Napriek tomu, že už poznáme finálne mená vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ešte nie je jasné, ako sa zmení organizačná štruktúra poisťovne, ktorá definuje kompetencie jednotlivých členov predstavenstva. Pre Zdravotnícky denník to povedal analytik Martin Smatana. Objasnil, že vždy keď sa zmení vedenie, táto organizačná štruktúra sa upraví, aby sedela jednotlivým členom. „Kým sa tak nestane, nevieme objektívne posúdiť fit jednotlivých členov nového vedenia VšZP na výkon svojich funkcií,“ zhodnotil Smatana.
Štátna zdravotná poisťovňa už má obsadené všetky pozície v predstavenstve. Jeho predsedom a generálnym riaditeľom VšZP je Michal Ďuriš a členmi predstavenstva Matej Fekete a Matúš Jurových. Vedením poisťovne boli všetci traja členovia predstavenstva poisťovne poverení na päť rokov.
Podľa Smatanu je zaujímavé, že predseda zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Vladimír Baláž (Smer-SD) vydal k nominácii jedného z členov predstavenstva počas pohovoru negatívne stanovisko. Nie je však známe, či to bol Fekete alebo Jurových, keďže na rozdiel od Ďuriša, ktorý dal vo výberovom konaní súhlas so zverejnením svojho mena a projektu, ďalší dvaja noví členovia predstavenstva súhlas nedali. Napriek neodporúčaniu doktora Baláža bol tento človek ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD) vymenovaný.
Zdravotnícky analytik hodnotí voľbu Ďuriša pozitívne. „Počas prvého ozdravného plánu VšZP som bol v dozornej rade poisťovne, keď bol v predstavenstve pán Ďuriš, a preto viem určite potvrdiť, že sa jedná o dobrú voľbu. Zvyšní dvaja členovia predtým nepôsobili v zdravotníctve. Na hodnotenie ich práce si musíme počkať na výsledky tejto práce, čo so zreteľom situácie v sektore bude určite otázka len pár týždňov,“ tvrdí Smatana.
Najviac pozornosti nového vedenia bude podľa neho vyžadovať finančná stabilizácia štátnej poisťovne. „Ozdravný plán, ktorý sa schválil minulé leto, už neplatí a poisťovňa skončila rok 2023 v miernom pluse. Toto však neznamená, že VšZP je finančne stabilizovaná. Práve naopak, stačia dva – tri zlé mesiace a VšZP bude mať opäť vlastné imanie na hrane ozdravného plánu. Primárnou nástupnou úlohou by teda malo byť pokračovanie racionalizačných opatrení, a to na strane prevádzky, ako aj samotného poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil Smatana s tým, že to spomínal aj premiér Robert Fico počas kontrolného dňa na ministerstve zdravotníctva.
Mohlo by vás zaujímať
Vedenie VšZP čaká mnoho iný výziev. Jednou z nich bude aj zastavenie poklesu počtu poistencov, čo je podľa Martina Smatanu obzvlášť náročné kvôli legislatívnym obmedzeniam nástrojov na prepoisťovanie a kvôli ohlásenému zrušeniu rozsahu benefitov, čo znižuje možnosti súperiť o poistencov.
„Napriek tomu, že dvaja z troch členov novovymenovaného predstavenstva boli už pár týždňov poverení riadením VšZP, nevieme, či sa tomuto vedeniu podarí všetky výzvy zvládnuť. Nakoľko sa jedná o najväčšieho nákupcu zdravotnej starostlivosti v krajine, verím, že súčasnú situáciu, výzvy a všetky problémy zvládnu,“ vyjadril nádej Smatana.
(luh)