Slovensko je na popredných priečkach v úmrtnosti na karcinóm prsníka, ktorý sa týka čoraz mladších žien. Upozorňuje na to nová štúdia Inštitútu zdravotných analýz (IZA) pri ministerstve zdravotníctva. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) evidovala vlani viac ako 26-tisíc poistencov so zhubným nádorom prsníka, Dôvera mala 9 683 poistencov s týmto druhom karcinómu a Union 2 219.

IZA vo svojej analýze pripravil odporúčania pre zdravotné poisťovne, ktoré môžu podľa neho pomôcť zvrátiť tento stav a zároveň poisťovniam pomôcť pri znižovaní nákladov na liečbu zhubných nádorov prsníka. VšZP vlani na liečbu tohto ochorenia vynaložila 67,2 milióna eur, bolo to najviac, až 14 percent z celkových nákladov na všetky onkologické diagnózy. V Dôvere sa suma na liečbu vyšplhala na 26,7 milióna eur a Union vynaložil 31,2 milióna eur na liečbu rakoviny prsníka.

Poisťovne pozývajú na skríningové vyšetrenia

IZA tvrdí, že štandardným postupom na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu – skríningová mamografia pre rozšírenie skríningového intervalu od vekovej skupiny 45-49 rokov, čo by mohlo pomôcť identifikovať rizikových jedincov v mladšom veku. „Tým by sa dosiahlo zvýšenie efektivity sekundárnej prevencie a včasného odhaľovania ochorenia,“ konštatuje IZA. Kľúčovým krokom k zníženiu mortality je podľa neho posilnenie účasti definovanej populácie žien na skríningu. „Jedným zo spôsobov, ako k tejto zdravotnej starostlivosti motivovať populáciu je napríklad podmieniť preplácanie benefitov zdravotných poisťovní účasťou na mamografickom skríningu podľa nastavených odporúčaní,“ odporúča IZA.

Vo VšZP v rámci oportúnneho skríningu majú ženy vo veku od 40 do 69 rokov nárok na mamografiu, a to raz za dva roky. „Pacientku na vyšetrenie odosiela gynekológ, najčastejšie v rámci preventívnej prehliadky. V rámci populačného skríningu je definovaný nárok na mamografiu pre ženy od 50 do 69 rokov, a to raz za dva roky,“ vysvetľuje Ivana Linetová, hovorkyňa VšZP, pre Zdravotnícky denník. V tomto prípade na vyšetrenie pozýva pacientku zdravotná poisťovňa adresnou pozvánkou do schránky. VšZP tak preventívnu mamografiu uhrádza svojim poistenkám už od 40. roku života.

Najdlhšie trvajúcim populačným skríningom, ktorý bol spustený ešte v roku 2019, je práve skríning rakoviny prsníka. V roku 2023 VšZP zaslala 57 681 pozvánok, skríningu sa zúčastnilo 2 572, teda 4,5 percenta žien a abnormálny nález bol zachytený u 240 žien. Ženy vo veku od 18 do 39 rokov majú zas nárok každé dva roky absolvovať spolu s preventívnou gynekologickou prehliadkou aj ultrasonografiu prsníkov (USG).

„Účasť na skríningu nie je podmienkou pre produkt Peňaženka zdravia a uplatnenie si finančného príspevku na zdravotnú starostlivosť. Základnou podmienkou je gynekologická preventívna prehliadka, ktorej súčasťou je raz za dva roky nárok na absolvovanie USG prsníkov či mamografie,“ hovorí Linetová.

Mohlo by vás zaujímať

Na Slovensku je málo pracovísk

Zdravotná poisťovňa Dôvera pozýva vybranú skupinu poistenkýň podľa metodiky pozývania pre populačný skríning karcinómu prsníka. „Vzhľadom k obmedzenej kapacite mamografických skríningových pracovísk je výber obmedzený miestom aj počtom. Aktuálne je 23 do mamografického skríningu zaradených 23 skríningových mamografických pracovísk,“ konštatuje Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera, pre Zdravotnícky denník. Pozývací proces je realizovaný v mesačnom intervale pozývacím listom so zoznamom skríningových mamografických pracovísk a ich kontaktnými údajmi. V roku 2023 Dôvera pozvala 62 847 poisteniek, vyšetrenie absolvovalo 14 288 z nich. Priemerná doba reakcie je 102 dní a úspešnosť je 22,73 percenta. „Účasť na skríningu nie je podmienkou čerpania benefitov,“ dodáva Štepiansky.

Kristína Baluchová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne, pre Zdravotnícky denník približuje, že na skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov v rámci skríningu rakoviny prsníka pozývajú poistenky kvartálne podľa mesiaca narodenia. „Pozývacie listy odosielame poistenkám, na ktoré máme e-mailové adresy elektronicky, a ostatným poštou. Doteraz sme pozvali na skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov 64 735 našich poisteniek, ktoré toto vyšetrenie zanedbávali. Na základe pozvania absolvovalo doteraz skríningové mamografické vyšetrenie 7,8 percenta žien,“ dopĺňa Baluchová.

Súčasne je už dlhodobo realizovaný tzv. oportúnny skríning rakoviny prsníka, v rámci ktorého absolvujú mamografické vyšetrenie prsníkov ženy od 40 rokov z vlastnej iniciatívy na základe odporučenia od gynekológa alebo všeobecného lekára. „Aktuálne stále evidujeme vyššie percento účasti na oportúnnom skríningu rakoviny prsníka, je to 13,5 percenta,“ konštatuje hovorkyňa Unionu. Dodáva, že cieľom je zlúčiť oportúnny a pozývací skríning do jednotného organizovaného, monitorovaného a vyhodnocovaného programu. Účasť na skríningu nie je ani v Unione podmienkou čerpania benefitov, je dobrovoľná.

Lekári si môžu vybrať hodnotiace parametre

IZA ďalej odporúča zdravotným poisťovniam pridať hodnotiaci parameter „Účasť na skríningu“ pre ambulancie všeobecných lekárov a gynekologické ambulancie. Ako vysvetľuje Štepiansky, Dôvera od roku 2023 prináša lekárom možnosť vybrať si hodnotiace parametre, ktoré sú postavené na medicínskom základe, vychádzajú z ambulantnej praxe a lekár má možnosť ovplyvniť ich pri svojej práci. „Pri tvorbe voliteľných parametrov vychádzame so spätnej väzby od ambulantných poskytovateľov, z aktuálnych štandardov, odporúčaní a guideline-ov a konzultácií s kľúčovými odborníkmi pre každú odbornosť. O pridaní hodnotiaceho parametru „účasť na mamografickom skríningu“ pre ambulancie všeobecných lekárov a gynekologické ambulancie uvažujeme,“ hovorí PR špecialista Dôvery. V súčasnosti má Dôvera zavedený voliteľný hodnotiaci parameter „prevencia s vyšetrením cytológie“ pre gynekologické ambulancie.

„Úprava zmluvných podmienok v ambulantnom sektore si vyžaduje dohodu oboch zmluvných strán, pričom špeciálne oblasť „Hodnotiacich parametrov“ je často jednou z tém rokovaní. VšZP v rámci hodnotiacich parametrov podporuje účasť na preventívnych prehliadkach, čo v prenesenom význame nepriamo podporuje aj účasť na skríningoch,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP.

Ako uvádza hovorkyňa Unionu, táto poisťovňa má medzi hodnotiacimi parametrami v gynekologických ambulanciách aj účasť pacientiek kapitačného kmeňa na mamografickom skríningu.

Genomické vyšetrenie sa na Slovensku nevykonáva

Ďalším odporúčaním IZA je uznávať genomické vyšetrenie ako štandard v liečbe pacientiek. Problémom je, ako vysvetľuje Baluchová, že v súčasnosti sa na Slovensku genomické vyšetrenie rizika nevykonáva a rovnako nie je platné usmernenie na jeho indikáciu a úhradu. V dispozícii sú však genetické testy. Ako uvádza stránka mamaprint.cz genomické testovanie skúma aktivitu špecifických génov v nádore, a zisťuje, čo riadi jeho rast a správanie. Pomáha zistiť, či je pravdepodobný návrat karcinómu, čím lekárovi pomáha s rozhodnutím týkajúcim sa onkologickej liečby. Genetické testovanie oproti tomu skúma gény s ktorými sa človek narodí a určuje tak, či existuje dedičné riziko, napríklad riziko mutácie v géne BRCA1/2, ktoré spôsobuje dedičné predispozície k rakovine a zvyšuje riziko vzniku zhubného nádoru .

VšZP uhrádza genetické vyšetrenia v súlade s platnou legislatívou a zmluvou. „Genetické vyšetrenia BRCA1 a BRCA2 zamerané na genetickú predispozíciu rakoviny prsníka a vaječníkov, VšZP uhrádza pri splnení indikačných kritérií poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí tieto vyšetrenia majú definované v zmluve. Indikáciou na toto vyšetrenie je zvýšený výskyt rakoviny prsníka alebo ovárií v blízkom príbuzenstve, teda v rodinnej anamnéze alebo onkologické ochorenie v osobnej anamnéze,“ približuje Linetová.

Na genetické vyšetrenie odporúča pacienta lekár špecialista, ktorý následne pošle pacienta na genetické pracovisko za účelom vyšetrenia rizika predispozície na onkologické ochorenie. „V tomto prípade sú genetické vyšetrenia hradené z verejného zdravotného poistenia. Genetické vyšetrenia na žiadosť poistenca zdravotná poisťovňa nehradí a neposkytuje ani príspevok na Test BRCAscreen,“ dodáva hovorkyňa VšZP.

Podľa štandardného postupu pre výkon prevencie sú v Dôvere indikáciou pre mamografický skríning aj ženy bez príznakov ochorenia s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu prsníka alebo s osobnou anamnézou potvrdenej genetickej mutácie, ktoré absolvujú pravidelné skríningové mamografické vyšetrenie raz ročne. „Štandardný klinický postup v rámci Slovenska pre liečbu predmetného onkologického ochorenia nie je doposiaľ schválený. Vyšetrenia BRCA1, BRCA2, CHEK2, celého panelu HBOC (hereditary breast and ovarian cancer) sú hradené z verejného zdravotného poistenia. MammaPrint a Oncotype DX nie sú hradené,“ uzatvára Štepiansky.

Jozef Brezovský