Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) úspešne ukončil verejné obstarávanie na zabezpečenie zvozu liekového odpadu z lekární, víťazom sa stala spoločnosť DETOX z Banskej Bystrice. Firma zabezpečí zvoz nespotrebovaných liekov, ktoré sa zhromažďujú vo verejných lekárňach na celkom Slovensku, a rovnako zabezpečí aj zneškodnenie liekového odpadu v spaľovni.

Prioritou prvého zvozu budú najkritickejšie lekárne. „Ide o zhruba 2 600 lekární, preto si zber bude vyžadovať dlhší čas,“ upresnil riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík s tým, že prvotný zvoz by mal byť v najbližších týždňoch.

Úspora viac ako milión eur

ŠÚKL pri objednávke u dodávateľa vychádzal z dát, ktoré zozbieral v spolupráci so spoločnosťou Crystal Consulting. „Lekárne mohli do aplikácie spoločnosti nahlasovať množstvo nahromadeného liekového odpadu. Tak sme zistili, kde je situácia najkritickejšia,“ spresnil Dorčík.

Dôvodom nového verejného obstarávania bolo vypovedanie zmluvy zo strany spoločnosti Modrá planéta, ktorá takýto zvoz zabezpečovala približne 15 rokov. Zmluvu so ŠÚKL ukončila v lete minulého roka a do decembra 2023 jej plynula výpovedná doba.

ŠÚKL vyhlásil verejné obstarávanie v januári 2024. Predmetom zákazky podľa zadania vo Vestníku verejného obstarávania bolo „poskytnutie služby, spočívajúcej v zabezpečení zvozu a zneškodnení tzv. nebezpečného odpadu z verejných lekární na území Slovenska.“

Predpokladané množstvo nebezpečného odpadu za obdobie troch rokov je 853-tisíc kilogramov. Hodnota zákazky podľa zadania presahovala 3,6 milióna eur za tri roky trvania zmluvy a hlavným kritériom výberu bola cena. Víťazná firma DETOX ponúkla 2,37 milióna eur, vďaka čomu ŠÚKL ušetrí viac ako milión eur.

Mohlo by vás zaujímať

Lekárne mali problém s hromadením odpadu

Lekárnici už začiatkom tohto roka upozornili, že nespotrebované lieky, ktoré sú klasifikované ako nebezpečný odpad, sa už rok hromadia v lekárňach. Odvoz nespotrebovaných liekov z verejných lekární a ich likvidáciu zabezpečoval práve ŠÚKL dvakrát ročne. Ako sme uviedli, posledný zber, aj to nie zo všetkých lekární, bol však realizovaný v marci 2023.

Každá lekáreň musí mať v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva o správnej lekárenskej praxi vyhradený osobitný priestor na liekový odpad a viesť evidenciu tohto odpadu. „Už takmer rok, a v niektorých lekárňach aj dlhšie, čelíme problému naplnených kapacít týchto priestorov. Na jednej strane nám zákon o liekoch ukladá povinnosť nespotrebované lieky od pacienta prevziať a uchovávať, na druhej strane si štát neplní povinnosť zneškodnenia tohto odpadu uloženú tým istým zákonom,“ povedal v januári prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

ŠÚKL problémy odôvodnil odstávkou jednej zo spaľovní v Kysuckom Novom Meste, ktorá liekový odpad likviduje. Druhá spaľovňa v Dusle Šaľa bola odstavená od septembra 2023. Na konci roka 2023 okrem toho skončila ŠÚKL zmluva so spoločnosťou Modrá planéta, ktorá liekový odpad do spaľovní odvážala.

Jozef Brezovský