Ministerstvo zdravotníctva chce dočasne obmedziť poskytovanie benefitov všetkými zdravotnými poisťovňami. Vyplýva to z návrhu programovej vyhlášky, ktorá v zrýchlenom režime prešla prešla cez medzirezortné pripomienkové konanie. Keďže benefity sa poskytujú hlavne za absolvovanie preventívnych prehliadok, na toto opatrenie sa vzniesla vlna kritiky. Rezort potrebuje úspory aj pre ambulancie, ktorým sa na tento rok nezvýšia úhrady tak, ako si predstavovali. Ministerstvo bude obmedzenie benefitov ešte riešiť s poisťovňami.

Príspevok na zubára, nové okuliare, pôrodná asistentka či kojenecký balíček. To je zlomok benefitov, ktoré ponúkajú zdravotné poisťovne svojim klientom za to, že chodia na preventívne prehliadky. Prípadne ich na podobné služby lákajú pri každoročnej prepoisťovacej kampani. Ministerstvo zdravotníctva však navrhuje, aby sa poskytovanie benefitou v celom druhom polroku 2024 obmedzilo vo všetkých zdravotných poisťovniach. Pozastavenie benefitov môže priniesť úsporu vo výške približne 32 miliónov eur.

Zo šetrením totiž počíta programová vyhláška, ktorá v polovici februára tohto roka prešla pripomienkovým konaním. Rezort trdí, že v záujme optimalizácie efektívnosti zdrojov sa pri tvorbe rozpočtu kvantifikujú aj oblasti zdravotnej starostlivosti, v ktorých by bolo možné dosiahnuť vyššiu hodnotu za peniaze. Do týchto oblastí podľa rezortu okram iného patria napríklad nákladová efektívnosť liekov či opatrenia v oblasti poskytovaných benefitov pre poistencov zdravotných poisťovní.

„Optimalizácia efektívnosti zdrojov je jeden zo štyroch kľúčových cieľov, ktoré sa uplatňovanie správnej rozpočtovej praxe v zdravotníctve snaží dosiahnuťm,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva v návrhu programovej vyhlášky.

Benefity zlepšujú prevenciu

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá zastrešuje aj zdravotnícke organizácie ako je napríklad Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), tvrdí, že benefity zdravotných poisťovní slúžia najčastejšie na preventívne programy a podporu zdravého životného štýlu či doplnenie služieb nehradených priamo z verejného zdravotného poistenia.

„Benefity zdravotných poisťovní sú legitímnym a žiadaným nástrojom na motiváciu poistencov na pestovanie zdravého životného štýlu či prevencie. Všade v modernom svete sú benefity účinnou súčasťou boja proti odvrátiteľným úmrtiam či ponúkajú príspevky na zdravotnícke služby, ktoré by si vybrané skupiny poistencov nemohli finančne dovoliť. VšZP práve programom benefitov viazaných na absolvovanie preventívnej prehliadky zvýšila ich absolvovanie vlani o zhruba 30 percent, čo je signifikantné a žiaduce zvýšenie v boji s odvrátiteľnými úmrtiami,“ uvádza RÚZ.

Mohlo by vás zaujímať

Opatrenie sa nepozdáva ani poisťovniam. Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je prehnaná aj suma, ktorá by sa mala obmedzením usporiť. „Sumu požadovaných úspor je nevyhnutné v oboch častiach upraviť na polovicu, čiže na 15 miliónov eur. Navrhovaná úspora 30 miliónov eur bola avizovaná koncom roku 2023, teda v čase, kedy sa predpokladalo obmedzenie benefitov už od začiatku tohto roka,“ uvádza v pripomienke štátna poisťovňa.

VšZP okrem toho. pripomína, že zdravotné poisťovne v tomto roku naďalej poskytujú benefity a tieto je možné obmedziť len pre. budúcnosť. „Zároveň obmedzenie benefitov môže byť len postupné, nakoľko v zmysle zákazu retroaktivity budú aj po obmedzení benefitov dobiehať výplaty za zdravotnú starostlivosť poskytnutú poistencovi pred účinnosťou obmedzenia benefitov,“ upozorňuje VšZP.

Úspory pre ambulancie

Celkom tento rok smeruje do verejného zdravotného poistenia 7,97 miliardy eur, čo je o približne 900 miliónov eur viac ako vlani. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti má byť vynaložených 7,66 miliárd eur. Ak sa zrealizujú úspory z revízie výdavkov vo výške zhruba sto miliónov eur, môžu zdravotné poisťovne usporené peniaze použiť na zavádzanie nového zoznamu zdravotných výkonov u špecialistov. Jedným z opatrení, ktoré má peniaze usporiť, je práve obmedzenie benefitov zdravotných poisťovní.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko pre Zdravotnícky denník povedal, že ministerstvo bude obmedzenie benefitov ešte riešiť s poisťovňami. „Rokovať sa bude, aká časť benefitov sa bude poskytovať a akým spôsobom. Polovicu úspor vie urobiť ministerstvo a zdravotné poisťovne,“ tvrdí Štofko s tým, že plán na úsporu je už na ministerstve rozpracovaný a časť úspor už rezort dosiahol.

Okrem benefitov sa má sporiť v rámci spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, ďalej v rámci úpravy príspevkov zdravotných poisťovní na operačné strediská, v rámci Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií a Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Počíta sa tiež s úsporami v laboratóriách, keďže sa im znížili náklady po skončení pandémie.

Zdravotná poisťovňa Union ale upozorňuje, že dosiahnutie úspor vo veľkej miere nezávisí od zdravotných poisťovní, okrem VšZP a okrem úsporného opatrenia v podobe benefitov zdravotných poisťovní, ale od politiky štátu. „Preto, ak by sa úsporné opatrenia, ktorých dosiahnutie je nezávislé od zdravotných poisťovní, nepodarilo dosiahnuť, navrhujeme explicitne vyjadriť, že štát bude musieť kompenzovať takto nedosiahnuté úsporne opatrenia,“ navrhuje Union.

Miroslav Homola