Na Slovensku v súčasnosti chýba zhruba 600 ambulancií všeobecných lekárov či špecialistov. Na dostatočnú sieť ambulancií v jednotlivých regiónoch pritom nikto oficiálne nedohliada. Ich vznik okrem štátu dotujú aj samosprávne kraje. Zdravotnícky denník sa na ne obrátil s otázkou, kto by mal zabezpečovať dostupnosť ambulantnej siete a ako to jednotlivé kraje robia.
Trenčiansky samosprávny kraj zastáva názor, že za zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti svojím poistencom, a teda aj za zabezpečenie dostatočnej siete všeobecných a špecializovaných ambulancií, by mali byť zodpovedné zdravotné poisťovne. „V zmysle nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v platnom znení, verejnú minimálnu sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti určujú zdravotné poisťovne podľa počtu svojich poistencov,“ vysvetľuje Lenka Kukučková z kancelárie predsedu Trenčianskeho kraja.
Zdravotné poisťovne podľa trenčianskej župy rozhodujú o tom, či s poskytovateľom špecializovanej ambulantnej starostlivosti uzatvoria zmluvný vzťah alebo nie. „Spôsobuje to mnohé problémy najmä v prípade, ak sa podarí nájsť lekára, ktorý má záujem o zriadenie a prevádzkovanie novej ambulancie špecializovanej ambulantnej starostlivosti, má problém so zazmluvnením tejto ambulancie zo strany zdravotných poisťovní práve z dôvodu naplnenosti verejnej minimálnej siete,“ pokračuje Kukučková.
Samotný kraj v rámci svojej zriaďovateľskej pôsobnosti zastrešuje tri všeobecné nemocnice. Ide o nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, nemocnicu s poliklinikou v Považskej Bystrici a nemocnicu s poliklinikou v Myjave. „V rámci týchto nemocníc sa snažíme zabezpečovať špecializačné štúdium lekárom a vyučiť si tak nových lekárov, a to buď všeobecných alebo lekárov špecialistov, vytvárať nové ambulancie či už všeobecné alebo špecializované,“ uvádza kraj.
Župa ako zriaďovateľ v rámci motivačného programu prispieva aj na vzdelávanie týchto lekárov každoročne zo svojho rozpočtu. Cieľom je doplnenie systému regionálneho zdravotníctva o kvalifikovaných lekárov, čím sa kraj tiež snaží stabilizovať ľudské zdroje v zdravotníctve v rámci Trenčianskeho kraja. Zo svojho rozpočtu tiež župa prispieva aj na prístrojové vybavenie špecializovaných ambulancií.
Mohlo by vás zaujímať
(mhl)