Zdravotníctvo by sa malo priblížiť tam, kam patrí, teda k pacientovi. Kľúčové je zlepšenie zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti, na ktorom musia spolupracovať štátne orgány aj zdravotníci a ich stavovské organizácie. Pre Zdravotnícky denník vyjadrila svoje želania do nového roka prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Iveta Šluchová.
Ona a jej kolegovia si tiež želajú, aby sa v spoločnosti zvýšilo povedomie o tom, že zdravotnícki pracovníci nie sú len lekár a sestra. „Bez verejných zdravotníkov, zdravotníckych laborantov, nutričných terapeutov, dentálnych hygieničiek, rádiologických technikov, technikov pre zdravotnícke pomôcky, optometristov, farmaceutických laborantov, masérov, očných optikov, praktických sestier, zubných asistentov a sanitárov by bol systém nefunkčný,“ zdôraznila Šluchová.
Od januára 2023 boli zdravotníkom navýšené platy, no Šluchová hovorí, že rešpektovanie profesií združených v komore medicínsko-technických pracovníkov si museli tvrdo vybojovať. Mzdové nároky však podľa nej boli minulý rok čiastočne uspokojené a pozitívne hodnotí aj rokovania s predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva, ktoré priniesli určitý posun v kompetenciách niektorých povolaní.
„Ako negatívum vnímam, že stále sa točíme v akomsi bludnom kruhu, kde je najvypuklejším problémom nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý sa vyhrotil po pandémii,“ skonštatovala. Myslí si, že sa zhoršili vzťahy na pracoviskách a veľa zdravotníkov trpí syndrómom vyhorenia. „Chýbajú lekári aj stredný zdravotnícky personál, čo má dopad na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti v ústavnej, ale hlavne v ambulantnej sfére,“ hovorí s tým, že situáciou najviac trpí pacient.
Ako najdôležitejšiu úlohu v roku 2024 označila stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov. „Tá však nie je iba o finančnom ohodnotení a plnení mzdových nárokov, ale hlavne o vytvorení podmienok pre prácu v tíme, ktorý je kompatibilný, kde každý má svoje miesto, kde sa uznáva dosiahnuté vzdelanie, kde nie sú znevýhodňovaní ľudia s rovnakou úrovňou vzdelania rozličným prístupom a kde si budeme vážiť zdravotníckych pracovníkov, ktorí robia svoje povolanie so zanietením,“ hovorí. Pre zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti sú podľa nej potrebné systémové riešenia s jasne stanovenými pravidlami v rámci personálu a jeho kompetencií, zostavenie ošetrovateľských tímov a správne nastavenie vzdelávacieho systému. Je totiž dôležité, aby do praxe pripravoval odborníkov, nie rýchlo vyštudovaných zdravotníkov s chabými znalosťami na zaplátanie systémových dier.
V rámci komory majú rozpracovaných niekoľko úloh. „Trochu sme ostali stáť na mieste z dôvodu výmeny predstaviteľov ministerstva zdravotníctva po voľbách. Verím, že sa nám podarí naviazať na naše rokovania. Prisľúbila mi to aj ministerka zdravotníctva, keď sa stabilizujú personálne zmeny na ministerstve,“ uviedla Šluchová. Hovorí, že by bola rada, keby sa vyriešil dlhoročný problém v odmeňovaní určitých skupín zdravotníckych pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí nie sú finančne ohodnotení tak ako iní, ktorí robia na tých istých pracoviskách.
Medicínsko-technickí pracovníci chcú, aby na všetkých pracoviskách bolo uznané dosiahnuté vzdelanie, aby zdravotníci z ich komory vykonávali svoju prácu v súlade s kompetenciami, ktoré majú, a aby neboli preraďovaní do nižších zdravotníckych kategórií, prípadne zaraďovaní ako nezdravotnícki pracovníci.
Lucia Hakszer