Chýbajú dáta o stave duševného zdravia detí a mládeže, rezort školstva to chce zmeniť

Pre lepšiu cielenú podporu a pomoc v oblasti duševného zdravia detí a mládeže je podľa ministerstva školstva kľúčový zber dát. „Systematické dáta, ktoré by poskytovali komplexný obraz o stave duševného zdravia žiakov a študentov, nám však chýbajú,“ priznáva rezort.

Vďaka pripravovanému národnému projektu „Dáta o duševnom zdraví“, a teda zavedením systematického a dlhodobého monitorovania duševného zdravia, plánuje získať pravidelne vydávanú Národnú správu o obraze duševného zdravia, analýzy a čiastkové správy, ktoré vzniknú z už existujúcich dát so zameraním na regionálny a lokálny rozmer. Výskum by sa mal týkať všetkých vekových skupín od 3 do 26 rokov.

Regulácia používania mobilných telefónov

V rámci pripravenej stratégie na zlepšenie duševného zdravia sa ministerstvo školstva plánuje najskôr zamerať na krátkodobé opatrenia. V pláne je posilnenie preventívnych aktivít a následné propagovanie ich významu. Okrem krátkodobých opatrení pristúpi k systémovým zmenám v troch oblastiach – podpora a prevencia duševného zdravia, krízová intervencia a komplexný audit vo financovaní.

Súčasťou stratégie je aj prevencia kyberšikany a negatívnych dopadov digitálnych technológií na duševné zdravie a vzťahy. Potrebná je podľa ministerstva školstva revízia regulácie používania mobilných telefónov. „Diskusia na túto tému aktuálne prebieha v rámci odborných skupín. Od roku 2022 je ich používanie na individuálnom rozhodnutí školy,“ pripomína rezort.

„Ukazuje sa, že používanie mobilných telefónov v rámci tried a vyučovania zhoršuje pozornosť žiakov. Na jednej strane si uvedomujeme, že využívanie moderných technológií je nevyhnutné pre rozvoj a pre podporu vzdelávania, ale z dát tých krajín, ktoré využívajú technológie vo veľkom, sa ukazuje, že na konci dňa majú horšie výsledky vo vzdelávaní, ak je intenzita používania digitálnych technológií príliš veľká,“ tvrdí minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Databáza preventívnych programov

Ministerstvo školstva tvrdí, že národný projekt „Duševné zdravie a prevencia“ už tento rok vytvorí a zverejní prvú databázu overených preventívnych programov na Slovensku, ktorú bude kontinuálne dopĺňať. Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie už tento rok spúšťa vzdelávanie s názvom „sociálno-psychologický výcvik“ pre 720 pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorí budú vzdelávaní napríklad na riešenia potrieb detí komplexne v oblastiach ako emocionálna inteligencia či wellbeing.

Príkladom konkrétneho opatrenia je podľa ministerstva školstva napríklad podpora využívania aplikácie Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie s názvom Sanity, ktorej cieľom je poskytnúť rozvoj zručností dôležitých pre duševné zdravie, ale aj podporu pri zvládaní náročného či zaťažujúceho životného obdobia. „Je dôležité pomôcť nielen zvládať už vzniknuté situácie, ale budovať schopnosti, vďaka ktorým im mládež dokáže predchádzať,“ prízvukuje rezort školstva.

Audit finančných nástrojov

Systémové zmeny v podpore duševného zdravia sa budú niesť v troch základných okruhoch. „Prvým je teda podpora prostredníctvom posilnenia prevencie pre deti a učiteľov aj spolupráca s rodičmi v rámci komunity. Medzi plánované aktivity zamerané na deti patrí napríklad posilnenie preventívnych aktivít v procese vyučovania ako nástroj budovania bezpečného prostredia v školách,“ vysvetľuje ministerstvo školstva. Podporu by deti mali dostávať naprieč celým systémom školstva – od tried cez zariadenia poradenstva a prevencie až po špeciálne výchovné zariadenia a centrá pre deti a rodiny.

Druhou časťou systémových zmien je krízová intervencia. Tento rok bude 240 vedúcich zamestnancov škôl vzdelávaných v postupe v krízovej intervencie.

„Treťou zložkou systémových zmien je poriadok vo financovaní, ktorý je zásadným prvkom. Ministerstvo preto plánuje komplexný audit a analýzu existujúcich finančných nástrojov, ktoré smerujú do oblasti podpory duševného zdravia a bezpečnosti v školách,“ uzatvára rezort školstva.

(bre)