Do júna sa určite nestihne prerokovať a schváliť farmaceutický balíček a Európsky priestor pre zdravotné údaje (EHDS). Myslí si to poslanec Európskeho parlamentu (EP) Michal Wiezik. Dodáva, že práce na legislatíve napredujú, ale pomaly. O návrhu sa bude rokovať vo výboroch, následne je potrebné schválenie v Pléne EP a v Trialógu, čo je rokovanie zástupcov EP, Komisie a Rady.

„Vnímam ako dôležité, aby bezpečné a inovatívne lieky boli dostupné pre všetkých obyvateľov Európskej únie. Potrebujeme rozvíjať domáce výrobné kapacity a znížiť našu závislosť od dovozu z tretích krajín,“ konštatuje pre Zdravotnícky denník europoslanec. Kandidoval za Progresívne Slovensko, je členom skupiny Renew Europe a pôsobí vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, a vo Výbore pre petície.

Žiadny rozdiel medzi malými a veľkými krajinami

Za dôležitú považuje otázku únijnej úpravy dĺžky ochrany patentových práv u liečiv, ktorá podporuje investície do farmaceutického výskumu. Zároveň vyvíja tlak na inovatívne farmaceutické firmy, aby dodávali liečivá aj do stredne veľkých či menších krajín EÚ. „Únia nerobí rozdiel medzi malými a veľkými krajinami, ide o celoeurópsky rámec. S týmito cieľmi sa stotožňujem,“ tvrdí Wiezik.

V tohtoročných eurovoľbách, ktoré na Slovensku budú 8. júna, plánuje znovu kandidovať do Európskeho parlamentu. „Mám záujem nadviazať na doterajšiu prácu v europarlamente najmä v oblasti ochrany životného prostredia, klimatických cieľov a ochrany prírody. V rámci našej strany teraz prebieha proces, kedy sa tvorí kandidátna listina,“ poznamenáva europoslanec.

Najvýznamnejšie témy predvolebnej kampane na Slovensku bude podľa neho ovplyvňovať to, akí ľudia budú do EP kandidovať. „Či motiváciou kandidátov bude reálne niečo zmeniť k lepšiemu, alebo skôr štvať ľudí proti sebe a proti Európskej únii. Dúfam, že vyhrajú konštruktívne témy, ktoré nás posúvajú vpred, a nie štvavý populizmus,“ približuje Wiezik.

Novozvolený europarlament by sa mal podľa neho prioritne venovať okrem iného pokračovaniu Európskej zelenej dohody (European Green Deal) a dosiahnutiu vytýčených cieľov do roku 2040. „Rámec Európskeho ekologického dohovoru je ekonomicky výhodný, environmentálne nevyhnutný a geopoliticky posilňuje bezpečnosť EÚ. Za posledné roky prešiel viacerými vážnymi skúškami a obstál, teraz je dôležité, aby jeho pokračovanie nenarazilo na nedostatok politickej vôle,“ konštatuje europoslanec.

Mohlo by vás zaujímať

Kriticky dôležitá bude podľa neho podpora a pomoc Ukrajine. „Naša bezpečnosť závisí aj od toho, či sa Ukrajina ubráni pred agresorom. Potrebujeme posilniť spoluprácu v Európe a pokračovať v začatom integračnom procese krajín, ktoré majú záujem o členstvo v EÚ,“ dodáva Wiezik.

Je presvedčený, že s bezpečnosťou súvisí aj boj proti dezinformáciám, ktoré sa šíria hlavne neregulovanými sociálnymi sieťami. „Tie doteraz prejavili minimum zmyslu pre spoločenskú zodpovednosť a sú nástrojom nepriateľských vplyvových operácií a destabilizácie spoločnosti v členských štátoch EÚ. Jasné nastavenie pravidiel a transparentnosť sú kľúčové,“ prízvukuje Wiezik.

Dôležité bude poslanecké zloženie pléna

Nová Európska komisia by sa podľa slovenského europoslanca taktiež mala zamerať na pokračovanie v zelenej transformácii, posilňovanie bezpečnosti EÚ a podporu Ukrajiny či na boj proti dezinformáciám. „Komisia reflektuje hodnoty europarlamentu, preto bude mimoriadne dôležité poslanecké zloženie pléna. Aby bola zabezpečená programová kontinuita, je potrebné, aby sa k moci nedostali extrémistické politické prúdy. Preto je dôležité, aby sa voliči rozhodli proeurópsky a nová Komisia odrážala proeurópske priority,“ konštatuje Wiezik.

Potrebujeme rozvíjať domáce výrobné kapacity a znížiť našu závislosť od dovozu z tretích krajín, tvrdí europoslanec. Foto: Philippe Buissin, Európsky parlament

Za najprínosnejšiu európsku legislatívu, schválenú počas súčasného funkčného obdobia EP, jednoznačne považuje balík opatrení Európskej zelenej dohody. „Ťažko vybrať konkrétne opatrenia. Je to veľké množstvo smerníc, ktoré dávajú zmysel, až keď fungujú ako vzájomne prepojený celok. Zásadný je balík opatrení Fit for 55, ktorý nasmeroval EÚ k uhlíkovej neutralite do roku 2050,“ hovorí europoslanec. Konštatuje, že v niektorých oblastiach sa tieto ciele podarilo presadiť viac, napríklad pri doprave. „Pri ochrane prírody a poľnohospodárstve už menej. Prírodné ciele boli vystavené väčšiemu odporu, než tie technokratické,“ upozorňuje Wiezik.

Hľadanie kompromisu medzi členskými krajinami a parlamentom

Myslí si, že súčasný europarlament by v tomto funkčnom období mal ešte dotiahnuť do konca smernicu o priemyselných emisiách. „Som jej tieňovým spravodajcom. Máme za sebou finálny Trialóg. Na rade je finálne hlasovanie v parlamente. Som spokojný, že sa mi podarilo do smernice presadiť novú kapitolu, ktorá sa zameriava na ochranu vody v priemysle. Čím skôr s opatreniami začneme, tým skôr sa vyhneme problémom s vodou. Verím, že to schválime ešte v rámci tohto mandátu a nebude sa to presúvať,“ približuje europoslanec.

Samozrejme, hrozí aj to, že nebude doriešený niektorý zo zásadných aktuálne prerokovávaných legislatívnych návrhov. „Bohužiaľ, takých návrhov je viac. Rokovania sú komplikované a náročné,“ pripomína Wiezik. Vysvetľuje, že vždy sa hľadá kompromis medzi postojom členských krajín a parlamentom. „Mňa osobne mrzí, že určite nestihneme prerokovať Nariadenie o monitoringu lesov. Pomohlo by nám to lepšie chrániť staré a hodnotné lesy,“ dodáva.

O to dôležitejšie bude podľa neho budúce zloženie parlamentu, ktoré o nedoriešených legislatívnych návrhoch bude rozhodovať. „Bude zásadné, či do kresiel zasadnú proeurópske sily, ochotné riešiť klimatickú krízu,“ pripomína Wiezik.

Hovorí, že so žiadnou témou nebude nová Komisia a nový europarlament musieť začínať od nuly. Rokovanie o návrhoch, ktoré boli predložené, budú pokračovať. A prídu nové témy, ktoré stanoví nová Komisia. „To však neznamená, že legislatívne návrhy sa v procese schvaľovania nebudú meniť. Ich znenie sa bude odvíjať od toho, ktoré frakcie a politické sily budú mať v novom EP prevahu. Opakujem, pre našu budúcnosť je dôležité, aby tam boli proeurópske a proenvironmentálne strany, ktoré krátkozrako nepotopia opatrenia z balíka Európskej zelenej dohody,“ uzatvára europoslanec Wiezik.

Jozef Brezovský