu predstavenstva zostáva Michal Ďuriš, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom VšZP. Ešte začiatkom januára tohto roka ho do funkcie menovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD), ktorá zároveň z vedenia odvolala Ľubicu Hlinkovú. Odvtedy bol dočasným šéfom predstavenstva, no ako úspešný kandidát výberového konania je v tejto funkcii aj oficiálne od 11. apríla tohto roka.
O pár dní neskôr od menovania nového šéfa poisťovne ešte v januári sa stal ďalším dočasným členom predstavenstva Matej Fekete. Ako úspešný kandidát sa ním oficiálne stal 11. apríla a od 16. apríla je aj podpredsedom predstavenstva VšZP.
Vedením poisťovne boli všetci traja členovia predstavenstva VšZP poverení na päť rokov.
Mohlo by vás zaujímať
Prihlásila sa aj bývalá šéfka
Do výberového konania na šéfa predstavenstva sa v stanovenom termíne prihlásili dvaja uchádzači. Okrem Ďuriša sa hlásila aj bývalá šéfka VšZP Ľubica Hlinková. Zloženie výberovej komisie oboch odporučilo. Pri výbere mala konečné slovo ministerka zdravotníctva.
„Prioritou pre nás bude v prvom rade spoločne sfinalizovať dlhodobú strategickú víziu stabilizácie a rozvoja poisťovne. Podstatnou súčasťou plánu je aj rozvoj elektronických služieb a zlepšovanie prístupu k informáciám,“ vyhlásil Ďuriš.
Do výberového konania na členov predstavenstva sa prihlásilo šesť uchádzačov. Medzi nimi boli Ďuriš, Hlinková či Fekete, ktorý však počas výberu neudelil súhlas so zverejnením totožnosti. Súhlas ale udelil ministerstvu Michal Valach. Ide o vedúceho Inštitútu sv. Cyrila a Metoda na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Toho však neodporučil ani jeden člen výberovej komisie. Zvyšní uchádzači súhlas so zverejnením totožnosti neudelili. Aj v tomto prípade platí, že pri výbere jednotlivých členov nakoniec rozhodovala Dolinková.
Fekete po menovaní pripomenul, že VšZP má najširšiu sieť pobočiek na Slovensku a stovky zamestnancov. „Preto je pre nás dôležité byť v kontakte so zamestnancami, poskytovať im adekvátnu podporu, počúvať ich a motivovať. Už sme začali pracovať na tom, aby v poisťovni fungoval tento partnerský princíp,“ zdôraznil.
Zmeny vo vedení
Ďuriš bol pôvodne členom predstavenstva, ktoré bolo dočasne jednočlenné. Rozhodla o tom ministerka zdravotníctva. Jednočlennosť predstavenstva ministerka vtedy odôvodnila tým, že tak chcela zachovať plynulé fungovanie VšZP a v zmysle zákona došlo k zmene stanov poisťovne.
ÚDZS ešte pri predchádzajúcom výbere členov predstavenstva upozornil aj na zvláštny postup. Štátna poisťovňa úrad najprv požiadala o vydanie predchádzajúceho rozhodnutia na voľbu troch nových členov. Išlo o Ďuriša, Feketeho a Moniku Begánovú. Úrad pri všetkých udelil súhlasné stanovisko vlani 18. decembra. Následne však štátna poisťovňa podala voči rozhodnutiam úradu Feketeho a Begánovej za členov predstavenstva VšZP rozklady. Inak povedané, s ich vymenovaním nesúhlasila.
Štátna poisťovňa si to potom rozmyslela len v rámci menovania Feketeho, ktorý sa nakoniec stal členom predstavenstva. Podľa štátnej poisťovne išlo v rámci tohto postupu ešte o rozhodnutia predstavenstva pod vedením už bývalej generálnej riaditeľky Hlinkovej.
O menovaní nových členov predstavenstva VšZP rozhoduje ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár. Rezort má tiež kompetenciu voliť a odvolávať dve tretiny členov dozornej rady VšZP. Dozorná rada má aktuálne štyroch členov vrátane podpredsedu, takže je funkčná a stále uznášaniaschopná. Pôvodne mala rada šesť členov.
Miroslav Homola