Slovenské zdravotníctvo okrem iného bojuje s akútnym nedostatkom ambulancií. V súčasnosti chýba zhruba 600 ambulancií všeobecných lekárov či špecialistov. Keďže agendu ambulancií v regiónoch zastrešujú aj samosprávne kraje, Zdravotnícky denník sa na nich obrátil s otázkou, kto by mal zabezpečovať dostupnosť ambulantnej siete a ako to jednotlivé kraje robia.
Komunikačné oddelenie Nitrianskeho samosprávneho kraja Zdravotníckemu denníku pripomína, že kraj v súčasnosti disponuje presnými dátami o rozmiestnení ambulancií, rozsahu ich činnosti, ale aj o vekovej štruktúre lekárov pracujúcich v týchto ambulanciách. Samospráva tiež tvrdí, že pravidelne komunikuje s pediatrami a všeobecnými lekármi pre dospelých a hľadá spoločné riešenia, oslovuje starších lekárov s návrhom pomoci pri hľadaní zástupu mladého lekára a podobne.
„Je našou ambíciou zásadným spôsobom prispieť k rozmiestneniu ambulancií, siete ambulancií a umiestneniu mladých lekárov v našom regióne. Predstavujeme si to tak, že v spolupráci s regionálnou lekárskou komorou a profesijnými organizáciami, budeme mať rozhodujúce slovo o tom, kde má byť zriadená respektíve zachovaná ambulancia,“ uvádza komunikačné oddelenie kraja.
Predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja je v súčasnosti Branislav Becík (Hlas-SD). Ten ešte pred voľbami do vedenia samosprávnych krajov v októbri 2022 v rozhovore pre Zdravotnícky denník povedal, že nový predseda kraja musí od základu vybudovať fungujúce a efektívne zdravotníctvo.
Okrem toho uviedol, že ako predseda by na prvom mieste zriadil pojazdné ambulancie, aby zaistil v každej časti kraja zdravotnú starostlivosť. Jeho ambíciou ešte pred komunálnymi voľbami bolo vybudovať sieť kamenných ambulancií tak, aby sa za zdravotným vyšetrením dokázal dostať každý.
Mohlo by vás zaujímať
Kraj má dotačnú politiku
Tlačové oddelenie ďalej hovorí, že kraj niekoľko rokov podporuje ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, hlavne všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov, v rámci svojej dotačnej politiky. Podporuje tak vznik či prevzatie takýchto ambulancií v nitrianskom kraji či materiálno-technické dovybavenie existujúcich ambulancií.
Samospráva vidí problém skôr v personálnej sfére. „Je potrebné konštatovať, že zabezpečenie dostatočnej siete je definované predovšetkým zabezpečením adekvátneho počtu personálu. Nejedná sa len o lekárov, ale domnievame sa, že v krátkom čase budeme hovoriť o zásadnom nedostatku zdravotných sestier v ambulantnom sektore. Ak hovoríme o zabezpečení dostatku lekárov, respektíve udržaní fungovania ambulancie, je potrebné hovoriť o množstve opatrení, ktoré môžu nepriaznivý trend v tejto oblasti ovplyvniť,“ uvádza Nitriansky kraj.
Podľa kraja tam patrí podpora vzniku nových ambulancií z plánu obnovy, udržania či prevzatia ambulancií v rámci dotácií Nitrianskeho samosprávneho kraja, podpora rezidentského štúdia a umiestňovania rezidentov v ústavných a ambulantných zariadeniach kraja, ďalej podpora možností ubytovania pre mladých lekárov v spolupráci so samosprávami, podpora zamestnávania mladých lekárov v ambulanciách všeobecných lekárov či vytváranie ambulancií, kde by boli lekári zamestnaní. „Neustále sa snažíme reagovať na požiadavky ambulantného sektoru a hľadať spoločné riešenia pre stabilizáciu súčasného stavu,“ píše komunikačný odbor.
Nedostatok ambulancií rieši aj štát
Samospráva tiež pripomína, že rezort zdravotníctva vlani v januári schválil strategický rámec reformy všeobecnej ambulantnej starostlivosti do roku 2030. Dokument má byť východiskový pre reformu ambulancií a je zameraný na návrh opatrení smerujúcich k ich posilneniu. Ministerstvo definovalo minimálnu sieť poskytovateľov v rámci všeobecného lekárstva.
„Spôsob definovania minimálnej siete poskytovateľov VAS vychádza z vopred určených parametrov identifikuje problém nedostatku všeobecných lekárov a primárnych pediatrov na úroveň okresu. Ministerstvo zdravotníctva od roku 2022 každoročne vyhodnocuje stav siete a klasifikuje okresy podľa stupňa ohrozenia dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti podľa nových pravidiel prijatých koncom roku 2021,“ upozorňuje Nitriansky kraj.
Na najviac nedostatkové okresy sa potom poskytuje nenávratný finančný príspevok na vytvorenie ambulancie, o ktorý môžu požiadať všeobecní lekári alebo primárni pediatri alebo už existujúci poskytovatelia. Prvá časť reformy bola prijatá ešte v toku 2022. Kraj pripomína, že na obdobie rokov 2023 až 2024 rezort vydal novú sieť, klasifikáciu okresov a prepojil nedostatkové okresy s výzvou na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z plánu obnovy.
(mhl)